طرفداران فوتبال به فواره‌ای ۴۰۰ ساله در شهر رم آسیب رساندند

نویسنده:

۱۲:۳۲:۴۰

هفته گذشته، در پی یکی از بازی‌های هفته گذشته لیگ اروپا بین تیم‌های روتردام فیِنورد و تیم ایتالیایی آ.اس. رم گروهی از طرفدان مست هلندی نه تنها فواره «لا بارکاچیا» و اطرافش را زباله اندود کرده، بلکه به این اثر آسیبی دائمی وارد کرده‌اند و حالا این فواره سنگی و مجسمه‌هایش لب‌پر و شکسته شده‌اند. شهر رم هنوز در حال بررسی ابعاد تخریب است و ساکنان محلی برای ابراز ناراحتی خود، دسته‌های گل را بر پای این فواره که شکلی قایق مانند دارد، گذاشته‌اند. پلیس ایتالیا 29 تخریب‌گر را در رابطه با این پرونده بازداشت کرده است.

شرکت هلندی «رویال وودنبرگ» که برای بازسازی موزه «ریک» آمستردام شناخته می‌شود، کمک مالی برای ترمیم فواره به مبلغ 50,000 یورو(56,795دلار) پیشنهاد داده و می‌گوید اگر هزینه مورد نیاز برای مرمت این فواره بیشتر از این مبلغ شود، از کمک خارجی نیز استفاده خواهد کرد. دولت هلند نیز اعلام کرده که کمک‌های فردی برای مرمت این اثر تاریخی را خواهد پذیرفت.

یکی از سخنگویان این شرکت می‌گوید: "ما وقعا از شنیدن این خبر شوکه شده‌ایم و می‌خواستیم که از کشور ایتالیا و مردمش عذرخواهی کنیم. ما اعلام کرده‌ایم که از بر عهده گرفتن مسئولیت ترمیم فواره بسیار خوشحال خواهیم شد." وزارت عدالت هلند نیز در روز سه شنبه اعلام کرد که مقامات هلندی تیمی را به رم خواهند فرستاد تا به پلیس ایتالیا در دستگیری مجرمان یاری برسانند.

پیترو برنینی هنرمند مجسمه ساز قرن شانزدهم ایتالیا و پدر یکی از مشهورترین هنرمندان دوره باروک جیان لورنزو برنینی بود.
 

برگرفته از
فواره‌ای ۴۰۰ ساله
لینک کوتاه

دیدگاه