هشتم مارس، روز جهانی زنان مبارک!

نویسنده:

۰۳:۳۲:۱۴

تم روز جهانی زنان امسال «بگذار اتفاق بیفتد!» است و فعالیت موثر را برای پیشرفت و شناخت زنان تشویق کرده و بر روی نقش زنان در بخش‌های حرفه‌ای مختلف مانند هنر، مدیریت تجارت توسط زنان، زنان در نقش‌های مدیریتی بزرگ و تمامی محیط‌های کاری که برابری جنسیتی هنوز در آن‌ها بدست نیامده است تمرکز می‌کند. در انگلستان، تفاوت میزان حقوق بین مردان و زنان حدود 17.5 درصد است و بنیاد حقوق بشر تخمین می‌زند که 70 سال طول خواهد کشید تا تعداد برابری از زنان و مردان را در مقام‌های مهم مدیریتی و اقتصادی دنیا ببینیم.

متأسفانه تبعیض جنسیتی تنها در اینجا تمام نمی‌شود و مادرانی که به تازگی زایمان کرده‌اند هنگام بازگشت به کار قبلی خود با چالش بزرگ‌تری مواجه می‌شوند؛ پژوهشی در سال 2014 نشان داد که از هر 10 مادر، یک نفر هنگام بازگشت به کار خود به مقامی پایین‌تر تنزل داده می‌شود.

اما گوگل در دودل جدید خود به مناسبت این روز، زنان را در نقش‌های کلیدی و مهمی چون فضانوردان، دانشمندان، ورزشکاران، معلمان، موسیقیدانان، آشپزان و نویسندگان نشان می‌دهد-مشاغلی که زمانی فقط توسط مردان اشغال شده بودند. این دودل نشان می‌دهد که جشن گرفتن و اهمیت دادن به چنین روزی، هنوز هم بعد از گذشت یک قرن از ثبت آن بسیار مهم و حیاتی است و این روز را تبریک می‌گوید.

اولین روز جهانی زنان در سال 1911 برگزار شد و از آن پس سالانه در روز هشتم مارس در سراسر جهان و با برگزاری مراسم مختلف جشن گرفته می‌شود. این روز برای اولین بار تنها در کشور‌های اتریش، دانمارک، آلمان و سویسس در روز نوزدهم مارس جشن گرفته شد و بیش از یک میلیون زن و مرد در راهپیمایی‌ها و تجمعاتی خواستار برابری حقوق زنان با همتایان مردشان در کار، رأی دادن، آموزش و محیط کار شدند.

سازمان ملل نیز هر ساله شعار خود را برای این روز اعلام می‌کند و شعار امسال «قدرت دادن به زنان-قدرت دادن به بشریت-تصور کنید!" است. این شعار، دنیایی را به تصویر می‌کشد که در آن زنان و دختران حقوق برابر دارند، می‌توانند انتخاب‌های خود را تجربه کنند، میزان درآمد یکسانی با مردان داشته باشند و آزاد و راحت بدون وجود خشونت‌ها و سوء استفاده‌های جنسی زندگی کنند.
 

برگرفته از
Womens Day 2015
لینک کوتاه

دیدگاه