صورت شما در مورد شغلتان چه می‌گوید؟

نویسنده:

۱۲:۱۷:۲۳

تشخیص شغل افراد از روی چهره. موضوع جالب و جذابی به نظر می‌رسد. حتماً فکر می‌کنید این کار بسیار دشوار است؛ اما نگران نباشید این کار را بسیار بهتر از آنچه انتظار دارید، انجام خواهید داد. در تحقیقی که در نشریه The Leadership Quarterly منتشر شده است، Christopher Y.Olivia و گروهی از محققان، به موضوع دانش تأثیر اولیه پرداخته‌اند. این گروه قصد داشتند تا ببینند آیا تنها از طریق مشاهده چهره افراد، می‌توان شغل آن‌ها را تشخیص داد یا خیر.

اگر فرد موردنظر سمتی مهم در حوزه تجارت، ارتش یا ورزش‌های حرفه‌ای داشته باشد، پاسخ این سؤال، مثبت است. در یک آزمایش، Olivia‌ و گروه تحقیقاتی‌اش به حدود ۶۰۰ فرد بالغ بریتانیایی عکس سیاه‌وسفید یک سری مدیرعامل، ژنرال‌های ارتش، فرمانداران ایالتی و مربیان ورزش را نشان دادند. این عکس‌ها طوری بریده شده بودند که تنها صورت افراد قابل مشاهده بود. تمام عکس‌ها متعلق به افراد سفیدپوست بود و فرد مشهوری در آن‌ها وجود نداشت. دو عکس به صورت همزمان با یکدیگر نشان داده می‌شدند و افراد بایستی تشخیص می‌دادند به عنوان مثال کدام عکس متعلق به تاجر است. همچنین افراد شرکت‌کننده بایستی برآورد می‌کردند که حدس آن‌ها تا چه اندازه درست خواهد بود.

پس از ۸۰ بار اجرای این آزمایش، محققان دریافتند افرادی که در این تحقیق شرکت داشتند، می‌توانند شغل‌های حوزه تجارت، ارتش و ورزش را به درستی تشخیص دهند. به عنوان مثال، این افراد توانستند بین یک ژنرال ارتشی و یک مدیرعامل با دقت ۶۰ درصدی درست تشخیص بدهند.

Olivola و همکارانش می‌خواستند بدانند افراد شرکت‌کننده به هنگام انتخاب فرد موردنظر دقیقاً چه چیزهایی را در نظر می‌گرفتند. به همین دلیل یک آزمایش دیگر صورت گرفت. در این آزمایش یک گروه ۹۰۰ نفره دیگر از افراد بالغ بریتانیایی شرکت داشتند. از این افراد خواسته شد تا ۸۰ درصد چهره‌ها را بر اساس یک سری خصوصیات ظاهری خاص، ارزیابی کنند. این افراد چهره افراد نظامی و ورزشی را مردانه‌تر دانستند؛ اما چهره افراد تاجر و سیاستمداران، مهربان‌تر و ماهرتر بود.
 

برگرفته از
شغل شما
لینک کوتاه

دیدگاه

0 دیدگاه برای “صورت شما در مورد شغلتان چه می‌گوید؟”
  1. منظورش اینه که آدما با دانش ذاتی و درونی میتونن یه سری شغل هایی رو که تاثیرش در فیزیک و چهره افراد نمود پیدا کرده رو تشخیص بدن, نه اینکه بخواد یا بده.