این فلز، مغز را مسموم می‌کند!

نویسنده:

۰۱:۴۷:۴۲

آلومینیوم سومین فلز روی زمین از نظر میزان فراوانی است و زمانی که به درستی استفاده شود، بسیار مفید خواهد بود. با این حال، تحقیقات نشان دادند که این فلز در مغز انباشته شده و باعث بیماری‌های زوال عقل از جمله بیماری آلزایمر می‌شود.

یک تحقیق جدید که اخیراً در نشریه Frontiers in Neurology منتشر شده است، هشدار می‌‌دهد که قرار گرفتن مداوم در معرض این فلز باعث ایجاد آسیب مغزی می‌شود.
محققان دریافتند سلول‌های عصبی مغز افرادی که به دلیل عوارض آلزایمر جان خود را از دست داده‌اند، چهار برابر بیشتر از حد معمول آلومینیوم دارد. علاوه بر این، این فلز توسط بدن جذب می‌شود و با گذشت زمان روی هم انباشته می‌گردد. تحقیقات نشان دادند که آلومینیوم باعث ایجاد یک سری بیماری‌های جدی مانند از دست دادن حافظه، از کار افتادن کلیه‌ها، پوکی استخوان، کم‌خونی، سر درد، مشکلات گفتاری و کاهش عملکرد کبد می‌شود.

زمانی که بحث از واکسن‌ها و میزان ایمنی آن‌ها به میان می‌آید، آلومینیوم موضوع مهمی است. تقریباً تمام واکسن‌ها مقداری آلومینیوم دارند. زمانی که زنان باردار، کودکان نوپا یا شیرخوار واکسنی می‌زنند که حاوی آلومینیوم و تیمروسل است، احتمال این که واکسن تأثیر نامناسبی داشته باشد، به شدت افزایش می‌یابد.
طبق تحقیق نشریه Frontiers in Neurology، بیماری آلزایمر ممکن است به اندازه بیماری‌های قلبی یا سرطان مرگ‌آور باشد. وجود آلومینیوم در مغز انسان باید یک نشانه هشداردهنده برای افراد باشد که نشان می‌دهد به آلومینیوم آلوده شده‌ایم و آلومینیوم احتمالاً یکی از علل اصلی بسیاری از بیماری‌های مدرن امروزی است. ما از زمان تولد تا زمان مرگ، همواره یک پی‌زهر معروف را در مغز خود انباشته می‌کنیم. چرا این مسئله بیشتر موردتوجه قرار نمی‌گیرد؟

تقریباً تمام داروهای داروخانه، آب‌لوله‌کشی، شیر نوزاد، غذاهای فرآوری شده و دئودورانت‌ها حاوی آلومینیوم هستند. زندگی مدرن امروزی باعث شده تا همه افراد به میزان زیادی در معرض آلومینیوم قرار بگیرند. بدین طریق میزان زیادی آلومینیوم در بدن انباشته شده و باعث آسیب به مغز، بیماری و مرگ زودرس می‌شود.
پروفسوری به نام Christopher Exley تأثیر آلومینیوم بر روی انسان‌ها را به دقت بررسی کرده و متوجه شده این که هر روز در معرض این فلز قرار می‌گیریم، یکی از دلایل اصلی زوال عقل است. وی دنیای مدرن را عصر آلومینیوم می‌نامد و می‌گوید امروزه بیش از هر زمانی در گذشته در معرض این فلز قرار می‌گیریم. اگرچه درست است که بدن مقداری از آلومینیوم را حذف می‌کند؛ اما اگر بیش‌ازاندازه در معرض این فلز قرار بگیریم، بدن آن را ذخیره می‌کند.

یکی از مشکلات مهمی که آلومینیوم ایجاد می‌کند، آسیبی است که در طول زمان به وجود می‌آورد. زمانی که آلومینیوم از آستانه تحمل بدن بیشتر می‌شود، بیماری‌ها به سرعت خود را نشان می‌دهند. علائم مسمومیت آلومینیوم بسیار زیاد است. به همین دلیل زمانی که پزشکان علت بیماری را تشخیص می‌دهند، این موضوع را در نظر نمی‌گیرند.
در بیماری زوال عقل، شواهد نشان می‌دهند افرادی که به این بیماری مبتلا هستند، میزان آلومینیوم بیشتری در مغزشان دارند. آلومینیوم یکی از چند ماده‌ای است که در صورت میزان زیادی وارد بدن شود، می‌تواند از موانع خونی عبور کند.

همان‌طور که قبلاً اشاره کردیم آلومینیوم تقریباً در تمام چیزهایی که امروزه مصرف می‌کنیم، وجود دارد. برخی از تأمین‌کنندگان آب شهری، سولفات آلومینیوم به آب‌لوله‌کشی اضافه می‌کنند تا آب تمیزتر به نظر برسد و شما فکر می‌کنید آب تمیز است. بسیاری از غذاهای فرآوری شده که حاوی آرد هستند مانند انواع کلوچه، کیک و نان اغلب از آلومینیوم به عنوان ماده‌ای استفاده می‌کنند که محصول موردنظر را همانند مخمر ور می‌آورد.

رنگ غذاها، شراب، چای، نوشیدنی‌های گازدار، کرم ضدآفتاب، لوازم آرایش، کاکائو، داروهای ضدترشی معده، خمیردندان و بسیاری از داروها مانند آسپرین دارای آلومینیوم هستند. در واقع یکی از منابع نگران‌کننده آلومینیوم که کمتر شناخته شده است، فرمول‌های شیر خشک نوزادان است که از سویا تهیه شده‌اند. دانه‌های سویا میزان زیادی آلومینیوم دارند؛ زیرا از خاکی که در آن رشد می‌کنند، آلومینیوم جذب می‌کنند. طبق یک تحقیق که در سال ۲۰۱۰ انجام شد، متوسط میزان آلومینیوم در شیر خشک، به ویژه در محصول مختص نوزادان نارس بسیار بالا بود.
مغز افرادی که در اثر آلزایمر جان خود را از دست داده بودند، بررسی شد و محققان متوجه شدند مغز کوچک شده و بافت‌های عصبی از بین رفته‌اند. یک سری ترکیبات کوچک به نام پلاک‌های وابسته به پیری در کل بافت مغز مشاهده شد. هر چه پلاک بیشتر بود، شرایط ذهنی بیمار بدتر بود. تجزیه‌وتحلیل شیمیایی این پلاک‌ها نشان داد که در مرکز این پلاک‌ها، آلومینیوم وجود دارد. این تحقیق مدرک دیگری به مدارک دیگر اضافه می‌کند که ثابت کرده‌اند آلومینیوم در تشکیل این پلاک‌ها نقش دارد.

میزان پیشنهادی مصرف آلومینیوم در روز، ۳ الی ۵ میلی‌گرم است. تنها بخش کوچکی از این میزان توسط بدن جذب می‌شود و مابقی، معمولاً از طریق کلیه‌ها دفع می‌گردند. با این حال، برخی افراد، بیشتر از دیگران آلومینیوم جذب می‌کنند. البته تمام افرادی که در طول زندگی خود از ظروف آلومینیومی استفاده کرده‌اند، دچار زوال عقل نمی‌شوند؛ اما این واقعیت همچنان وجود دارد که بیماری آلزایمر در حال افزایش است و کالبدشکافی نشان داده که مغز افراد مبتلا به زوال عقل، آلومینیوم بیشتری نسبت به سایر افراد دارد.

از ظروف پخت‌وپزی که حاوی آلومینیوم هستند، استفاده نکنید. ظروف شیشه‌ای، چدنی و چینی گزینه‌های بسیار مناسبی هستند. همچنین می‌توانید از ظروف استیل یا مسی بهره ببرید. تمام این ظروف‌، جایگزین‌های بهتری برای آلومینیوم محسوب می‌شوند.
 

برگرفته از
تغذیه و سلامت
لینک کوتاه

دیدگاه

0 دیدگاه برای “این فلز، مغز را مسموم می‌کند!”