تخریب آثار باستانی یمن توسط نیروهای القاعده

نویسنده:

۰۸:۳۲:۱۵

بن عبدالله یکی از اعضای بلندپایه ارتش سلطان صلاح‌الدین بود که در سال 1187 اورشلیم را از دست نیروهای صلیبی آزاد کرد.
با این‌که بسیاری از عکس‌ها و ویدیوهای منتشر شده توسط رسانه‌های محلی مقبره تخریب شده را نشان می‌دهند، این که بتوان به صورت مستقل از میزان تخریب این مقبره و تأیید این خبر مطلع شد، ممکن نشده است. با این حال «الشرفه» گزارش می‌دهد که اعضای دفتر باستان شناسی «لحِج» از این مکان بازدید کرده و نابودی کامل این آرامگاه را تأیید کرده‌اند.

«الشرفه» همچنین اشاره می‌کند که مقامات یمنی به اعضای القاعده شبه جزیره عرب که در گذشته بسیاری از آثار باستانی و تاریخی را تخریب کرده‌اند، مشکوکند.

بنابر گزارشی که در «یمن پرس» منتشر شده، گروهی متشکل از بیش از 30 جنگجو سوار بر موتورسیکلت، به غارت و تخریب این مکان مقدس پرداخته‌اند؛ آن‌ها ابتدا ساختمان را تخریب کرده سپس به نبش آرامگاه و مقبره‌های مجاور پرداخته، و به بقایای درگذشتگان بی احترامی کرده و آن‌ها را بر روی زمین رها کردنده‌اند.

این واقعه، آخرین نمونه تخریب مکان‌های تاریخی و فرهنگی در منطقه آشوب زده خاور میانه و نشان دهنده چالش‌هایی است که دولت‌های این منطقه برای حفظ آثار و مکان‌های تاریخی و مذهبی خود با آن‌ها درگیرند. دولت‌های عراق و سوریه نیز برای حفظ مکان‌های تاریخی خود از دست نیروهای افراط گرای داعش، با مشکلات فراوانی دست و پنجه نرم می‌کنند.

 

برگرفته از
آثار باستانی
لینک کوتاه

دیدگاه