اطلس زیبایی

نویسنده:

۰۹:۴۹:۲۳


عکاس رومانیایی میهائلا نوروک به 37 کشور جهان سفر کرده تا زنان زیبای متفاوتی را در دهه 20 زندگیشان عکاسی کند و نشان دهد که زیبایی، در چشمان کسی نهفته که به دنبال آن می‌گردد.
او می‌گوید: "من جوانان بسیاری را می‌بینم که سعی می‌کنند کس دیگری باشند و به جای اینکه خودشان باشند و میراث و پیش زمینه فرهنگی خودشان را نگه دارند مدهای جهانی را دنبال می‌کنند. پیغامی که من می‌خواهم با اجرای این پروژه برسانم این است که اصل همیشه بهتر از یک کپی است."

او می‌گوید هنگامی که سفری به اتیوپی داشته، ایده این پروژه به ذهنش رسیده است. در این کشور، زنان رسوم خود را بدون توجه به مدهای روز جهان دنبال کرده و زنده نگه می‌دارند: "من متوجه شدم که زیبایی، متفاوت بودن، خود بودن و زنده نگه داشتن میراث فرهنگی است."

زنانی که نوروک به آن‌ها مراجعه کرده به پروژه او واکنش‌های متفاوتی نشان داده، بعضی خوشحال و بعضی دیگر به سختی قانع شده‌اند تا در پروژه شرکت کنند. او می‌گوید: "لحظات جالبی بود که من به بعضی از آن‌ها عکس‌هایم را نشان می‌دادم و آن‌ها باور نمی‌کردند که این عکس‌ها را من گرفته‌ام؛ هرچند این که خودم هم یک زن هستم کمک زیادی کرد. اوایل کار بسیار نگران بودم و تمامی مسائل را شخصی برداشت می‌کردم."

او ادامه می‌دهد: "به نظر من زیبایی به معنای حفظ اصالت، فرهنگ، طبیعی بودن، صمیمی و خاص و قابل اعتماد بودن است، و لزوما به معنای لاغر و مُدگرا بودن نیست."
نوروک این پروژه را با استفاده از پس انداز‌های خود به اجرا درآورده اما حالا با کمبود بودجه مواجه شده و به دنبال راه‌هایی می‌گردد تا کمک‌های مالی را برای ادامه دادن آن جمع آوری کند.
 


مارامورس، رومانی

کولکا وَلی، پرو
سن فرانسیسکو، آمریکا
نصیرالملک، شیراز، ایران
دریای بالتیک
هارلم، نیویورک، آمریکا
کلمبیافلات تبت، چین
آکسفورد، انگلستان
بوگوتا، کلمبیا
نیویورک، آمریکا
شمال رومانی
اکوادورتبت، چین
اومو ولی، اتیوپی
شیلیپروایرانمارامورس، رومانی
تبیلیسی، گرجستان
اتیوپیماولامین، میانمار
دریای جاوه، اندونزی
لیما، پرو
 
برگرفته از
چالش
لینک کوتاه

دیدگاه