موزه گوگنهایم نیویورک نامزد ثبت در لیست آثار فرهنگی جهانی یونسکو شد

نویسنده:

۰۳:۴۱:۴۷

10 ساختمان طراحی شده توسط فرانک لوید رایت طراح معمار مدرن آمریکایی، اولین ساختمان‌های مدرن در آمریکا هستند که برای قرار گرفتن در لیست یونسکو پیشنهاد شده‌اند و شامل ساختمان مشهور «فالینگ واتر» در میل‌ران ایالت پنسیلوانیا، «تالیسن وِست» در ایالت آریزونا و موزه گوگنهایم در نیویورک می‌شوند. اگر ساختمان‌های رایت به لیست میراث فرهنگی جهانی یونسکو اضافه شوند، در کنار سازه‌های شاخص و مدرن جهانی چون خانه اپرای سیدنی که توسط «یورن اوتزان» طراحی شده و آثار «آنتونی گادی» طراح اسپانیایی در بارسلونا قرار خواهند گرفت.

موزه گوگنهایم که ساخت آن در سال 1959 تکمیل شد، فضایی منحصر به فرد را برای نمایش آثار هنری تأمین کرده و به عنوان یکی از پربازدیدترین و شاخص‌ترین جاذبه‌های نیویورک شناخته می‌شود.

وبسایت موزه گوگنهایم، جدول زمانی را در مورد ساختمان موزه، از زمان سفارش آن در دهه 1940، شروع ساخت در دهه 1950، توسعه آن در دهه 1990 و نوسازی قابل توجه آن در سال‌های دهه 2000 منتشر کرده است. بسیاری از نمایش‌های برگزار شده در موزه سلیمان گوگنهایم، از فضای منحصر به فرد آن به عنوان نکته‌ای اساسی سود برده‌اند؛ از جمله این نمایشگاه‌ها، می‌توان به نمایشگاه سال 2010 با عنوان «اندیشیدن به فضای خالی» نام برد که در آن از 200 هنرمند، معمار و طراح دعوت شده بود تا ایده‌های خود را برای پر کردن فضای خالی مرکزی داخل موزه ارائه دهند.

فرانک لوید رایت(متولد ۸ ژوئن ۱۸۶۷ – درگذشته ۹ آوریل ۱۹۵۹)، مشهورترین معمار تاریخ آمریکا است. او معمار، طراح داخلی و نویسنده آمریکایی است که بیش از هزار بنا و سازمان طراحی و پانصد ساختمان را کامل کرده است.

برگرفته از
موزه گوگنهایم
لینک کوتاه

دیدگاه