برای انجام جدیدترین بازی Ubisoft به نسخه پزشک نیاز دارید!

نویسنده:

۰۹:۵۸:۱۳

دو سال قبل، یک تحقیق نشان داد که بازی‌های ویدئویی برای درمان بیمارانی که دچار تنبلی چشم هستند، مناسب است. حالا شرکت بازی‌سازی Ubisoft با همکاری یک تولید کننده تجهیزات پزشکی به نام Amblyotech و دانشگاه McGill از شهر مونترال، بازی Dig Rush را ارائه کرده است. این بازی به منظور کمک به افرادی طراحی شده که دچار تنبلی چشم هستند.
تنبلی چشم که نام تخصصی آن تار چشمی یا amblyopia است، به عدم دید در یک چشم مربوط است. در این بیماری، یک چشم سالم و یک چشم معیوب است. این اختلال در 1 الی 5 درصد جمعیت جهان وجود دارد.

روش درمانی قدیمی برای تنبلی چشم در دو قرن گذشته، استفاده از چشم‌پوش محسوب بوده؛ اما امروزه تأثیر این روش از سوی جوامع علمی زیر سؤال رفته است. تحقیقات ثابت کردند که بازی‌های ویدئویی در این زمینه مؤثر واقع می‌شوند. این موضوع در بازی Dig Rush نیز به کار گرفته شده است.
طبق گفته محققان، افرادی که دچار تنبلی چشم بودند و به مدت 4 الی 6 هفته بازی‌های ویدئویی انجام دادند، بهبود سریع و حداقل پسرفت را نشان دادند. همچنین این بازی به ویژه برای درمان افراد بالغی که قبلا فاقد شرایط لازم برای استفاده از چشم‌پوش بوده‌اند، مؤثر است. از 200 بیمار مبتلا به تنبلی چشم که در آزمایش‌های اولیه موردبررسی قرار گرفتند، 90 درصد پس از انجام بازی‌های ویدئویی بهبود یافتند.

مسئولان دانشگاه McGill و Ubisoft در سخنرانی نشست خبری کنفرانس توسعه‌دهندگان بازی در سانفرانسیسکو اظهار داشتند قدم بعدی در Dig Rush، انتخاب یک عنوان کاملا کلینیکی برای این بازی و گرفتن مجوز قانونی است. این بازی به عنوان یک روش درمانی باید  توسط یک پزشک اجرا شود؛ به عبارت دیگر برای انجام این بازی به نسخه پزشک نیاز خواهید داشت.
با این حال، Dig Rush جزو بازی‌هایی نیست که برای علاقه‌مندان به بازی مناسب باشد. Dig Rush یک پلت‌فرم با کنترل‌های ابتدایی است. بازیکنان به عنوان معدنچیانی هستند که باید گاری‌ها را با طلا پر کنند. در نهایت بازیکنان باید با دشمنان مبارزه کرده و راه خود را بازکنند تا به آسانسورها برسند و گاری‌ها را پر کنند.

این بازی از سطوح مختلف رنگ آبی و قرمز استفاده می کند و از طریق عینک‌های سه‌بعدی مشاهده می‌شود. این عینک‌ها بازیکن را مجبور می‌کنند تا از هر دو چشم خود استفاده کند. اگر بازیکنان هر روز یک ساعت و به مدت 6 هفته این بازی را انجام دهند، مغزشان یاد می‌گیرد تا سه بعدی ببیند. اگر مدت بیشتری بازی کنند، مشکل بینایی این افراد رفع خواهد شد.
بازی Dig Rush از طریق یک تحقیق دانشگاه McGill در سال 2013 به وجود آمد. در این تحقیق رابطه مثبت بین بازی‌ها و درمان تنبلی چشم مورد بررسی قرار گرفته بود. مسئولان McGill آزمایش‌های اولیه را از طریق یک بازی شبیه Tetris انجام دادند. طبق گفته این افراد، Dig Rush بسیار مؤثرتر از بازی قبلی است.
یکی از تهیه‌کنندگان ارشد شرکت Ubisoft می‌گوید: «ساخت بازی Dig Rush یک فرصت استثنائی برای ما بود تا دانش و مهارت خود در زمینه ساخت بازی‌های ویدئویی را برای کمک به یک روش درمانی عالی و مهم به کار بگیریم. گروه شرکت‌کننده از سوی Ubisoft Montreal توانستند یک تجربه جذاب و خوشایند برای بیمارانی که دچار تنبلی چشم هستند، فراهم آورند. ما افتخار می‌کنیم که در چنین فعالیت مثبتی که تأثیر فناوری بازی‌های ویدئویی را نشان می‌دهد، شرکت داشتیم».

Dig Rush تنها بازی نیست که برای بیماران مبتلا به تنبلی چشم طراحی شده است. یک بازی واقعیت مجازی به نام Diplopia نیز برای درمان بیماران مبتلا به تنبلی چشم و افرادی که دوبینی دارند، تا آخر سال ارائه خواهد شد.
 

برگرفته از
Ubisoft
لینک کوتاه