آیا استفاده از سونای خشک برای بدن مفید است؟

نویسنده:

۰۵:۳۱:۰۳

محققان فنلاندی دریافتند استفاده مکرر از سونا و کاهش احتمال مرگ‌ومیر در اثر بیماری‌های قلبی با یکدیگر ارتباط دارند.
این تحقیق که در JAMA Internal Medicine منتشر شده است، ۲٬۳۱۵ مرد میان‌سال از شرق فنلاند را مورد بررسی قرار داد. محققان عادت‌های استفاده از سونا را در این افراد تجزیه‌وتحلیل کردند؛ عادت‌هایی مانند چند بار در هفته به سونا می‌روند و هر بار چه مدتی را در سونا می‌گذرانند.
سپس محققان دانشگاه Esatern Finland این افراد را به مدت ۲۰ سال زیر نظر گرفتند. در این مدت افرادی در اثر بیماری‌های قلبی ناگهانی، بیماری‌های رگی قلب، بیماری‌های کرونر قلب و دلایل دیگر جان خود را از دست دادند.

محققان بین استفاده مکرر از سونا و کاهش احتمال مرگ‌ومیر در این مدت ارتباطی را مشاهده کردند. افرادی که ۲ یا ۳ بار در هفته به سونا می‌رفتند، ۲۷ درصد کمتر در اثر بیماری‌های رگی قلب جان خود را از دست دادند. این میزان در افرادی که ۷ بار در هفته به سونا می‌رفتند، ۵۰ درصد بود.
همچنین افرادی که ۷ بار در هفته از سونا استفاده می‌کردند، ۴۰ درصد کمتر احتمال مرگ داشتند.
علاوه بر این، مدت‌زمانی که افراد در سونا می‌گذراندند نیز در میزان مرگ‌ومیر ناشی از مشکلات قلبی تأثیر داشت. گذراندن بیش از ۱۹ دقیقه در سونا، ۵۲ درصد احتمال مرگ در اثر بیماری‌های قلبی را کاهش می‌داد.

البته باید توجه داشته باشید که این تحقیق در فنلاند صورت گرفته؛ جایی که سونا معنای خاصی دارد. سونا در این کشور، هوای خشک و رطوبتی معادل ۱۰ الی ۲۰ درصد دارد. دمای سونا نسبتاً زیاد است. دمای پیشنهاد شده برای سونا معمولاً ۸۰ الی ۱۰۰ درجه سانتی‌گراد در سطح صورت فردی است که دوش سونا می‌گیرد. رطوبت به صورت موقت و از طریق ریختن آب روی سنگ‌های داغ سونا، افزایش می‌یابد.
از آنجا که محققان تنها تأثیر سونای خشک فنلاندی را بررسی کردند، هشدار دادند که ممکن است این نتایج در انواع دیگر سونا مانند سونا بخار و وان‌های داغ وجود نداشته باشد؛ زیرا انواع دیگر سونا دمای کمتری نسبت به سونای خشک فنلاندی دارند و اجازه ریختن آب روی سنگ‌ها در این سوناها وجود ندارد.
با این حال، این محققان اظهار داشتند سونا به ویژه نوع خشک و داغ فنلاندی دارای مزایایی برای سلامتی است که در اثر توانایی این مکان‌ برای افزایش ضربان قلب به وجود می‌آید.
سونا باعث می‌شود که فشار گرما وارد بدن انسان شود. این گرما را می‌توان با گرمای ناشی از فعالیت فیزیکی و تأثیر مثبتش بر روی رگ‌های خونی، فاکتورهای ریسک و غیره مقایسه کرد.
همچنین عملکرد رگ‌های خونی افرادی که مرتب از سونا استفاده می‌کنند، بهبود می‌یابد. به ویژه در افرادی که دارای فاکتورهای ریسک ابتلا به بیماری‌های رگی قلب و ایست قلبی، این موضوع مشاهده می‌شود.

با این حال، محققان هشدار دادند قبلاً تحقیقات دیگری نشان داده‌اند که سونا می‌تواند برای سلامتی مضر هم باشد. تفاوت نتیجه این تحقیق با تحقیقات قلبی ممکن است به دلیل تفاوت دما و شرایط سونای فنلاندی با سوناهای کشورهای دیگر باشد. سونای خشک ظاهراً خطری ندارد و حتی افرادی که رگ‌های قلبشان تازه باز شده یا دچار ایست قلبی شده و درمان شده‌اند، می‌توانند بدون هیچ مشکلی از سونای خشک استفاده کنند. با این حال، یک سری افراد خاص به ویژه افرادی که فشار خون ضعیف دارند، باید در مورد استفاده سونای خشک فنلاندی محتاط باشند.
این تحقیق یک رابطه علت و معلولی را نشان نداد؛ اما با این که نمی‌دانیم چرا مردانی که بیشتر از سونا استفاده کرده بودند، عمر طولانی‌تری داشتند، ظاهراً زمانی که در سونا سپری می‌شود، به خوبی سپری می‌شود.
 

برگرفته از
سونای خشک
لینک کوتاه

دیدگاه

0 دیدگاه برای “آیا استفاده از سونای خشک برای بدن مفید است؟”