چه زمانی برای عکاسی از مناظر طبیعی بهتر است؟

نویسنده:

۱۰:۲۰:۵۴


در عکاسی ، زمانبندی تنها در مورد اشیای متحرک اهمیت ندارد و در واقع همه چیز است . عکس های مناظر طبیعی اگر در زمان درستی از روز ثبت شوند بسیار زیباتر خواهند بود. ثبت تصاویر مناظر در طلوع یا غروب آفتاب درخشش افزونی را به عکس ها اضافه می کند . در این راهنما ، با دوره ای یک روزه از عکاسی ازمناظر طبیعی آشنا خواهید شد.

انتخاب بهترین نور
ما این دوره یک روزه را نه تنها به این دلیل که عکاسی از مناظر طبیعی یکی از محبوب ترین زمینه های عکاسی دارندگان دوربین های SLR است بلکه به این دلیل که صبح ها زمان ایده آل ثبت عکس از این مناظر به شمار می رود ،از اوایل صبح شروع می کنیم .
در روزهای آفتابی نوری نارنجی رنگ در اثر تابش نور با زاویه کم به اتمسفر ایجاد می شود و درخششی طلایی رنگ را به عکس های تان می افزاید. در مناظر باز طبیعی ، این نور می تواند به متمایز تر شدن محیط های مرئی و سه بعدی جلوه کردن آن ها بیانجامد.

7:30 صبح

در این زمان از سال نیازی نیست برای دیدن طلوع آفتاب خیلی زود از خواب بیدار شوید اما بهتر است که قبل از سپیده دم در محل مورد نظر مستقر شود چراکه در این زمان از روز نور به سرعت تغییر می کند. قبل از این که عازم محل شوید ، مطمئن شوید که تجهیزات مناسبی برای شب در اختیار دارید.

9:00 صبح

در عکاسی از مناظر کوهستانی باید یک یا دو ساعت بعد از طلوع آفتاب منتظر بمانید تا نور به درون دره ها هم تابیده شود. می توانید زمان های طلوع آفتاب هر نقطه ای در سرتاسر جهان را از سایت www.wonderground.com مشاهده کنید. در این زمان از سال طلوع آفتاب در بریتانیا در جنوبی ترین موقعیت آن رخ می دهد.
می توانید کارت های مخصوصی که نشاندهنده زمان های طلوع و غروب خورشید در سرتاسر سال هستند و با عنوان Depssi Card هم شناخته می شوند را از سایت www.bluepondimages.com ، تهیه کنید.


استفاده از فضا

عناصر اصلی تصاویر مناظر طبیعی اغلب در فاصله ای دور نسبت به دوربین قرار گرفته اند . با استفاده از لنزهای واید ، اغلب پیش زمینه خالی به نظر خواهد آمد. اگر مراقب نباشید ،ممکن است فضای به هدر رفته زیادی را در نیمه پایینی عکس شاهد باشید.
به دنبال اشیای جالب برای پرکردن پیش زمینه عکس بگردید. یک صخره بزرگ ، دسته ای گل یا حتی یک گاو ، به آنها نزدیک شوید تا بتوانید نقطه کانونی مفیدی در نیمه پایینی عکس داشته باشید. همین طور می توانید آسمان خالی را با شاخه های آویزان درخت ها پر کنید.
ترفندهای ترکیب بندی اینچنینی نه تنها موجب پر شدن قاب می شوند بلکه با قرار دادن اشیایی متفاوت در فواصل مختلف می توانید تصویر تان را سه بعدی تر جلوه دهید.
مراقب باشید که افق را در چه نقطه ای از عکس قرار می دهید. به غیر از مواقعی که می خواهید به تقارن طبیعی مناظر اشاره کنید ، قرار دادن افق در میانه عکس آنرا کسل کننده نشان خواهد داد. برای تاکید روی زمین ، آنرا در یک سوم پایینی عکس در نظر بگیرید. اگز آسمانی جالب توجه در جلوی شماست(برای مثال یک غروب زیبا) حط افق را به پایین نزدیک تر کنید . افق را در هر جایی که قرار دادید ، سطح آنرا چک کنید. از نقاط فوکوس در منظره یاب برای بررسی قاب بندی عکس به صورت چهار گوش ، استفاده کنید . به خاطر داشته باشید که تصاویر مناظر طبیعی در صورتی که در حالت عمودی هم ثبت شود ،بسیار خوب به نظر می رسند.
به عناصر طبیعی که می توانند نواحی خالی عکس را پر کنند ، توجه ویژه ای داشته باشید.

یافتن زاویه صحیح

تصاویر فضاهای باز ، زمانی که نور آفتاب بر شانه های شما می تابد ،بهترین حالت خود را دارند. نورپردازی از جلو همیشه بهترین و قوی ترین رنگ ها را تولید می کند. اگر خورشید را خارج از قاب عکس قرار دهید می توانید از کنتراست بیش از حد عکس جلوگیری کنید و کار دوربین Canon تان را برای اینکه نوردهی کاملی که متناسب با تمامی عناصر باشد ، آسان تر کنید.

عکاسی در حالتی که آفتاب در پشت سر شما قرار دارد هم می تواند گزینه خوبی باشد اما کمی جرات به خرج دهید. عگاسی در حالتی که آفتاب از کناره ها در حال تابیدن است ممکن است در همه مناظر طبیعی خوب به نظر نیاید ، اما اگر با منظره ای متناسب باشد ، می تواند نتایجی خیره کننده
ایجاد کند.
عکاسی در حالت تابش مستقیم نور آفتاب هم با برخی سوژه ها می تواند منجر به کسب نتایجی جالب توجه گردد. این گزینه مخصوصا در هنگامی که با شی ای خوش فرم و آسمان رنگارنگ روبرو هستید می تواند گزینه بسیار خوبی باشد. البته این حالت در مواقعی هم که اشیایی نیمه شفاف در پیش زمینه داشته باشید(مثل برگهای گل ها) مفید خواهد بود.
تغییری کوچک در زاویه دید می تواند به تغییرات بزرگی در کل عکس منجر شود. نوری که با زاویه کمی در صبح می تابد ، درخششی هاله مانند را بر روی این گوسفند در دامنه کوه ایجاد کرده است . اما برای ثبت این نور باید در محل صحیحی قرار گرفته باشید.

برای تغییر زاویه نورپردازی در عکس ها ، باید خود دوربین را مقداری حرکت دهید. حرکت دادن کوه ها از توان شما خارج است !از پاها یا در صورت نیاز اتومبیل تان برای حرکت در اطراف سوژه استفاده کنید . اگر منظره ای زیبا را مشاهده می کنید که نورپردازی جالبی ندارد ، آنرا به خاطر بسپارید و در زمان مناسب به آنجا باز گردید.

برگرفته از
فوت و فن عکاسی
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه