کتابی با عکس‌های نگاتیو

نویسنده:

۱۲:۳۹:۵۴

در طی سال‌ها دولت چین تمام تلاش خود را کرده تا خاطرات تظاهرات سال 1989 بیجینگ را که بر علیه حکومت کمونیست این کشور انجام شد از خاطرات بزداید و دست به سانسور کتاب‌های تاریخ، روزنامه‌ها و عکس‌هایی که ممکن است آن خاطرات را زنده کند زده است. حتی امروز نیز انتشار این عکس‌ها بی خطر نیست: بسیاری از هنرمندان و فعالان سیاسی سال گذشته در رابطه با این موضوع بازداشت شده‌اند.

«پو ژیکیانگ» وکیل حقوق مدنی که وکلالت هنرمند مخالف دولت چین «آی وِی‌وِی» را بر عهده داشت ماه مه سال گذشته در پی شرکت در مراسم تجلیل از خاطره تظاهرات سال 1989 میدان تیانانمن دستگیر شد، و هنرمند دیگری به نام «گو جیان» برای خلق شمایلی از این میدان با استفاده از گوشت چرخ شده دستگیر و تبعید شد.

به همین دلیل شاید زو یونگ مایل به این نیست که به پروژه جدید خود ارزشی سیاسی ببخشد؛ او به نیویورک تایمز می‌گوید: "این یک کتاب هنریست و من علاقه‌ای ندارم که در مورد معنای عکس‌ها بحث کنم."

به هر صورت عکس‌ها که تنها رنگ‌های واقعی آن‌ها را می‌توان با کمک دوربین یک گوشی همراه که تنظیمات آن بر روی رنگ‌های معکوس قرار گرفته مشاهده کرد، خود به اندازه کافی گویا و واضح هستند. این عکس‌ها که تظاهرات صلح طلبانه و طبیعت آرام اعتراضات را به نمایش می‌گذارند، کاملا بر خلاف تصوری هستند که دولت چین در طی سال‌ها قصد گسترش آن را داشته‌است.
این کتاب عکس که «نگاتیو» نام دارد، در داخل چین فروخته نخواهد شد و حتی خود هنرمند نیز برای داشتن نسخه‌ای از آن با مشکل مواجه شده است؛ بسته‌ای حاوی چندین نسخه از کتاب برای او فرستاده شد اما در گمرک توقیف گشته و از بین برده شد.

 

برگرفته از
کتاب
لینک کوتاه

دیدگاه