بازارهای داخلی تحت‌تاثیر دو عامل خارجی

نویسنده:

۱۲:۵۳:۳۹

سایه حمله نظامی به سوریه در حالی بازارهای نفتی وکالایی جهان را در معرض افزایش قیمت قرار داده و دامنه نگرانی آن بر نرخ ارز بازارهای منطقه تاثیری افزایشی بر جای گذارده که همزمان در آمریکا با توجه به روند تثبیت و بهبود اقتصادی همچنان امکان عقب‌نشینی ماهانه 10 میلیارد دلار از حجم خرید اوراق قرضه وجود دارد. عقب‌نشینی از سیاست‌های فوق انبساطی عاملی کاهشی برای افت بهای اونس به حساب می‌آید. در مقابل احتمال حمله نظامی به سوریه زمینه‌ساز افزایش قیمت طلا در روزهای گذشته بوده است. در هماوردی این اخبار روز گذشته خبر عقب‌نشینی از سیاست‌های فوق انبساطی در آمریکا توانست بر بازار اثر گذار باشد و نرخ طلا با کاهش قابل توجه روبه‌رو شود؛ به نحوی که قیمت آن نسبت به بالاترین نرخ هفته گذشته تقریبا 40 دلار کاهش را تجربه کرده است. امروز قطعا انتظاربرای اعلام داده‌های اقتصادی آمریکا از جمله نرخ بیکاری بر مسیر قیمت طلا تاثیر روشنی خواهد گذاشت. 
در بازار داخلی، اما در این روزها بهای دلار اگرچه نسبت به هفته قبل از آن نزدیک به 100 تومان افزایش داشته، اما شواهد موجود در عرصه‌های داخلی و منطقه‌ای چشم‌انداز تعدیل قیمت را نشان می‌دهد. بهای دلار از 3335 تومان اواسط هفته (که بر اثر خبر حمایت سنای آمریکا از برنامه حمله محدود اوباما به سوریه اوج گرفته بود،) تقریبا 15 تومان افت کرده و روز پنجشنبه تا 3320 تومان کاهش یافت. بازار سکه نیز شاهد کاهش تقریبا 10 تا 12 هزار تومانی نرخ سکه طرح جدید بوده است. افت قیمت طلا به زیر 1400 دلار را باید به عنوان اهرم مهمی در کاهش قیمت سکه تفسیر کرد. البته در کنار این متغیر قیمتی افزایش یا کاهش احتمال حمله نظامی به سوریه نیز نقش تاثیر‌گذاری در نوسان قیمت ایفا می‌کند.
با گذشت زمان، تعداد متحدان واقعی آمریکا در منطقه برای حمله به سوریه به نظر رو به افت دارند و با توجه به حضور نظامی روس‌ها و همچنین چینی‌ها در مدیترانه، توازن قوا شکل تازه‌ای به خود گرفته و اقدام نظامی آمریکا علیه سوریه تبعات زیانباری برای کشورهای منطقه و حامی آمریکا از جمله اسرائیل و ترکیه نیز در بر خواهد داشت.
این شرایط در کنار برخی تلاش‌های دیپلماتیک وزارت خارجه برای گفت‌و‌گو با مسوول سیاست خارجه اتحادیه اروپا و رسمیت یافتن سفرروحانی به آمریکا برای حضور در نشست سالانه سازمان ملل ممکن است به نوعی تصمیم آمریکا را برای حمله به سوریه تحت‌تاثیر قرار دهد. این موارد بازار‌های مختلف داخل را تحت‌تاثیر خود داده است. 
فعلا در بازار ارز مداخله نمی‌کنیم
ولی‌الله سیف، رییس‌کل جدید بانک مرکزی در اولین موضع‌گیری ارزی خود از نبود برنامه برای مداخله در بازار ارز خبر داده است. او در جمع خبرنگاران همچنین اعلام کرد که کمبود ارز وجود ندارد و مرکز مبادلات ارزی را نیز منحل نمی‌کند. رییس‌کل بانک مرکزی گفت: بانک مرکزی در شرایطی که لازم باشد به بازار ورود پیدا می‌کند. اکنون شرایط بازار آرام است و برنامه‌ای برای ورود به بازار نداریم. 
سیف در پاسخ به این سوال که شنیده شده بسیاری از مدیران بانکی پس از تغییرات صورت‌گرفته درخواست مجوز بانک را به بانک مرکزی داده‌اند، با این مساله چگونه برخورد می‌کنید؟ اظهار کرد: اطلاعی از تقاضا در این باره ندارم؛ اما اگر تقاضایی باشد بر اساس ضوابط بررسی و تصمیم‌گیری می‌شود. 
وی در ادامه درباره اینکه ارزش‌گذاری پول ملی و حذف صفر از آن چگونه اجرا می‌شود؟گفت: اکنون اظهارنظر درباره این موارد زود است، اما برنامه‌هایی داریم که برای اجرای آنها به زمان نیاز داریم. 
رییس‌کل بانک مرکزی معتقد است اظهارنظر زود‌هنگام و مطرح کردن این موضوعات در رسانه‌ها پیش از اینکه تصمیم قطعی گرفته شود، کار کارشناسی را سخت می‌کند. 
وی درباره افزایش نرخ ارز طی دو روز گذشته تصریح کرد: این امر دلایل مختلفی دارد؛ اما بانک مرکزی در شرایطی که لازم باشد به بازار ورود پیدا می‌کند، فعلا برنامه‌ای نداریم. 
سیف درباره بازنگری بسته سیاستی نظارتی خاطرنشان کرد: سیاست‌ها در معرض بازنگری است و هر گاه لازم باشد بانک مرکزی اصلاحات را انجام می‌دهد. 
سخنان سیف مبنی بر عدم‌دخالت در بازار ارز در حالی مطرح است که بانک مرکزی برای ادامه فعالیت فعالان این بازار در قالب مصوبه شورای پول و اعتبار شرایط سختی را به وجود آورده است. هفته گذشته معاون نظارت بانک مرکزی در دومین مجمع عمومی کانون صرافان از تلاش برای اصلاح مصوبه افزایش سرمایه اولیه صرافان خبر داد و گفته بود که رییس‌کل جدید بانک مرکزی از وی گزارش جامعی در این زمینه خواسته است. با این حال همچنان نگرانی از تشدید شرایط کار و تنگ‌تر کردن مسیر انتقال ارز نگرانی جدی را ایجاد کرده است. صرافان و به ویژه کانون صرافان خواستار لغو مصوبه اول مرداد شورای پول و اعتبار در این زمینه هستند، در حالی که با توجه به امکان برکناری برخی از معاونت‌ها در بانک مرکزی پایداری این مصوبه یا اصلاح جزئی در آن از نظر صرافان مطلوب ارزیابی نمی‌شود.
قیمت جهانی طلا با کاهش روبه‌رو شد 
دیروز بهای طلا در انتظار و خوش‌بینی برای اعلام نرخ بیکاری در آمریکا مسیر کاهشی را در پیش گرفت و در محدوده 1370 دلار نوسان داشت. بالاترین نرخ هفته گذشته تقریبا 1407 دلار بوده است که افت نزدیک به 40 دلاری قیمت طلا می‌تواند بازار داخلی را نیز با کاهش قیمت‌ها مواجه کند.
از این رو امروز باید در بازار داخلی به شرط برطرف شدن برخی نگرانی‌های منطقه‌ای و افت نرخ داخلی دلار، شاهد کاهش قیمت سکه و طلا نیز باشیم. همانطور که اشاره شد پیش‌نیاز این روند رضایت بازارهای جهانی از داده‌های اقتصادی آمریکا و تقویت امکان کاهش حجم خرید اوراق قرضه است.
همچنین به دنبال گمانه‌زنی‌ها در خصوص متوقف شدن برنامه محرک پولی فدرال رزرو آمریکا قیمت جهانی طلا دیروز، جمعه، بار دیگر با کاهش روبه‌رو شده است. به گزارش سایت طلا انتشار آمارهای مربوط به وضعیت اقتصادی آمریکا موجب شده تا احتمال متوقف شدن بخشی از برنامه محرک 85 میلیارد دلاری فدرال رزرو تقویت شود. نشست آتی فدرال رزرو قرار است روزهای 17 و 18 سپتامبر برگزار شود.
سرمایه‌گذاران بین‌المللی منتظر انتشار گزارش وزارت کار آمریکا در خصوص وضعیت بیکاری و اشتغال در ماه اوت هستند. انتشار این گزارش تاثیر زیادی بر تصمیم فدرال رزرو خواهد داشت.
افزایش ارزش دلار در برابر ارزهای معتبر بین‌المللی نیز تاثیر زیادی بر افت قیمت طلا داشته است.

برگرفته از
بازار ارز و طلا
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه