آیا می‌توان قبل از شروع سرماخوردگی، آن را متوقف کرد؟

نویسنده:

۰۱:۵۹:۰۳

یک فرد بالغ عادی، سالانه ۲ الی ۳ بار سرما می‌خورد. شاید تاکنون این دوره‌ها را تجربه کرده‌اید یا هر کاری از دستتان برمی‌آمده، انجام داده‌اید تا این فصل را بدون سرماخوردگی پشت سر بگذارید. با این حال، واقعیت این است زمانی که ویروس سرماخوردگی وارد سیستم بدن می‌شود، هیچ‌چیزی نمی‌تواند از پیشرفت آن جلوگیری کند. ویتامین C، مکمل روی و گیاهان دارویی مانند سیر که به اصطلاح با سرماخوردگی مبارزه می‌کنند، پایه علمی ندارند. اگرچه یک سری از داروهای بدون نسخه می‌تواند به کاهش علائم کمک کند؛ اما این داروها، گرفتگی صدا، آبریزش بینی و درد بدن را درمان نمی‌کنند و شما همچنان باید ۳ الی ۱۰ روز استراحت کنید.

البته زیاد هم بی‌دفاع نیستید. اگر بتوانید سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنید، بیشتر می‌توانید با حمله ویروس‌های سرماخوردگی مقابله نمایید. در ادامه به روش‌هایی اشاره خواهیم کرد که سلاح‌های ضد سرماخوردگی شما را تقویت می‌کنند.

به اندازه کافی بخوابید. مطمئناً گفتن این حرف راحت‌تر از انجام آن است. با این حال، واقعیت این است که خواب ناکافی باعث آسیب به سیستم ایمنی شما می‌شود. مکانیسم دقیق این که چگونه بی‌خوابی به سیستم ایمنی آسیب می‌رساند، مشخص نیست؛ اما برخی تحقیقات نشان دادند که خواب ناکافی باعث انحراف عملکرد سلول‌های T شده و سیتوکین‌های التهابی را افزایش می‌دهد. این دو مسئله توانایی بدن برای مقابله با سرماخوردگی و آنفولانزا را کاهش می‌دهد.

سبزی و میوه بیشتری بخورید. میوه‌ها، سبزی‌ها و غلات کامل میزان زیادی آنتی‌اکسیدان دارند که برای تعمیر سلول‌ها و تقویت سیستم ایمنی ضروری است. آنتی‌اکسیدان‌ها فشار سیستم ایمنی را کاهش می‌دهند، درنتیجه سیستم ایمنی با عفونت‌ها بهتر می‌جنگد.

قارچ زیاد بخورید. قارچ‌ها قدرت سیستم ایمنی را افزایش می‌دهند. البته منظور ما قارچ‌های شیتاکه است. این قارچ‌ها، خطوط سلول‌هایی که با عفونت‌ها مبارزه می‌کنند، مانند اینترلوکین و اینترفرون را بهبود می‌بخشند. این قارچ‌ها را همواره در وعده‌های غذایی خود استفاده کنید. شما می‌توانید از روش سرخ کردن با روغن داغ بهره ببرید یا قارچ‌ها را به سالاد اضافه کنید.

استرس خود را کاهش دهید. بارها این موضوع را شنیده‌اید؛ اما باز هم ارزش تکرار شدن را دارد. استرس در دراز مدت همانند بی‌خوابی باعث ترشح یک سری هورمون‌های استرس می‌شود که در نهایت تولید سلول‌های سفید خون را کاهش می‌دهد. سلول‌های سفید خون برای مقابله با عفونت‌ها ضروری هستند.

مایعات زیاد بنوشید. منظور از مایعات، سوپ داغ، چای و مایعات گرم دیگری است که به افزایش مخاط گلو کمک کرده و حس بهتری ایجاد می‌کنند. حتی مایعاتی که در دمای اتاق هستند نیز مؤثر واقع می‌شوند. نوشیدن مایعات کافی به بدن کمک می‌کند تا با عفونت مقابله کند.
 

برگرفته از
سرماخوردگی
لینک کوتاه

دیدگاه