ببینید عصبانیت با بدنتان چه می‌کند

نویسنده:

۱۲:۲۴:۲۶

این یک واقعیت جهانی است که عصبانیت احساس خوبی نیست. طبق یک تحقیق جدید، طغیان خشم ممکن است یک مشکل سلامتی جدی در پی داشته باشد.
این تحقیق که در نشریه European Hear Journal: Acute Cardiovascular منتشر شده است، نشان داد که تا ۲ ساعت پس از عصبانیت شدید، احتمال سکته قلبی ۸٫۵ برابر می‌شود.
محققان بیمارانی را که بین سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۱۲ در بیمارستان Royal North Shore در سیدنی استرالیا و به منظور انجام فرآیند رگ‌گشایی اولیه بستری شده بودند، مورد بررسی قرار دادند. در رگ‌گشایی، رگ‌های خونی که پس از حمله قلبی مسدود شده‌اند، باز می‌شوند. از مجموع ۶۸۷ بیماری که دچار حمله قلبی شده‌ بودند، ۳۱۳ نفر مورد تأیید قرار گرفته و در تجزیه‌وتحلیل این تحقیق شرکت کردند.

این بیماران به یک پرسشنامه پاسخ دادند و از این طریق، عصبانیت هر بیمار بر اساس ۷ امتیاز محاسبه شد. امتیاز ۱، برای بیماران آرام و امتیاز ۷ برای بیمارانی که از کنترل خارج می‌شوند، اشیا را پرت می‌کنند و به خود یا دیگران آسیب می‌رسانند، در نظر گرفته شده بود. بیماران از طریق قضاوت در مورد خودشان، نتایج جالبی را به دست آوردند. محققان امتیاز ۵ به بالا را به عنوان بخشی از عصبانیت شدید در نظر گرفتند؛ به عبارت دیگر، شرایطی که فرد بسیار عصبانی است، بدن عصبی است، مشت‌ها گره شده و آماده انفجار است.
از ۳۱۳ فرد بیمار که حمله قلبی را تجربه کرده بودند، ۷ نفر دچار یک عصبانیت شدید شده بودند که در زمان ۲ ساعت قبل از حمله قلبی اتفاق افتاده بود. یک نفر به امتیاز ۵ در عصبانیت دست یافت که ۴ ساعت با حمله قلبی فاصله داشت و ۲ نفر امتیاز ۴ عصبانیت را داشتند و ۲ ساعت قبل از حمله دچار عصبانیت شده بود و ۳ نفر ۴ ساعت قبل از حمله دچار عصبانیت شده بود.
با توجه به میزان دفعات عصبانیت هر فرد، محققان متوجه شدند که احتمال حمله قلبی پس از ۲ ساعت در افرادی که عصبانیت سطح ۵ را تجربه کرده بودند، ۸ برابر بیشتر از افراد عادی بود.
این نتیجه اهمیت زیادی دارد که باعث می‌شود بهتر حملات قلبی را درک کنیم. یکی از محققان می‌گوید: «این نتیجه نشان می‌دهد سطوح مختلف عصبانیت تصادفی نیستند، بلکه با بستن رگ‌های قلب ارتباط دارند. این خطر تا ۲ ساعت پس از عصبانیت وجود دارد و هیچ ارتباطی بین بستن رگ‌های قلب و سطوح پایین‌تر عصبانیت وجود ندارد».

چرا عصبانیت تا این اندازه خطرناک است؟
این نتایج، مدارکی را به تحقیقات قبلی اضافه کرد که بر روی تأثیر منفی عصبانیت بر روی سلامت عمومی صورت گرفته بودند. در تحقیق سال ۲۰۱۴ Harvard School of Public Health، محققان دریافتند عصبانیت احتمال حمله قلبی و سکته را افزایش می‌دهد. ۵ بار عصبانیت در روز ممکن است باعث ۱۵۸ حمله قلبی بیشتر در سال در میان ۱۰٬۰۰۰ نفر شود که مشکلات قلبی کمتری دارند.
در نتیجه فکر می‌کنید نقش عصبانیت در افزایش این احتمالات چیست؟ عصبانیت باعث تغییر ضربان قلب و فشارخون می‌شود. همچنین عصبانیت باعث افزایش نشانه‌های تحریک‌کننده و فعال‌سازی سیستم مسدودسازی بدن می‌شود که همه این‌ها با آغاز حمله قلبی ارتباط دارند. بیشتر حملات قلبی در نتیجه مسدود شدن سرخرگ‌های کرونر قلب اتفاق می‌افتد. این امر معمولاً پس از قطع یا پارگی یک پلاک خونی در سرخرگ به وجود می‌آید. در نتیجه این تغییرات فیزیولوژیکی که با عصبانیت ارتباط دارند، احتمالاً باعث می‌شوند که پلاک بی‌ثبات و پاره شود، سپس لخته‌های خونی، سرخرگ را مسدود می‌کنند.
این شرایط برای افرادی که از قبل یک سری فاکتور ابتلا به بیماری‌های قلبی را دارند، مهم‌تر است. چنین افرادی باید با کمک پزشک خود، فاکتورهای ریسک را کاهش دهند و راهبردهایی برای خودداری از عصبانیت به کار گیرند.
طبق یک تحقیق در سال ۲۰۱۳ که در نشریه JAMA Psychiatry منتشر شد، عصبانیت و تحریک‌پذیری با بسیاری از بیماری‌های افسردگی، اختلالات اضطراب و کاهش رضایتمندی از زندگی ارتباط دارد.

چگونه می‌توانید خشم و عصبانیت خود را کنترل کنید؟
راه‌حل این مسئله، پیشگیری از عصبانیت، اضطراب و استرس است. اگر همواره در معرض عصبانیت هستید، جلسات درمانی کاهش استرس و اجتناب از شرایطی که درگیری وجود خواهد داشت، مؤثر خواهد بود.
یک سری استراتژی دیگر نیز وجود دارد؛ مانند تهیه فهرست از چیزهایی که شما را عصبانی می‌کنند، یادگرفتن روش‌های کنترل افکار و اجتناب از اغراق در مورد شرایط. قبل، بعد و در حین یک موقعیت پراسترس، کمی از فضا دور شوید، از چیزهایی که حواستان را پرت می‌کنند، بهره ببرید، کمی استراحت کنید، مهارت‌های حاضرجوابی را بیاموزید و به چیزی که شما را عصبانی می‌کند، اعتراف کنید.
گفتن این که خشم خود را کنترل کنید راحت‌تر از انجام آن است؛ با این حال اگر روش‌های این کار را یاد بگیرید، بدنتان از شما قدردانی خواهد کرد.

 

برگرفته از
عصبانیت
لینک کوتاه