«لویی ژوردان» درگذشت

نویسنده:

۰۲:۲۸:۳۹

لویی ژوردان، بازیگر فرانسوی که بازی او جذابیت خاصی را به فیلم‌هایی چون «نامه‌هایی از یک زن ناشناس»(1948)، «زمان‌های شاد»(1952) و «سه سکه در فواره»(1954) بخشید، در روز شنبه در خانه‌اش در بورلی هیلز درگذشت.

لویی ژوردان، با نام اصلی لویی ژاندر در 19 جولای سال 1921 در شهر مارسی فرانسه متولد شد. او در رشته بازیگری تحصیل و برای اولین بار در فیلم فرانسوی «Le Corsaire» بازی کرد؛ اما با شروع جنگ جهانی دوم، این فیلم هرگز تکمیل نشد. بعد از این که پدر او توسط نیروی پلیس مخفی نازی‌ها دستگیر شد، او به نیروهای مبارز مخفی و زیرزمینی فرانسوی پیوست.
بعد از جنگ جهانی دوم، ژوردان توجه تولیدکننده مشهور دیود او. سلزنیک را به خود جلب کرد و سپس در فیلم «The Paradine Case»(1947) آلفرد هیچکاک با بازی گرگوری پک و اتل بریمور به بازی پرداخت.

اواخر دهه 40 و دهه 50، دوره پرکاری این بازیگر فرانسوی بودند و او در بسیاری از فیلم‌های رومانتیکی که با شخصیت آرام و جنتلمنانه‌اش همخوانی داشت، بازی کرد. در این دوره، او در اقتباس وینسنت مینلی از رمان «مادام بواری»(1949)، «پرنده بهشتی»(1951) و «آنی هندی‌ها»(1951) ظاهر شد. بازی او در فیلم «ژی‌ژی»(1958) مورد تحسین قرار گرفت و این فیلم در آن سال جایزه اسکار بهترین فیلم و 8 جایزه اسکار دیگر را از آن خود کرد.

دهه‌های 60 و 70 دوره افول فیلم‌های رومانتیک بودند و دیگر نقش‌هایی که ژوردان برای بازی در آن‌ها شناخته شده بود مورد توجه قرار نمی‌گرفتند. اما او با بازی در نقش منفی فیلم جیمز باند «اکتاپوسی» بار دیگر نام خود را بر سر زبان‌ها انداخت.
این هنرپیشه فیلم‌های کلاسیک، دو ستاره در پیاده روی مشاهیر هالیوود دریافت کرده است. ژوردان برای بیش 6 دهه همراه همسرش برت فردریک(که در سال 2014 دار فانی را وداع گفت) زندگی مشترک آرامی را داشتند اما پسر آن‌ها لویی هنری ژوردان، در سال 1981 بر اثر استفاده مواد مخدر درگذشت

برگرفته از
لویی ژوردان
لینک کوتاه