فیبرومیالژیا و خواب

نویسنده:

۰۲:۱۰:۱۰

مشکلات رایج خواب در فیبرومیالژیا
مشکلات خواب در فیبرومیالژیا شامل بی‌خوابی یا سخت به‌خواب رفتن و همچنین بیدار شدن مکرر می‌شود؛ به طوری که آن‌قدر بیدار هستید که روز بعد تمام دفعات آن را به یاد داشته باشید. یک مشکل رایج‌تر دیگر بیدارشدن‌هایی است که شما یادتان نمی‌آید اما به طور قطع خواب عمیق را دچار اختلال می‌کند. از دیگر ناهنجاری‌های خواب می‌توان سندروم پای بی‌قرار و آپنۀ خواب را نام برد که با فیبرومیالژیا همراه هستند.

افرادی که فیبرومیالژیا دارند می‌گوید روزی پس از روز دیگر بعد از بیدار شدن بیشتر احساس خستگی و بی‌انرژی بودن می‌کنند. معمولاً صبح‌ها بیشتر خسته هستند و مجبورند در طول روز بخوابند تا خستگی خود را از تن به در کنند. علاوه بر این، عدم تمرکز در طول روز، که مشکلات حافظه و فکر (Fibro Fog) نامیده می‌شود، در میان افرادی که مبتلا به فیبرومیالژیا هستند رواج دارد.
درد یا دیگر علائم فیبرومیالژیا مانند افسردگی و اضطراب نیز با مشکلات خواب همراه است.

 ارتباط سندروم پای بی‌قرار با فیبرومیالژیا
سندروم پای بی‌قرار یک اختلال عصبی است که با اضطرار شدید در حرکت دادن پاها هنگام استراحت شناخته می‌شود. این بیماری بیشتر در میان کسانی شایع است که فیبرومیالژیا دارند.
سندروم پای بی‌قرار درمان دارد. پس اگر دچار این عارضه شده‌اید، با پزشک صحبت کنید. درمان می‌تواند به رفع علائم فیبرمیالژیا هم کمک کند.

راهکارهایی برای خواب در افراد مبتلا به فیبرومیالژیا
برخورداری از بهداشت خواب می‌تواند علائم فیبرومیالژیا را مدیریت کند. بهتر کردن خواب ممکن است درد، خستگی و مشکلات حافظه و فکر را کاهش دهد. راهکارهایی که در ادامه ذکر می‌شود را امتحان کنید و ببینید آیا برای خواب شما مفید هستند. علاوه بر این، در مورد بی‌خطر و مؤثر بودن مصرف قرص خواب با پزشک خود مشورت کنید تا بدن خود را به حالت خواب آرام‌بخش برگردانید.

  • فقط به‌اندازه‌ای بخوابید که احساس سرحالی و سلامت تا پایان روز داشته باشید نه بیشتر. محدود کردن زمانی که در بستر هستید ظاهراً خواب را تحکیم می‌کند. به نظر می‌رسد سپری کردن مدت زمان بیش از حد در بستر با خواب سطحی و پراکنده مرتبط خواهد بود.
  • دفتریادداشت روزانه‌ای برای خواب خود داشته باشید. یادداشت کنید که هر شب چگونه خوابیده‌اید و چه محرک‌هایی خواب شما را بر هم زده‌اند. چند هفته یادداشت‌های خود را بررسی کنید تا از مشکلات خوابتان آگاه شوید.
  • هر روز سر ساعت مشخصی از خواب بیدار شوید. اگر سر وقت بیدار شوید، گردش خواب و بیداری بدن تقویت می‌شود و در زمان مشخصی خوابتان می‌برد.
  • از درمان‌های آرام‌بخش استفاده کنید. ماساژ ملایم، تنفس عمیق یا دیگر فنون ایجاد آرامش به طور بالقوه برای مدیریت فیبرومیالژیا و بهبود خواب آرام‌بخش مفید است.
  • به طور مرتب ورزش کنید (3 ساعت قبل از خواب، از ورزش کردن خودداری کنید) ورزش می‌تواند تأثیرات مفید خود را در بهبود کیفیت خواب نشان دهد.
  • اتاق‌خواب‌های عایق صدا به خواب افرادی که نزدیک سروصدا می‌خوابند کمک می‌کند. صداهای بلند گاه و بی‌گاه، مانند پرواز هواپیما، حتی در افرادی که بیدار نیستند و صبح چیزی یادشان نمی‌آید، خواب را بر هم می‌زند.
  • از چرت زدن‌های طولانی در طول روز خودداری کنید. چرت زدن طولانی خواب شب را دچار اختلال می‌کند.
  • دمای هوای اتاق را خنک نگه دارید. اتاق خیلی گرم خواب را مختل می‌کند.
  • گرسنگی هم خواب را بر هم می‌زند؛ یک میان‌وعدۀ سبک از کربوهیدرات به خواب کمک می‌کند.
  •  از مصرف کافئین یا الکل در غروب خودداری کنید. هر دوی اینها خوابیدن را دچار مشکل می‌کنند.

دارو برای خواب در فیبرومیالژیا
درمان فیبرومیالژیا یا علائم آن، مانند درد و افسردگی، به تسکین مشکلات خواب کمک می‌کند. داروهایی که برای فیبرومیالژیا تأیید شده‌اند کیمبالتا، لیریکا و سواوِلا هستند. داروهای دیگری که برای افراد مبتلا به فیبرومیالژیا استفاده می‌شوند به مدیریت علائم، شامل داروهای تکسین‌دهندۀ درد، آرام‌بخش عضله و ضدافسردگی، کمک می‌کنند. در برخی موارد، ممکن است پزشک داروی خواب تجویز کند.
برگرفته از
Fibtomyalgia
لینک کوتاه

دیدگاه

0 دیدگاه برای “فیبرومیالژیا و خواب”