چوب زدن زاغ سیاه مردم در کشورهای دیگر: جنگ در اوکراین

نویسنده:

۱۰:۰۹:۴۷


در این آلبوم، تصاویری از جنگ در اوکراین را برایتان گرد آورده‌ایم تا وضعیت زندگی مردم در این بحران‌ها را ببینید. زن‌ها و مردهایی که به واسطه زخمی شدن در بیمارستان‌ها هستند و شهری که بیشتر به میدان جنگ شباهت دارد، تا محل زندگی. بیشتر این تصایور در ماه فوریه سال جاری میلادی (۲۰۱۵) برداشته شده‌اند. ما این تصاویر را از میان آلبوم خبرگزاری‌های بزرگی همانند آشویتس‌پرس و رویترز گرد آورده‌ایم.
در این آلبوم، شاهد مرگ سربازهای جنگی، زخمی شدن مردم غیرنظامی، گورستان‌ها، واهمه کودکان، تانک‌ها در وسط شهر، فضای سرد و غم‌انگیز، ماشین‌ها و اتوبوس‌های سوخته، سنگر، آتش، سرما، خانه‌های ویران شده، مهاجرت مردم، اعتراض‌های خیابانی، ترس‌های ناشی از حضور تانک و نظامی‌ها، شیشه‌های شکسته، جنگ‌افزارها و ده‌ها مورد ناراحت‌کننده دیگر خواهید بود.
اوکراین یکی از کشورهای اروپای شرقی است و از شرق با روسیه هم مرز است. در جنوب این کشور دو دریای سیاه و آزوف قرار دارند. پس از روسیه، اوکراین  دومین کشور وسیع در اروپا است.
جالب است بدانید، پس از فروپاشی شوروی، اوکراین بعد از روسیه بزرگ‌ترین ارتش در اروپا را دارد. مردم آن به زبان اوکراینی و روسی صحبت می‌کنند و دینشان مسیحی است. پیشینه این کشور زیبا به سال‌ها پیش از میلاد مسیح باز می‌گردد.
اوکراین دارای آب و هوای معتدل قاره‌ای است و طبق قانونی اساسی اوکراین، تمام شهروندان اوکراینی از تحصیل رایگان برخوردار هستند.
در رتبه بندی سازمان جهانی گردشگری، اوکراین از نظر تعداد گردشگران جایگاه هشتم را به خود اختصاص داده‌است. همچنین عجایب هفت‌گانه اوکراین از اصلی‌ترین جاذبه‌های گردشگری این کشور می‌باشند که از هفت بنای تاریخی و فرهنگی تشکیل شده‌است و شهرهای مهم توریستی آن کریمه، کی یف و خارکف می‌باشد.
اوکراین مصائب بسیاری را در طول تاریخ تحمل کرده و مستعمره کشورهای متعددی همانند یونان و روم و آلمان بوده و بالاخره در ۲۳ آگوست سال ۱۹۹۱ میلادی توانست استقلال خود را به دست آورد. مردم این کشور، فلاکت اقتصادی طولانی‌مدتی را تحمل کردند تا سرانجام  توانستند از زیر بار تورم بیرون بیایند و شاهد رشد اقتصادی باشند.
این کشور در سال های اخیر شاهد درگیری‌ها و ناآرامی بود. در سال ۲۰۰۴، نخست وزیر ویکتور یانوکوویچ برندۀ انتخابات ریاست جمهوری اعلام شد. این نتایج اعتراض مردم را به همراه داشت، مسموم شدن ویکتور یوشچنکو رقیب اصلی یانوکوویچ در جریان مبارزات انتخاباتی هم، بر آتش شک و کینه طرفدارانش دمید و موجی از اعتراض و نا فرمانی مدنی کشور را فرا گرفت. در نهایت پس از حدود سه ماه اعتراض، دادگاه عالی اوکراین انتخابات را باطل کرد و انتخابات مجدد زیر نظر موشکافانه ناظران داخلی و بین‌المللی برگزار شد. این بار یوشچنکو با اکثریت شکننده ۵۲٪ رئیس جمهور اوکراین شد. این اعتراضات که با استفاده از نمادهای نارنجی رنگ همراه بود به انقلاب نارنجی اوکراین معروف شد.
یانوکوویچ پنج سال بعد دوباره در انتخابات شرکت کرد و این بار پیروز شد. اما باز در ۲۲ فوریه ۲۰۱۴ در پی اعتراضات خیابانی علیه دولت و وخیم شدن اوضاع داخلی اوکراین با رای پارلمان اوکراین ویکتور یانکویچ از سمت رییس جمهوری برکنار شد. در پی این حوادث شبه جزیره کریمه توسط نیروهای روسی تحت عنوان محافظت از روس تبارهای این ایالت خودمختار اشغال شد. چند روز بعد از این اتفاقات، مردم شبه جزیره کریمه در برگزاری همه پرسی سراسری، موافقت ۹۶ درصدی خود را با پیوستن به کشور روسیه اعلام کردند و این شبه جزیره رسماً جزئی از خاک روسیه شد.
پس از برکناری ویکتور یانکوویچ از ریاست جمهوری اوکراین در ماه فوریه و فرادستی نیروهای هوادار غرب در دولت کیف، اهالی روس‌تبار، با دولت جدید از در ستیز و مخالفت درآمده‌اند.
در این میان روسیه نیز با حمایت از مخالفت‌ها در شرق اوکراین و تشدید ستیز میان اهالی منطقه و دولت کیف درصدد حفظ منافع خود است. با بدست آمدن برخی موفقیت‌های نظامی دولت در شرق، عرصه بر شبه‌نظامیان شرق اوکراین روز به روز تنگ‌تر می‌شود، اما تا کنون هیچ یک از دو طرف، اراده‌ای برای برای پایان درگیری‌ها نشان نداده‌اند.
تا آغاز ماه سپتامبر سال ۲۰۱۴، این جنگ شاهد یک میلیون آواره، ۲۶۰ هزار بی خانمان و مرگ ۲۶۰۰ نفر شد و با ادامه یافتن این وضعیت در ۲۳ دسامبر ۲۰۱۴ پارلمان اوکراین رای به پیوستن این کشور به ناتو داد.

 

 

 

برگرفته از
جنگ در اوکراین
لینک کوتاه

دیدگاه