از لائوس با عشق: جواهرات ساخته شده از بمب‌های جنگ ویتنام

نویسنده:

۰۵:۵۶:۰۸

دستبندهای ظریف که با الماس پوشیده شده‌اند، آویزهای برنزی، گردنبند و گوشواره‌های آویزی، همه ساخته شده از بقایای مهماتی که در مرگبارترین جنگ آمریکا استفاده شدند در گوشه و کنار هفته مد نیویورک به نمایش گذاشته شده‌ و به فروش می‌رسند.

این جواهرات که توسط صنعت‌گران لائوسی از ذوب مهمات و فشنگ‌ها ساخته شده‌اند، هم اکنون در 40 کشور جهان به فروش می‌رسند. حکاکی‌هایی چون «عشق بمب است» و «انداخته شده + ساخته لائوس» به روی فلزات دیده می‌شود؛ دلیل استفاده از «بمب» بازی با این کلمه است که در زبان محاوره‌ای امروز معنای «جالب و باحال» گرفته است و دیگر معنای سلاح جنگی نمی‌دهد.
الیزابت سودا، پایه گذار گالری «آرتیکل 22» که نامش را از اعلامیه جهانی حقوق بشر وام گرفته و این جواهرات در آن به نمایش درآمده‌اند می‌گوید: "ما می‌خواهیم که این جواهرات به آثار محاوره‌ای تبدیل شوند. وقتی شما کسی را می‌بینید که قطعه‌ای بمب را بر دست دارد، از او خواهید پرسید که داستان پشت آن چیست و چرا؟ در واقع هر قطعه داستانی را می‌گوید."

آرتیکل 22 خط جواهراتش را «بمب صلح» می‌خواند و این جواهرات را در هفته مد نیویورک به نمایش گذاشته است. این جواهرات نه تنها توسط افراد مشهور و بازیگرانی چون زو کراویتز و و اولیویا وایلد استفاده می‌شوند، بلکه فروش آن‌ها مقاصد بشردوستانه نیز دارد. آرتیکل 22 از زمان بازگشایی، برای پاک سازی 700,000 متر مربع زمین در لائوس که بمباران شده‌ترین کشور جهان است پول پرداخته و کمک مالی کرده است. از میلیون‌ها بمبی که در سال‌های 1964 تا 1973 در لائوس انداخته شدند، بسیاری هرگز منفجر نشده و 80 میلیون بمب کوچک به اندازه توپ تنیس بر جای گذاشته‌اند که باعث مرگ هزاران نفر از مردم روستایی و کودکان شده است.

 

برگرفته از
جواهرات
لینک کوتاه

دیدگاه

0 دیدگاه برای “از لائوس با عشق: جواهرات ساخته شده از بمب‌های جنگ ویتنام”
  1. بسیار عالیست وثات میکند کهملتها ‌ را جنگ نمی تواند از پا بیندازد بلکه حتی جنگ نابرا ی مثل جنگ ویتنام هم تبدیل به فرصتمیشود