شاهنامه‌‌‌‌‌‌‏ای با تصاویر سه بعدی، کاری از آیدین سلسبیلی

نویسنده:

۰۱:۰۷:۳۷

سلسبیلی که متولد سال ١٣٦٠ خورشیدی‌‌‌‌‌‌‏ست، از کودکی نقاشی را شروع کرده و در نوجوانی به مجسمه‌‌‌‌‌‌‏سازی پرداخت. پس از آن وارد عرصه تصویرسازی بازی‌‌‌‌‌‌‏های کامپیوتری شد. وی از کودکی رویای پرداختن به اسطوره‌‌‌‌‌‌‏های فرهنگ و ادب ایرانی را در هنر نقاشی و تصویرگری در سر می‌‌‌‌‌‌‏پروراند و پس از چندی به فکر خلق صحنه‌‌‌‌‌‌‏ها و تصاویر شاهنامه به‌‌‌‌‌‌‏صورت سه‌‌‌‌‌‌‏بعدی و جدید افتاد.

او  شاهنامه را در طی ٤ سال بطور متمادی مطالعه کرد و به‌‌‌‌‌‌‏مدت یک سال و نیم به تحقیق و بررسی درباره شخصیت‌‌‌‌‌‌‏ها، خصوصیات لباس‌‌‌‌‌‌‏ها، سلاح‌‌‌‌‌‌‏ها و دیگر جزئیات نهفته در این کتاب ارزشمند پرداخت و پس از آن طراحی تصاویر آن را با استفاده از نرم‏ افزار‌‌‌‌‏های زی‌‌‌‌‌‌‏براش و مایا آغاز کرد که این مرحله نیز حدود یک سال و دو ماه به‌‌‌‌‌‌‏طول انجامید.

آیدین سلسبیلی می‌‌‌‌‏گوید که “تصویرسازی‌‌‌‌‌‌‏هایی که تاکنون برای شاهنامه صورت گرفته، همگی به سبک مینیاتور‌‌‌‌‌‌‏های ایرانی نقاشی شده‌‌‌‌‌‌‏اند. چهره، خصوصیات و شخصیت‌‌‌‌‌‌‏ها با ویژگی‌‌‌‌‌‌‏های واقعی آن‌‌‌‌‌‌‏ها مطابقت ندارد.”

او بیان کرد: “به این نتیجه رسیدم که تصاویر در دوران مختلف گاهی به سبب بی‌‌‌‌‌‌‏مبالاتی هنرمند و گاهی به دلیل اطلاعات ناکافی موجود در متن شعر، از مفهوم اصلی فاصله گرفته‌‌‌‌‌‌‏اند.”

سلسبیلی همچنین درباره خصوصیات تصویرهایش می‌‌‌‌‌‌‏گوید: “چهره‌‌‌‌‌‌‏ها بر مبنای آناتومی ایرانی و با استناد بر آثار تاریخی همچون نقوش سکه‌‌‌‌‌‌‏های باستانی طراحی شده‌‌‌‌‌‌‏اند، بخصوص در آرایش ریش شخصیت‌‌‌‌‌‌‏ها و کلاه و لباسشان.”

وی در توصیف برخی خصوصیات منحصربه‌‌‌‌‌‌‏فرد شاهنامه‌‌‌‌‌‌‏ مذکور می‌‌‌‌‌‌‏افزاید:” این نسخه از شاهنامه شامل متن کامل است، ٦٦ تصویر رنگی دارد و یک بخش معرفی اسلحه و ابزار و ادوات در انتهای کتاب موجود است. همچنین یک نقشه از سرزمین‌‌‌‌‌‌‏های وقایع شاهنامه بصورت گرافیکی طراحی شده و درکتاب گنجانده شده‌‌‌‌‌‌‏است.”

نسخه شاهنامه‌‌‌‌‌‌‏ای که سلسبیلی تصویرسازی کرده حدود یک سال است که توسط انتشارات ژرف به چاپ رسیده و به بازار آمده‌‌‌‌‌‌‏است.

طی هفته  گذشته نمایشگاهی از تصویرسازی‌‌‌‌‌‌‏های این شاهنامه  در خانه هنرمندان تهران بر پا شد.


کشته شدن سهراب به دست رستم، نمایشگاه شاهنامه سه بعدی آیدین سلسبیلی، نگارخانه پاییز، خانه هنرمندان تهران (اپک‌‌‌‏تایمز)

کشته شدن سهراب به دست رستم، نمایشگاه شاهنامه سه بعدی آیدین سلسبیلی، نگارخانه پاییز، خانه هنرمندان تهران (اپک‌‌‌‏تایمز)

افراسیاب، نمایشگاه شاهنامه سه بعدی آیدین سلسبیلی، نگارخانه پاییز، خانه هنرمندان تهران (اپک‌‌‌‌‏تایمز)

گیو، نمایشگاه شاهنامه سه بعدی آیدین سلسبیلی، نگارخانه پاییز، خانه هنرمندان تهران (اپک‌‌‌‌‏تایمز)

سیمرغ، نمایشگاه شاهنامه سه بعدی آیدین سلسبیلی، نگارخانه پاییز، خانه هنرمندان تهران (اپک‌‌‌‌‏تایمز)

کنارنگ دیو، نمایشگاه شاهنامه سه بعدی آیدین سلسبیلی، نگارخانه پاییز، خانه هنرمندان تهران (اپک‌‌‌‌‏تایمز)

مجسمه رستم دستان، نمایشگاه شاهنامه سه بعدی آیدین سلسبیلی، نگارخانه پاییز، خانه هنرمندان تهران (اپک‌‌‌‌‏تایمز)


سپاه کیخسرو، نمایشگاه شاهنامه سه بعدی آیدین سلسبیلی، نگارخانه پاییز، خانه هنرمندان تهران (اپک‌‌‌‌‏تایمز)
یکی از طرح‌‌‌‏های روی جلد شاهنامه، نمایشگاه شاهنامه سه بعدی آیدین سلسبیلی، نگارخانه پاییز، خانه هنرمندان تهران (اپک‌‌‌‌‏تایمز)

آیدین سلسبیلی طراح و تصویرگر سه بعدی شاهنامه (اپک‌‌‌‏تایمز)

منبع: اپک‌‌‌‏تایمز
برگرفته از
شاهنامه‌‌‌‌‌‌‏ای با تصاویر سه بعدی
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه

6 دیدگاه برای “شاهنامه‌‌‌‌‌‌‏ای با تصاویر سه بعدی، کاری از آیدین سلسبیلی”
  1. از کارهاتون لذت بردم و این تصاویر رو دوست دارم خسته نباشید. من با بچه های نابینا و کم بینا و دارای معلولیت کار سفال و مجسمه همراه با شاهنامه خوانی انجام میدهم .