سفارشی سازی دوربین های DSLR

نویسنده:

۱۲:۱۱:۲۱

اعمال سفارشی سازی هایی به تنظیمات دوربین نه تنها میتواند به شما در استفاده از سیستم نرم افزاری آن کمک نماید بلکه می توانید با این کار از دشواری های کار عکاسی نیز بکاهید. تغییرات ساده ای چون تخصیص اعمالی که اغلب انجام می شوند به کلید های کنترلی یا غیرفعال کردن صدای فوکوس می توانند شما را در مسیر ثبت عکسی بهتر یاری نمایند.


1- سفارشی‌سازی کلیدها و عقربه‌های مدرج

گزینه های یک دوربین با دوربین دیگر متفاوت هستند اما اغلب آنها اجازه می دهند که کنترل هایی مانند فاصله یابی ناحیه ای را که اغلب استفاده می شود به کلیدهای کارکردی دوربین تخصیص دهید . حتی در بعضی دوربین ها می توانید با استفاده از حلقه لنز گشودگی دیافراگم را تغییر دهید.

2- دنباله رقمی نام فایل‌ها

با تنظیم حالت شماره گذاری فایل ها به حالت ادامه دار می توانید از ریسک حذف برخی عکس ها در هنگام وارد نمودن کارت حافظه جدید اجتناب کنید.

3- کلید AF-L/AE-L

این کلید را برای قفل کردن فوکوس و Exposure یا تنها فوکوس یا Exposure تنظیم نمایید. از AF-L هنگامی که سوژه ای را ردیابی می کنید و می خواهید Exposure را در هنگام ثبت عکس تنظیم نمایید ، استفاده کنید.AE-L برای برای بهتر کردن نور پس زمینه سوژه ها به کار گرفته می شود و می توانید بعد از قفل نمودن Exposure فوکوس را روی نقطه دیگری متمرکز نمایید.

4- Auto Bracketing

شاید دوربین شما تنظیمات خاصی را برای دسته بندی تنظیمات Exposure و White Balance ارائه دهد.

5- Exposure Compensation

که معمولا در افزایش های 1/3 ، 1/2 یا یک واحدی در دسترس است.افزایش های 1/3 واحدی به دلیل اجازه انجام تغییرات جزئی ، بهترین مورد برای عکاسی های روزمره به شمار می روند اما اگر در حال عکاسی از سوژه هایی هستید که به تنظیمات Exposure بالاتری نیاز دارند، بهتر است که از واحدهای افزاینده بزرگتری بهره بگیرید.


6- صدای بیپ

صدای بیپی را که در هر بار قفل شدن فوکوس خودکار پخش می شود را قطع نمایید. اگر دوربین شما عملکرد خاصی دارد که قبل از انجام فوکوس از ثبت عکس جلوگیری می نماید ، نیازی به صدای این بیپ نخواهید داشت.

7- فوکوس خودکار

تنظیمات معمولی مثل حالت نقطه یا ناحیه ای فوکوس خودکار و اینکه آیا دوربین به اشیایی که در مرکز منظره یاب و در نزدیک دوربین قرار دارند ، اولویتی قائل می شود یا خیر ، را بررسی کنید.

8- فاصله‌یابی مرکزی

برخی SLR ها به شما اجازه انتخاب از میان تنظیماتی چون 6 ،8،10یا 13 میلی متری را برای دقت های بالاتر در فاصله یابی مرکزی را می دهند.

9- نمایش خطوط مشبک صفحه نمایش

این خطوط به شما اجازه خواهند داد که به راحتی از قوانین یک سوم استفاده کنید و بررسی کنید که آیا خط افق به درستی در جای خود قرار گرفته است یا خیر.

10- وقفه‌های زمانی سلف تایمر

اگر در حال عکاسی از مناظر یا غروب آفتاب باشید ، احتمالا ترجیح می دهید از وقفه های زمانی کمتری استفاده کنید تا تغییرات نور روی عکس تان تاثیرات زیادی نگذارند.اگر می خواهید خودتان هم در قاب عکس حضور داشته باشید بهتر است که از وقفه های ده ثانیه ای استفاده کنید.

برگرفته از
فوت و فن عکاسی
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه