دستگیری کارمند موزه آرمیتاژ روسیه به جرم دزدی آثار تاریخی

نویسنده:

۰۲:۲۰:۲۷

به گزارش مقامات روسی، این کارمند موزه اسناد تاریخی را از مجموعه مشهور این موزه دزدیده و سعی داشته تا آن‌ها را به دلالان عتیقه بفروشد. سرویس مخفی روسیه گزارش می‌دهد که این مرد که در کتابخانه موزه سن پترزبورگ کار می‌کرده است، در ارتباط با تحقیق و تفحصی که ماه گذشته به دلیل مفقود شدن تعدادی از اشیا موجود در موزه انجام گرفت بازداشت شده است: "تعداد زیادی اثر حکاکی، چاپ سنگی، عکس و کتاب که بعضی از آن‌ها متعلق به قرن 17 تا نوزدهم میلادی هستند و به کتابخانه موزه آرمیتاژ روسیه تعلق دارند، در خانه یکی از کارکنان این موزه، خانه یکی از دوستانش و یک مغازه عتیقه فروشی در سن پترزبوگ، یافت شده‌اند."

مقامات روسی بعد از پیدا کردن اشیا دزدیده شده، آن‌ها را به جای اصلی خود در موزه بازگرداندند. موزه آرمیتاژ روسیه در «قصر زمستان» قرار گرفته که زمانی متعلق به تزارهای روسیه بوده و مجموعه وسیع و ارزشمندی شامل بیش از 600000 اثر هنری، از جمله آثار هنرمندانی چون ماتیس و پیکاسو را داراست. این موزه پر اعتبار که سالانه بیش از 2 میلیون بازدیدکننده را به خود جذب می‌کند، در گذشته نیز با چالش دزدی در ابعاد گسترده مواجه شده است؛ در سال 2006، حدود 200 قطعه جواهر از مجموعه موزه به کمک یکی از موزه‌داران دزدیده شد و همسر او به جرم این دزدی چهار میلیون یورویی(4.5میلیون دلار) به 5 سال زندان محکوم شد.

در سال 2010، تحقیقی که توسط وزارت فرهنگ روسیه انجام شد،  مشخص کرد که نزدیک به 250000 اشیا موجود در موزه‌های سراسر روسیه به سرقت رفته و یا مفقود شده‌اند

برگرفته از
موزه آرمیتاژ
لینک کوتاه

دیدگاه