تخریب آخرین گرافیتی بنکسی در آلمان

نویسنده:

۰۵:۴۰:۴۳

بنکسی هنرمند خیابانی، این اثر که «در آغوش گیرنده بمب» نام دارد و دختری کوچک که بمبی را بغل کرده نشان می‌دهد، در سال 2003 بر روی ستونی سیمانی در مرکز شهر هامبورگ با شابلون اجرا کرده است. بنیاد هنری محلی در سال 2011 پوشش محافظی از پلکسی گلاس بر روی آن نصب کرد.

مجرم ناشناس که محافظ پلکسی گلاس را نادیده گرفته، کلمه «گرافیتی» را بر بالای این قطعه اسپری کرده و خطی ضخیم زیر آن کشیده که رنگ آن به زیر لایه پلکسی نفوذ کرده و این اثر هنری را تخریب کرده است. این عمل تخریب عمدی نامیده‌ شده زیرا به نظر می‌رسد که از قصد رنگ زیادی استفاده شده تا به روی اثر هنری بنکسی چکه کند.

زمان دقیق انجام این عمل مجرمانه مشخص نیست اما گزارش‌هایی در توییتر حاکی از آن است که این حروف روز 10 فوریه و حدود دو هفته پیش بر روی ستون اسپری شده‌اند. با این حال پلیس هامبورگ به دلیل دریافت نکردن هیچ شکایتی پرونده‌ای در این مورد باز نکرده است. پلیس هامبورگ به رسانه‌ها گفته که این اثر هنری تخریب نشده و سالم مانده، اما عکس‌های پخش شده مخالف این موضوع را می‌رسانند.

به گفته رنی اسپیلبرگر موسس بنیاد اسپیلبرگر که لایه پلکسی محافظ را بر روی اثر بنکسی کار گذاشته، این بنیاد هم اکنون به دنبال راه‌هایی می‌گردد تا این اثر را ترمیم و حفاظت از آن را بهبود ببخشد. در کمال تعجب، شهروندان هامبورگ هیچ واکنشی به تخریب این اثر هنری نشان نداده‌اند و به نظر می‌رسد حتی متوجه آن نیز نشده‌اند؛ شهر هامبورگ یکی از شهرهاییست که هنر خیابانی در آن بسیار رواج دارد و زمانی مرکز هنرنمایی هنرمند افسانه‌ای خیابانی فقید «اُز» بود.
 

برگرفته از
بنکسی
لینک کوتاه