درآمدزایی کیف پول الکترونیکی در آفریقا

نویسنده:

۱۱:۵۰:۲۴

بیل گیتس در ماه گذشته پیش بینی کرده بود که تا سال 2030، دو میلیارد نفری که هم اکنون هیچ حساب بانکی ندارند؛ با استفاده از گوشی های هوشمند خود مبادلات مالی شان (از جمله پرداخت و پس انداز) را انجام خواهند داد.

به گفته BCG، آنچه در کشورهای جنوب صحرای آفریقا در حال وقوع است؛ ایجاد فرصت های درآمدزایی به واسطه گسترش و توسعه مبادلات پولی به وسیله موبایل است.

 این گروه تحقیقاتی پیش بینی کرده است که  تا سال 2019، 400 میلیون دارنده گوشی موبایل در این منطقه وجود خواهند داشت که درآمد سالیانه ایی بیش از 500 دلار دارند. تقریبا 150 میلیون نفر از این افراد دارای حساب بانکی معمولی خواهند بود و 250 میلیون نفر باقی مانده نیز از تامین کنندگان کیف پول موبایلی استقبال خواهند کرد.

تاکنون، پرداخت های P2P و پرداخت قبوض، بیشتر ارائه سرویس های مالی توسط موبایل را در مناطق مختلف آفریقا به خود اختصاص داده اند و BCG برآورد کرده است که درآمد حاصل از این فعالیت ها، در کنار درآمد سپرده گذاری ها می تواند تا سال 2019، برای تامین کنندگان 1.5 میلیارد دلار درآمدزایی داشته باشد.

با این حال، شاید بزرگترین فرصت ها برای بانک ها و اپراتورهای موبایلی در ایجاد محصولات جدید نهفته است «وام ها، حساب های سپرده گذاری، وام مسکن و بیمه» که با توجه به افزایش درآمد مردم، برای مردم جذاب تر می شوند.

بانک ها و اپراتورهای موبایلی هم چنان برای سرمایه گذاری در این حوزه زمان دارند (به استثناء کنیا که تحت تسلط اپراتور موبایلی M-Pesaمی باشد.) هیچ کشوری در این منطقه یک اپراتور غالب ندارد.

برای رسیدن به چنین موفقیتی، مدعیان باید برای ساختن شبکه ای از نماینده ها و همکاران سرمایه گذاری کنند. هانس کوپرز، شریک گروه تحقیقاتی BCG اظهار داشت: «بانک ها و اپراتورها در فضای فعلی مکمل یکدیگر هستند و هر کدام نیازمندی های دیگری را مرتفع می سازند و در بسیاری از موارد، بهتر است با یکدیگر متحد باشند.»

شاپرک

برگرفته از
کیف پول الکترونیکی
لینک کوتاه

دیدگاه