تخریب آثار باستانی ۳۰۰۰ ساله عراق توسط گروه داعش

نویسنده:

۰۸:۴۱:۴۳

حمله به موزه موصل، آخرین عمل خشونت آمیز از برنامه‌های گروه تند روی داعش برای از بردن آثار و میراث فرهنگی این منطقه و عراق است. این گروه هفته گذشته 8000 جلد کتاب را در خیابان‌های شهر موصل به آتش کشید.

در ویدیوهای انتشار یافته، جنگجویان داعش آثار هنری باستانی را به زمین کشیده و سپس این مجسمه‌های 3 هزارساله را به خرده سنگ تبدیل می‌کنند؛ نیروی مسلح این گروه از نردبان بالا رفته و با چکش و مته به جان تمامی مجسمه‌های موزه می‌افتند. به گزارش اینترنشنال بیزینس تایمز، یکی از این آثار بی همتا که تخریب شده، مجسمه‌ سنگی آشوری گاو بالدار خدای محافظ است که متعلق به قرن هفتم قبل از میلاد بوده است. در ماه‌های اخیر، گروه داعش ویدیوهای بسیاری بر روی اکانت‌های خود در رسانه‌های اجتماعی منتشر کرده است.

یکی از اعضای ناشناس گروه داعش رو به دوربین می‌گوید: "این ویرانه‌ها که در پشت سر من قرار دارند، بت‌ها و مجسمه‌هایی هستند که مردم در گذشته به جای الله می‌پرستیدند." و در پشت او ویرانه‌ای از یک گاو عظیم بالدار به چشم می‌خورد.

امیر الجمیلی، استاد دانشگاه باستانشناسی موصل در مصاحبه‌ای با آسوشییتد پرس تأیید می‌کند که دو مکان نشان داده شده در این ویدیو، موزه موصل و محلی به نام دروازه نگرال هستند: "من کاملا شوکه شده‌ام. این یک فاجعه است. با ویرانی این آثار باستانی و هنری، ما دیگر نمی‌توانیم به تمدن شهر موصل افتخار کنیم."
تاریخ این ویدیوها مربوط به فوریه 2015 هستند و بر روی اکانت توییتر گروه داعش انتشار یافته‌اند.

برگرفته از
داعش
لینک کوتاه