این مواد غذایی به دندان‌ها آسیب می‌رسانند

نویسنده:

۰۲:۲۰:۰۲

از متخصصین دندان‌پزشک خواستیم تا فهرستی از مواد غذایی را که بیش از همه به دندان‌ها آسیب می‌رسانند، تهیه نمایند. البته اگر خوراکی موردعلاقه خود را در این لیست مشاهده کردید، نگران نباشید. مطمئناً با دو بار مسواک زدن در روز و شب، استفاده از نخ دندان، مصرف میزان زیادی آب و مراجعه به دندان‌پزشک در بازه زمانی ۶ ماه یک‌بار، می‌توانید از خوراکی‌های موردعلاقه خود لذت ببرید.

۱. پاپ‌کرن ممکن است دندان را بشکند
پاپ‌کرن که خوشمزه و کم‌کالری است را همه دوست دارند. ظاهراً این خوراکی خوشمزه مشکلات زیادی برای بسیاری از افراد ایجاد می‌کند. دانه‌هایی که نترکیده‌اند، ممکن است دندانتان را بشکنند، به ویژه اگر قبلاً دندان خود را پر کرده باشید. اگر پوست پاپ‌کرن زیر لثه یا در میان دندان‌ها گیر کند، ممکن است تا مدت زیادی آنجا بماند و شما متوجه نشوید. پاپ‌کرن‌های شیرین، بدترین نوع پاپ‌کرن از نظر دندانپزشکی محسوب می‌شوند؛ زیرا شیرین و جویدنی هستند و بخش‌های سفت زیادی دارند.
۲. مرکبات مینای دندان را از بین می‌برند
لیمو، گریپ‌فروت و پرتقال مزایای بسیاری برای سلامتی دارند. این میوه‌ها سرشار از ویتامین C و پتاسیم هستند؛ اما معایبی هم در این میوه‌ها وجود دارد. واقعیت این است اگر همواره از غذاهای پراسید استفاده کنید، مینای دندانتان از بین می‌رود و دندان‌ها بیشتر در معرض پوسیدگی قرار می‌گیرند. البته لازم نیست از مصرف این میوه‌ها خودداری کنید، بلکه پس از مصرف، دندان‌ها را بشویید.

۳. نوشیدنی‌های انرژی‌زا باعث پوسیدگی دندان‌ها می‌شوند
بسیاری از پوسیدگی‌های دندان در اثر نوشیدنی‌هایی مانند نوشیدنی‌های انرژی‌زا و نوشابه‌های گازدار به وجود می‌آید. این نوشیدنی‌ها نه تنها سرشار از شکر هستند، بلکه مدت زیادی مصرف می‌شوند. شکر می‌تواند از طریق یک باکتری موجود در دهان، به اسید تبدیل شود. این اسید دندان را در خود حل کرده و باعث ایجاد حفره در آن می‌شود. مصرف این نوشیدنی‌ها در درازمدت باعث تولید هرچه بیشتر اسید برای تخریب دندان‌ها می‌شود.

۴. یخ دندان‌ها را آسیب‌پذیر می‌کند
بسیاری از افراد تصور می‌کنند یخ برای دندان‌ها خوب است. این افراد با خود می‌گویند، یخ از آب تهیه شده و هیچ شکر یا ماده افزودنی دیگری ندارد. پس ضرری برای دندان‌ها هم ندارد. با این حال، جویدن مواد سفتی مانند یخ می‌تواند دندان‌ها را آسیب‌پذیر کند و مینای دندان را از بین ببرد. بهتر است افرادی که عادت جویدن یخ را دارند، این عادت را کنار بگذارند و آب خالی بنوشند.

۵. چیپس سیب‌زمینی باعث ایجاد پلاک روی دندان‌ها می‌شود
متأسفانه چیپس‌های سیب‌زمینی سرشار از نشاسته هستند که روی دندان‌ها گیر می‌کند. اگر می‌خواهید به مصرف چنین خوراکی‌هایی ادامه دهید، پس به هنگام استفاده از نخ دندان بیشتر دقت کنید تا تمام تکه‌های غذایی را که ممکن است باعث ایجاد پلاک شود، از لابه‌لای دندان‌ها تمیز کنید.

۶. میوه‌های خشک‌شده، باکتری‌های داخل دهان را تغذیه می‌کنند
کشمش، آلو و هلوی خشک، میزان زیادی شکر دارند و به دندان می‌چسبند. پس زمانی که این نوع خوراکی‌ها را می‌خورید، غذای باکتری‌های داخل دهان را برای مدتی طولانی فراهم می‌نمایید. برای رفع این مشکل، پس از مصرف این خوراکی‌ها مسواک بزنید.

۷. کره بادام‌زمینی همانند شکلات به دندان می‌چسبد
این خوراکی خوشمزه نیز همانند مرکبات، مزایای سلامتی زیادی دارد؛ زیرا سرشار از پروتئین و فیبر است. با این حال، این خوراکی شیرین و چسبنده نیز هست. کره بادام‌زمینی همانند شکلات به دندان می‌چسبد. در نتیجه اگر این خوراکی را دوست دارید، پس از مصرف، دندان‌های خود را بشویید.

 
برگرفته از
دندان‌ها
لینک کوتاه

دیدگاه