آثار هنری در فضا!

نویسنده:

۰۳:۰۴:۰۰

هم اکنون یکی از قطعه موزاییک‌های مشهور این هنرمند فرانسوی که یکی از شخصیت‌های بازی آرکیدی متعلق به دهه 70 به نام «مهاجم فضا»(Space Invader) است، در راه سفر به ایستگاه فضایی بین المللی است.

این قطعه که «فضا2» نام دارد، پا جای بای قطعه قبلی «فضا1» می‌گذارد که در 2012 به همراه یک بالون هواشناسی به لایه استراتوسفر جو زمین سفر کرد. «اینویدر» هنرمند خیابانی، اخیرا و بعد از اینکه 35 اثر که او سال گذشته در سفری مختصر به هنگ کنگ خلق کرده بود به مبلغ 258,000دلار فروخته شدند، به تیتر بسیاری از رسانه‌ها تبدیل شد.
اینویدر که آثار جدید او در «مرکز فضایی اروپا» در بلژیک و «مرکز فضانوردی اروپا» در آلمان دیده می‌شود و همچنین آثاری نیز برای «دفتر فضایی اروپا» خلق کرده، جزو معدود هنرمندانیست که آثار آن‌ها در فضا به نمایش درخواهند آمد.

سال گذشته «مرکز فضایی بریتانیا» و «کلاید اسپیس» ماهواره‌ای که حاوی آقار هنری از «iam8bit»(گالری آثار هنری و شرکت تولید و تهیه‌ای در لس آنجلس) را به فضا فرستادند. در سال 2012 نیز در طی پروژه‌ای مشابه، آثار عکاسی مفهوم گرای «تره‌وِر پگلن» از مجموعه «آخرین عکس‌ها» به مدار زمین فرستاده شدند. حتی در سطح کره ماه نیز آثار هنری دیده می‌شوند؛ «فضانورد سقوط کرده»، مجسمه‌ای آلومینیومی از یک فضانورد اثر «پل وَن هوی‌دانک» از سال 1971 بر روی ماه قرار داشته است.

در ماه ژانویه «پروژه خالقان» هم گزارش داد که کاوشگر مریخ ناسا تابلوی نقاشی نقطه‌ای دامین هرست را که با کاوشگر بیگل 2 در سال 2002 به مریخ فرستاده شده بود، شناسایی کرده و این به آن معناست که بر روی مریخ هم آثار هنری زمینی وجود دارد.
  

برگرفته از
فضا
لینک کوتاه

دیدگاه