شبکه هوشمند برق

نویسنده:

۱۲:۵۳:۴۷

به لطف یک برنامه به نام Model city of Mannheim، تمام خانه‌های این شهر به یک شبکه هوشمند متصل هستند که انرژی تجدیدپذیر را در اولویت خود قرار داده است. مصرف انرژی تمام ۱۵۰۰ مصرف‌کننده این شبکه توسط جعبه‌هایی به نام Energy Butlers کنترل می‌شود و به آن‌ها اجازه می‌دهد که از میزان مصرف انرژی خود مطلع شوند. بدین طریق مصرف‌کنندگان می‌توانند دستگاه‌های برقی خود مانند ماشین ظرف‌شویی را طوری تنظیم کنند که با ارزان‌ترین قیمت برق و زمانی که انرژی در حالت اوج خود قرار دارد، کار کند.

یکی از مسئولین شرکت Power Plus Communication، Thomas Wolski، به سایت CNN‌گفت: «ما می‌توانیم از طریق خود شبکه برقی، اطلاعاتی را در مورد کیفیت برق و وضعیت فعلی شبکه از فاصله چند متری و از طریق دستگاه‌های ارزیابی ارسال کنیم». شرکت Power Plus در حال حاضر این پروژه را اجرا می‌کند.

از آنجا که این سیستم به شدت بر روی منابع تجدیدپذیر انرژی متکی است و باد همیشه در ساعات اوج مصرف انرژی نمی‌وزد، داشتن بازخورد از سیستم باعث می‌شود که تولید و مصرف انرژی متعادل شود.

با این که Wolski معتقد است اندازه این سیستم قابل‌تغییر است و در همه جا می‌توان آن را به کار گرفت، اما ساخت این سیستم مطمئناً به سرمایه‌گذاری و زمان زیادی نیاز دارد. بسیاری از منابع انرژی تجدیدپذیر در بیشتر کشورهای جهان، با شبکه برق سازگار نیستند. زمانی که پروژه Mannheim آغاز شد، کوچک بود و در ابتدا تنها در ۲۰۰ خانه به کار گرفته شد؛ اما هر سال تعداد این خانه‌ها افزایش یافت. اگر قرار باشد چنین سیستم‌هایی در کشورها و شهرهای دیگر نیز به کار گرفته شود، مطمئناً باید از مقیاس کوچک‌تری شروع شود.
 

برگرفته از
شبکه هوشمند
لینک کوتاه

دیدگاه