ارائه اولین اتومبیل‌های خودران ولوو

نویسنده:

۱۱:۵۹:۱۴

این که تاکنون فناوری رانندگی خودکار بیشتر شبیه فیلم‌های علمی تخیلی به نظر می‌رسید تا واقعیت، نه تنها به محدودیت‌های نرم‌افزاری این فناوری ربط دارد، بلکه به دلیل عدم وجود قوانین مربوطه نیز بوده است. تاکنون تمام آزمایش‌های وسایل نقلیه خودران در آمریکا، با کمک چند کارمند شرکت سازنده و در چند موقعیت محدود انجام شده است. حتی با این شرایط نیز، نتیجه آزمایش‌ها بیشتر شبیه شکل جدیدی از کروز کنترل بوده تا چیزی که نحوه زندگی ما را تغییر خواهد داد.

روز ۲۰ فوریه، شرکت ولوو اعلام کرد که یک آزمایش واقعی در خیابان برای اتومبیل‌های خودران خود انجام خواهد داد؛ اولین آزمایش در دنیای واقعی که می‌تواند تا سال ۲۰۱۷، صاحبان عادی اتومبیل‌ها را در صندلی‌های اتومبیل‌هایی بنشاند که وسایل نقلیه خودران هستند.

این کار به بیش از ۲۸ دوربین، حسگر و لیزر نیاز دارد که شرکت ولوو ادعا می‌کند سیستم‌هایش از آن‌ها استفاده می‌کنند. همچنین یک سری قانون نرم‌افزاری پیچیده نیز بایستی وجود داشته باشد تا تقریباً ۱۰۰ درصد شرایط رانندگی را در بر بگیرد. همچنین این آزمایش به مجوز قانون‌گذاران در سوئد و گوتنبرگ نیز نیاز دارد؛ شهری که به صاحبان این اتومبیل‌های ولوو اجازه خواهد داد تا به صورت قانونی به هنگام مطالعه یا گفتگو با تلفن‌هایشان، پشت این وسایل نقلیه بنشینند.

وجود قابلیت درک کامپیوترها از شرایط روزمره رانندگی به چند نوع رادار، چندین دوربین، یک اسکنر لیزری چند پرتویی در سپر جلو و ۱۲ حسگر فراصوتی نیاز دارد. تمام این‌ها به طور ثابت به یک نقشه سه‌بعدی باکیفیت، حسگرهای بهبودیافته GPS و اداره کنترل ترافیک محلی متصل هستند. این اداره نه تنها در مورد ترافیک هشدار می‌دهد، بلکه به رانندگان بی‌توجه نیز دستور می‌دهد تا در صورت نیاز، خودران‌های خود را خاموش کنند و خودشان رانندگی کنند. تمام این سیستم‌ها دارای حالت‌های عدم موفقیت در ایمنی و پشتیبان هستند تا اگر کارها درست پیش نرفت، مورداستفاده قرار بگیرند.
یکی از متخصصین فنی Volvo Cars می‌گوید: «ساخت و اجرای یک وسیله نقلیه خودران نسبتاً آسان است؛ اما اگر می‌خواهید در دنیای واقعی تأثیر بگذارید، باید یک سیستم کامل طراحی کرده و بسازید که برای مشتریان عادی ایمن، قوی و مقرون‌به‌صرفه باشد».

مدت زیادی است که ولوو اظهار داشته قدم بعدی در زمینه از میان برداشتن مرگ‌ومیر و آسیب‌های جدی در وسایل نقلیه، استفاده از اتومبیل‌های خودران است. اگرچه شرکت‌های بزرگ خودروسازی و شرکت‌هایی مانند گوگل نیز روی این فناوری کار می‌کنند؛ اما هیچ‌کدام به اندازه ولوو نتوانستند پیش‌بینی کنند که چه زمانی نتیجه این فناوری را خواهیم دید. بیشتر شرکت‌های بزرگ اظهار داشته‌اند که حداقل تا سال ۲۰۲۰ الی ۲۰۲۵ طول می‌کشد تا وسایل نقلیه خودران را به تولید انبوه برسانند. این مدت زمان هم به دلیل مشکلات فنی و هم به دلیل موانع قانونی تعیین شده است. اگر شرکت ولوو بتواند اتومبیل‌های خودران کاملی بسازد، ترافیک خیابان‌ها بسیار زودتر از بین خواهد رفت.
 

برگرفته از
خودران ولوو
لینک کوتاه

دیدگاه

0 دیدگاه برای “ارائه اولین اتومبیل‌های خودران ولوو”
 1. سلام و احترام
  از بابت مطالعه این مطالب خوشحال شدم و اینکه با کمی دقت و پشتکار و حمایت افرادی دلسوز (نه مدعی) به جهت اینکه وقتی این کار به نتیجه رسید فقط برای تبلیغ و خود نمایی و خود ستایی نباشد میتوان به نتیجه رساند و در ایران این فن آوری را ساخت و به مرحله اجرا هم در آورد
  بنده با کمی حساب سرانگشتی میتوانم ادعا داشته باشم که با هزینه ای حدود 20 میلیون تومان این سیستم را روی پراید پیاده سازی کرد
  افرادی که تمایل به هیجان و کنجکاوی و البته سرمایه دارند که تمایلی برای تحقیق و سرگرمی داشته باشند بنده تمایل دارم تا قبل از به مرحله اجرا در آوردن شرکت ولوو در ایران روی یک دستگاه پراید پیاده سازی نماییم تا ثابت کنیم که ماهم میتوانیم ایده و فکرهای تخیلی را به مرحله ساخت و اجرا در بیاوریم
  d_didehban@yahoo.com
  داود دیده بان از کرج