اشتباهات رایج به هنگام بهره‌مندی از مزایای درمانی سیر

نویسنده:

۱۲:۰۶:۴۴

این موضوع درست است که سیر خواص درمانی فوق‌العاده‌ای دارد؛ اما باید آن را درست مصرف کنید. اگر می‌خواهید خواص درمانی سیر وارد عمل شوند، باید هوشمندانه از آن استفاده کنید، در غیر این صورت، مزایای کمی خواهد داشت.
در ادامه به اشتباهات رایجی که افراد به هنگام مصرف سیر مرتکب می‌شوند، می‌پردازیم و روش درست بهره‌مندی از این ماده غذایی مفید را نیز بیان می‌کنیم.

۱. استفاده از مکمل‌های سیر
بسیاری از افراد می‌خواهند کاملاً شاداب و خوش‌بو باشند، به همین دلیل به جای مصرف سیر، قرص آن را مصرف می‌کنند. اگرچه این کار قابل‌تقدیر است؛ اما در این مورد باید بگوییم این قرص‌ها همانند خود سیر عمل نمی‌کنند. به منظور فعال کردن خواص درمانی سیر، باید سیر خام و خردشده بخورید. هیچ‌چیز دیگری مانند قرص، پودر یا کپسول سیر نمی‌تواند پتانسیل درمانی سیر خام را داشته باشد.
درست است که گاز فسفری که باعث ایجاد بوی سیر است، پس از خشک شدن، فرآوری کردن یا پختن سیر از بین می‌رود؛ اما مزایای درمانی سیر نیز با بویش از بین می‌روند. اگر نمی‌توانید سیر خام بجوید، به خود یادآوری کنید که با جویدن سیر ماده‌ای را وارد بدن می‌کنید که به اندازه پنی‌سیلین مؤثر است.

۲. پختن سیر
اگر تنها می‌خواهید غذاهای خود را ادویه‌دار کنید، بهتر است از سیر استفاده کنید؛ اما اگر می‌خواهید از مزایای درمانی سیر بهره ببرید، آن را به غذا اضافه نکنید. گرما، ماده فعال سیر یعنی Alllicin را از بین می‌برد. این ماده، زمانی که سیر خام خرد و جویده می‌شود، فعال می‌گردد. هر چه سیر را بیشتر بپزید، مزایای درمانی بیشتری از بین می‌رود. در نتیجه سیر را در آخر به غذای خود اضافه کنید و تا حد امکان کمتر بپزید.
برای به دست آوردن حداکثر مزایای درمانی از سیر به هنگام پختن آن، اول سیر را خرد کنید. ۱۰ دقیقه منتظر بمانید و بعد در ۵ الی ۱۰ دقیقه پایانی زمان پخت، آن را به غذا اضافه کنید. خرد کردن یا له کردن سیر باعث ایجاد Alllicin شده و آن را نسبت به گرما مقاوم‌تر می‌کند.

۳. عدم مصرف میزان کافی از سیر
اگر می‌خواهید به روش طبیعی با عفونت‌ها مقابله کنید یا سلامت قلب خود را بهبود دهید، باید به میزان کافی سیر مصرف کنید. احتمالاً یک حبه کوچک برای دستیابی به مزایایی که می‌خواهید، کافی نیست. برای بهره‌مندی از خواص درمانی سیر، روزانه ۲ الی ۳ حبه نسبتاً بزرگ مصرف کنید. بسیاری از افراد اظهار داشته‌اند که مصرف ۳ حبه سیر له‌شده، عفونت آن‌ها را تنها در چند روز از بین برده است.

۴. مصرف سیرهای مانده
این موضوع کمی پیچیده است؛ زیرا سیر قبل از مصرف خشک می‌شود. با این حال سعی کنید سیر تازه تهیه نمایید. سیرهایی که واقعاً تازه هستند، یک رشته سبز رنگ درست در میانه حبه‌ها دارند. سیر ارگانیک یا طبیعی همیشه گزینه‌ سالم‌تری است. سعی کنید در خانه سیر پرورش دهید. این کار بسیار راحت است. با این کار مطمئن هستید که همیشه سیر تازه و ارگانیک دارید.

سؤالات رایج در مورد سیر
۱. آیا باید با معده خالی سیر خورد؟ اگر می‌توانید با معده خالی سیر بخورید، حتماً این کار را انجام دهید؛ اما بیشتر افراد به دلیل تحریک و ناراحتی معده نمی‌توانند این کار را انجام دهند. شما باید به آهستگی مصرف سیر را شروع کنید و به بدن فرصت دهید تا به سیر عادت کند. اگر قبل از مصرف سیر، متوجه شدید معده شما ناراحت است، پس از صرف صبحانه، آن را بخورید.
۲. برای از بین بردن بوی دهان پس از خوردن سیر چه باید کرد؟ اگر مسواک زدن و استفاده از دهان‌شویه کافی نبود، کمی جعفری تازه بجوید. در بیشتر افراد این سبزی در عرض چند دقیقه بوی سیر را از بین می‌برد.
۳. آیا سیر عوارض جانبی دارد؟ سیر غیر از بوی خاصی که دارد، هیچ عارضه جانبی دیگری ندارد.
سیر از ۳۰۰۰ سال پیش تاکنون همواره مورداستفاده قرار گرفته است. شاید بهتر است شما نیز بهره‌مندی از مزایای درمانی این ماده شگفت‌انگیز را شروع کنید.

 

برگرفته از
سیر
لینک کوتاه

دیدگاه