این لباس چه رنگی است؟

نویسنده:

۰۹:۰۳:۵۸

این تفاوت رنگ بسیار واضح و آشکار است؛ یعنی تفاوت میان رنگ آبی مایل به سبز و رنگ فیروزه‌ای نیست. پس این تفاوت از کجا نشئت می‌گیرد؟ حتی متخصصین اعصاب نیز بر این نکته تأکید دارند که چرا افراد مختلف، چنین رنگ‌های متفاوتی را در این لباس می‌بینند؟ طبق گفته Bevil Conway که مشغول تحصیل در رشته رنگ‌ها و بینایی را در کالج Wellesley است، این موضوع به تفاوت‌های شخصی افراد در روش دیدن رنگ‌ها مربوط است.

وی می‌گوید: «آنچه در اینجا اتفاق می‌افتد این است که سیستم بینایی شما به این لباس نگاه می‌کند و شما سعی می‌کنید انحرافات رنگی محور نوری روز را کاهش دهید. این موضوع به این نکته اشاره دارد که انسان‌ها رنگ‌های مختلفی را در نورهای مختلف، متفاوت می‌بینند. در نتیجه افراد یا بخش آبی را کاهش می‌دهند و لباس را سفید و طلایی می‌بینند یا بخش طلایی را کاهش می‌دهند و لباس را مشکی و آبی می‌بینند».

طبق گفته John Borghi که در رابطه با این موضوع با BuzzFeed صحبت کرده است، این موضوع فراتر از تفاوت روش تفسیر رنگ‌ها توسط چشم‌ها است. ممکن است مغز توسط چیزی که شما قبل از مشاهده لباس، به آن نگاه کرده‌اید، تحت تأثیر قرار گرفته باشد یا حتی قبلاً لباس یا پارچه مشابهی را دیده باشید و این موضوع درک شما را تغییر داده باشد. این مسئله، ویژگی رایجی به نام Priming به معنای آغازین است.

همچنین ممکن است سن نیز در این معادله دخیل باشد؛ زیرا افراد مسن‌تر نسبت به رنگ آبی حساسیت کمتری دارند و در نتیجه لباس را سفید و طلایی می‌بینند. علاوه بر این، نورپردازی عکس نیز نقش مهمی در بینایی دارد. در نهایت تنها زمانی به پاسخ این سؤال دست خواهیم یافت که آن را از نزدیک ببینیم.

 

برگرفته از
خطای دید
لینک کوتاه

دیدگاه