بررسی میزان سلامتی مغز از طریق چشم‌ها

نویسنده:

۱۲:۴۸:۳۷

طبق یک تحقیق مهم در Psychology Science، رگ‌های خونی کوچک پشت چشم‌ها، میزان سلامتی مغز را نشان می‌دهند.
محققان دریافتند افرادی که رگ‌های پهن‌تری دارند، در تست‌های IQ عملکرد ضعیف‌تری داشتند. فاکتورهای دیگری همچون استعمال مواد دخانی، بیماری دیابت یا شرایط اقتصادی اجتماعی را نمی‌توان دلیل امتیاز ضعیف در تست IQ دانست.

طبق گفته سرپرست این تحقیق، Idan Shalev، رگ‌های خونی چشم، شرایط رگ‌های مغز را نشان می‌دهند؛ زیرا از نظر اندازه، ساختار و عملکرد شبیه یکدیگر هستند. وی افزود: «رگ‌های خونی چشم از همان سلول‌هایی به وجود آمده‌اند که رگ‌های خونی مغز را ساخته‌اند».

تحقیقات قلبی، اندازه رگ‌های خونی چشم‌ها را با خطر ابتلا به بیماری‌هایی همچون زوال عقل، بیماری‌های قلبی یا سکته مرتبط دانسته بودند؛ اما در این تحقیقات تنها افراد مسن بررسی شده بودند. این تحقیق جدید نشان داد که در سنین پایین‌تر نیز میزان سلامتی چشم‌ها، نشان‌دهنده میزان سلامتی مغز است. این نتایج حتی در کودکان نیز مشاهده شد.

این تحقیق چه فایده‌ای برای شما دارد؟ بهتر است به یک چشم‌پزشک مراجعه کنید. حتی اگر بینایی شما در سطح ۲۰/۲۰ است، تصویربرداری از شبکیه چشم، اطلاعاتی بیش از معاینه چشم را ارائه می‌دهد. این روش، راحت‌ترین روش برای ارزیابی مغز است. همچنین این روش برای پیگیری تغییرات در صورت احتمال ابتلا به بیماری‌هایی همچون بیماری‌های قلبی، مناسب است. مقایسه تصاویری که در فواصل زمانی مختلف تهیه شده‌اند، به شناسایی تغییرات میانه زندگی که نشان‌دهنده مشکلاتی هستند، کمک می‌کند. در غیر این صورت، متوجه این تغییرات نمی‌شوید.

 

برگرفته از
سلامت مغز
لینک کوتاه

دیدگاه