عملیات نظامی ترکیه برای نجات بقایای «سلیمان شاه»

نویسنده:

۰۶:۴۰:۱۴

بر اساس عهدنامه‌ای که در سال 1921 بین ترکیه و فرانسه(نیروی استعمارگر آن زمان) امضا شد این آرامگاه در سوریه قرار گرفت و ترکیه از آرامگاه سلیمان شاه به عنوان منطقه‌ای که یکی از پادشاهان بزرگ در آن آرمیده یاد می‌کند در حالی که حکومت فعلی سوریه و بشار اسد رهبر آن با این دیدگاه موافق نیستند و حرکت اخیر ترکیه را محکوم کرده‌ و می‌گویند که ترکیه مسئول نتایج احتمالی خواهد بود.
گاردین گزارش می‌دهد که ترکیه در اولین عملیات خود در سوریه صدها نفر سرباز، تانک، یک هواپیمای جنگی و هواپیماهای بدون سرنشین را به منقطه فرستاده تا 38 سربازی که مشغول نگهبانی از این مقبره تاریخی بودند را بیرون کشیده و از فرصت پیش آمده برای جابه جایی بقایای سلیمان شاه و نجات دیگر آثار تاریخی و هنری مرتبط با او از خطر نابودی استفاده کند.

به گفته نخست وزیر ترکیه احمد داوود اوغلو، سربازان ترک پس از اتمام عملیت منطقه را تخریب کرده تا مانع از استفاده نیروهای داعش سوری از این منطقه شوند.

وزارت امور خارجه ترکیه اعلام کرد که بقایا و آثار فرهنگی که از محوطه جا به جا شده‌اند، موقتا به منطقه جدیدی انتقال داده می‌شوند و ترکیه از هم اکنون ساخت مقبره‌ای جدید در نزدیکی ازمه، شهری کردنشین در نزدیکی ایالت کوبانی را آغاز کرده است. داوود اوغلو می‌گوید این بقایا در زمان مناسب به مکان قبلی خود بازخواهند گشت.
 

برگرفته از
سلیمان شاه
لینک کوتاه

دیدگاه

0 دیدگاه برای “عملیات نظامی ترکیه برای نجات بقایای «سلیمان شاه»”
  1. از کشور ترکیه متنفرم
    واقعا اردوغان حقه باز و پلید هست
    امیدوارم داعش به ترکیه حمله کنه تا ظلمی رو که به سوریه و ایران کرده جبران بشه