رییس جمهور ترکیه برای توهین به یک مجسمه جریمه شد

نویسنده:

۰۱:۱۴:۵۸

مجسمه «یادبودی برای بشریت» اثر محمد آکسوی، شامل دو فیگور انسانی است که بر 30 متری بالای شهر قارص در شرق ترکیه قرار گرفته، و نمادی از آشتی و صلح بین ترکیه و ارمنستان است؛ اما اردوغان رییس جمهور ترکیه در سال 2011(او در آن زمان مقام نخست وزیری را بر عهده داشت) هنگام نصب این اثر در شهر قارص از مکان نصب آن بازدید کرد و پیشنهاد داد که این اثر هرگز نصب نشود زیرا هیولا وار و زشت است. نظرات منفی او نسبت به این مجسمه، مقامات محلی را سریعا به آن وا داشت که آن را از جای بردارند و محمد آکسوی نیز در پی این اتفاق، از اردوغان برای توهین به کارش شکایت کرد.

به گزارش رسانه‌ها، «مجمع زبان ترکی» در طول محاکمه تأکید کرده که لغت ترکی که آقای اردوغان استفاده کرده و معنای «هیولایی» می‌دهد یک توهین نیست و معنی آن «بسیار عجیب و زشت» است. با این حال دادگاه بر علیه اردوغان رأی داده و او را برای لطمه روحی که به آکسوی وارد آورده، جریمه کرده است.

روابط بین دو کشور ترکیه و ارمنستان از زمان کشتار دست جمعی ارمنی‌ها توسط حکومت عثمانی همواره تیره بوده و این دو کشور هیچ رابطه دیپلماتیکی ندارند. ماه آینده صدمین سالگرد آغاز این کشتار‌هاست که ارمنستان آن را نسل کشی می‌داند و دولت ترکیه آن را نفی می‌کند.

دولت ارمنستان می‌گوید که در این واقعه 1.5 میلیون نفر کشته شده‌اند اما دولت ترکیه این تعداد را تنها 300000 نفر تخمین می‌زند.

 

برگرفته از
جریمه
لینک کوتاه

دیدگاه

0 دیدگاه برای “رییس جمهور ترکیه برای توهین به یک مجسمه جریمه شد”