دزدان آثار تاریخی، از واتیکان درخواست باج کردند

نویسنده:

۱۲:۰۸:۲۴

یکی از این دست‌نوشته‌های دزدیده شده، نامه‌ای با ارزش بی پایان به دستخط و امضای خود مایکل آنجلو است. مایکل آنجلو معمولا نامه‌ها را به دستیاران خود دیکته و سپس آن‌ها را امضا می‌کرد. بسیاری معتقعند که این نامه ممکن است تنها دستخط به جا مانده از این هنرمند باشد؛ مدرک دزدیده شده دیگر امضای مایکل آنجلو را به همراه دارد.

این درخواست باج به کاردینال «آنجلو کوماستری» که مسئول کلیسای سنت پیتر است فرستاده شده و به گفته سخنگوی واتیکان، او این درخواست را رد کرده است.

مایکل آنجلو در بین سال‌های 64-1546 در طراحی کلیسای سنت پیتر(که تا سال 1626 تکمیل نشد) دست داشته است. اما شاید مشهورترین اثر او که همواره بازدیدکنندگان و تاریخ نگاران هنری را به
تحسین وا می‌دارد، نقاشی‌های سقف کلیسای سیستین باشد که او بین سال‌های 1508 تا 1512 انجام داده است.
دزدی این مدارک که منسوب به مایکل آنجلو هستند، برای دو دهه مخفی نگه داشته شده است. این مدارک در سال 1997 و از آرشیوهای واتیکان دزدیده شدند و واتیکان هرگز این دزدی را به صورت عمومی اعلام نکرده اما حالا که درخواست باج مطرح شده، واتیکان این مسأله را فاش ساخته است.

به گفته پدر لومباردی سخنگوی واتیکان، سال 1997 راهبه‎ای که در قسمت آرشیوهای واتیکان کار می‌کرده، مفقود شدن این دو مدرک را به مقامات واتیکان اطلاع داده است؛ اما او هیچ توضیحی در مورد این که چرا واتیکان برای دو دهه موضوع این سرقت را مخفی نگه داشته است، نداد. رسانه‌های ایتالیایی ادعا می‌کنند که این دزدی، احتمالا کار یکی از کارکنان واتیکان و کسی که به محل آشناست بوده است، زیرا اتاق‌های داخلی کلیسا به روی عموم باز نیستند و مجرم می‌دانسته که کجا را باید بگردد.

به گفته پدر لومباردی، پلیس هم اکنون مسئولیت رسیدگی به پرونده دزدی و درخواست پول را بر عهده گرفته است.
 

برگرفته از
واتیکان
لینک کوتاه

دیدگاه