چند تصمیم مهم که مادران جدید باید بگیرند

نویسنده:

۰۲:۵۸:۲۰

از لحظه‌ای که به یک مادر تبدیل می‌شوید، با سؤالات زیادی در مورد سلامتی فرزند خود مواجه هستید. سؤالاتی در مورد شیر مادر، بانک خون بند ناف و شیشه گرفته تا ختنه، واکسن‌ها و غیره. شما باید تصمیمات مهمی بگیرید.
یک سری تصمیم مهم دیگر نیز وجود دارد که بر روی سلامتی مادر از نظر جسمی، ذهنی و احساسی تأثیر می‌گذارد. در ادامه به تصمیماتی می‌پردازیم که متخصصین آن‌ها را مهم می‌دانند و یک سری راه‌حل برای راحت بودن روند اتخاذ تصمیم پیشنهاد می‌کنند.

۱. مادران جدید باید استراحت کنند یا ورزش؟
حتی اگر جلسه ورزش به شما انرژی بدهد و باعث شود که احساس قوی بودن داشته باشید، احتمالاً به اندازه‌ای خسته هستید که بنیه رفتن به باشگاه را ندارید. طبق تحقیقی که در نشریه PLOS One منتشر شده است، در واقع، ۵۰ درصد مادران جدید حتی پس از گذشت ۱۸ هفته از زایمان، هنوز خسته هستند.
مهم‌تر از خستگی، کمبود خواب است که بر روی دو هورمون شما تأثیر گذاشته و اشتهای شما را تغییر می‌دهد. زمانی که دچار کمبود خواب هستید، بدن هورمون گرسنگی (ghrelin) بیشتری ترشح می‌کند که به بدن می‌گوید باید غذا بخورد. در این زمان بدن هورمون leptin کمتری تولید می‌کند و این موضوع باعث کاهش اشتها می‌شود. همچنین تحقیقات نشان دادند زمانی که احساس خوبی نداریم، بیشتر به دنبال غذاهای پرچرب و پرشکر هستیم.
پس اگر قصد دارید بین یک ساعت زودتر بیدار شدن و ورزش کردن و یک ساعت بیشتر خوابیدن یکی را انتخاب کنید، گزینه دوم مناسب‌تر است.
زمانی که به اندازه کافی نمی‌خوابید، هورمون‌ها زمان کافی برای رسیدن به سطح موردنظر را ندارند.
در این مدت حداقل ۶ ساعت بخوابید و بعد یک پیاده‌روی در هوای آزاد به همراه فرزند خود داشته باشید تا بدنتان حرکت کرده باشد.

۲. تغذیه با شیر مادر یا شیر خشک؟
دو هفته اول شیر دادن به نوزاد، چالش‌برانگیزترین دوره محسوب می‌شود؛ زیرا هم شما و هم نوزادتان در حال یاد گرفتن اصول این کار هستید. باید آمادگی این را داشته باشید که در ابتدا به چالش کشیده شوید یا خسته شوید یا این که هیچ محبتی نسبت به نوزاد خود احساس نکنید. درک این موضوع به شما کمک می‌کند که احساس شکست نداشته باشید.
با این همه اگر شیر دادن به هر دلیلی دشوارتر می‌شود و بر روی سلامت روانی شما تأثیر می‌گذارد، انتظارات خود را کنار بگذارید و کمی استراحت کنید.
به خاطر داشته باشید که شما همچنان مواد مغذی، مصونیت و محبت لازم را به نوزاد خود داده‌اید. با این حال، شیر مادر هر قدر هم کم باشد بهتر از شیر خشک است.

۳. آیا باید از دیگران کمک بخواهید یا خودتان همه کارها را انجام دهید؟
شما ممکن است برای رسیدن به کمال تلاش کنید؛ اما در نهایت مستأصل می‌شوید. بهترین کار این است که از دیگران کمک بخواهید. شما نمی‌توانید تمام کارها را خودتان انجام دهید و مطمئناً هیچ‌کس چنین انتظاری از شما ندارد. در نتیجه از یکی از اعضای خانواده بخواهید چند ساعتی مراقب نوزادتان باشد یا یک پرستار یا خدمتکاری برای انجام کارهای خانه استخدام کنید.

۴. آیا باید با دوستانتان وقت بگذرانید یا زمان اضافی را به خود اختصاص دهید؟
این که ۲۴ ساعت شبانه‌روز و ۷ روز هفته کنار نوزادتان باشید، برای شما خوب نیست. شما باید اولویت‌بندی کنید، در غیر این صورت وظیفه مادری خود را به خوبی انجام نداده‌اید. زمانی که وقت اضافه‌ای پیدا می‌کنید، نباید بین وقت‌گذرانی با دوستان و اختصاص زمان به خود یکی را انتخاب کنید. با بهترین دوست خود به یک سالن پدیکور یا کلاس یوگا بروید. یا این که می‌توانید ۱۰ دقیقه یوگا کار کنید و بعد با دوست خود از طریق شبکه‌های اجتماعی ارتباط برقرار کنید.

۵. آیا باید با همسر خود در خارج از خانه وقت بگذرانید یا زمان را در خانه سپری کنید؟
مادران جدید به شدت جذب نوزادان خود می‌شوند و این موضوع تأثیر زیادی روی مادران می‌گذارد. در این مدت مادران فراموش می‌کنند که همسر آن‌ها احساس تنهایی می‌کند. برای همسر خود وقت بگذارید. اگرچه صرف شام در یک رستوران بسیار جذاب به نظر می‌رسد؛ اما اگر نمی‌توانید از خانه خارج شوید، تماشای یک فیلم در خانه نیز می‌تواند لذت‌بخش باشد.

۶. آیا باید برای فرزند دوم برنامه‌ریزی کنید یا کمی صبر کنید؟
تصمیم‌گیری در مورد زمان فرزند دوم به شرایط خود شما بستگی دارد. ممکن است بخواهید کمی به آرامش شبانگاهی دست یابید و بعد به فکر فرزند دوم بیفتید. شاید هم از نظر اقتصادی کمی باید منتظر بهبود شرایط بمانید. اگر تصمیم گرفتید که بلافاصله فرزند دوم را نیز به جمع خانواده خود اضافه کنید، احتمالاً از این که بشنوید این تصمیم زیاد هم چالش‌برانگیز نیست، متعجب خواهید شد. به هر حال منتظر زمان مناسب برای برنامه‌ریزی برای افزایش تعداد اعضای خانواده نمانید. ممکن است زمانی که انتخاب می‌کنید، زمان مناسبی نباشد؛ اما مشکلی هم به وجود نمی‌آید.

 

برگرفته از
مادران
لینک کوتاه

دیدگاه