بازگشایی موزه ملی عراق در پاسخ به اعمال گروه داعش

نویسنده:

۰۴:۵۴:۲۵

به گفته مقامات عراقی، بازگشایی این موزه در پاسخ به اعمال وحشیانه نیروهای مسلح داعش که در عملی وحشیانه دست به تخریب آثار باستانی شهر موصل زدند، جلو افتاده است. معاون وزارت توریسم و آثار باستانی عراق به اف.ای.پی گفت: "ما برای ماه‌های گذشته، سرگرم آماده سازی موزه برای بازگشایی بوده‌ایم. موزه باید بر روی همگان باز باشد. وقایع شهر موصل باعث شد که ما به کار خود سرعت ببخشیم تا بازگشایی این موزه پاسخ به اعمالی باشد که گروه‌های زیر نظر داعش انجام داده‌اند."

روز پنج شنبه، گروه داعش ویدیویی بر روی اینترنت منتشر کرد که در آن نشان داده می‌شود این گروه به تخریب آثار باستانی که قدمت آن‌ها به هزاران سال می‌رسد می‌پردازند. این ویدیو خشم جهانی را برانگیخت و درخواستی برای برگزاری جلسه اضطراری شورای امنیت نیز داده شده‌است. بسیاری برای سرنوشت دیگر آثار باستانی و گنجینه‌های عراق در هراس هستند و عمق این عمل فاجعه آمیز را با غارت موزه‌های عراق در زمان جنگ عراق و آمریکا و براندازی صدام حسین یکی دانسته‌اند. تخریب آثار باستانی چندهزارساله عراق به دست نیروهای داعش که قدمتشان به چندین قرن قبل از میلاد مسیح می‌رسید، به تخریب مجسمه‌های بودای بزرگ بامیان افغانستان در سال 2001 توسط طالبان، تشبیه شده است.

موزه ملی عراق که گفته می‌شد یکی از بزرگترین مجموعه‌های باستانی دنیا را در اختیار دارد، در سال 2003 مورد غارت قرار گرفت. به گفته مقامات عراق در این سال بیش از 15000 قطعه باستانی به سرقت رفتند و تا به حال نزدیک به 4300 عدد از آن‌ها که مهم‌ترین آثار به غارت رفته هستند بازیابی شده‌اند، اما هنوز از سرنوشت حدود 10000 اثر باستانی دیگر اطلاعی در دست نیست.

 

برگرفته از
موزه ملی عراق
لینک کوتاه

دیدگاه

0 دیدگاه برای “بازگشایی موزه ملی عراق در پاسخ به اعمال گروه داعش”