LG و برتری در آزمون مقایسه تلویزیون‌های خمیده OLED

نویسنده:

۱۰:۱۷:۲۳

اما چه شرکت هایی این تلویزیون های فوق العاده را تولید می کند؟

برجسته ترین نام هایی که در این حوزه در حال حاضر خودنمایی می کنند، LG و سامسونگ هستند. هر دوی این شرکت ها تا امروز چند تلویزیون خمیده OLED در بازارهای بزرگ و معتبر عرضه کرده اند.

و اما نکته مهم تر اینکه، کدام شرکت بهترین تلویزیون های خمیده OLED را می سازد؟

 UBI Research مقایسه ای پهلو به پهلو میان تلویزیون های 55 اینچی OLED خمیده موجود در بازار صورت داده است. و خبر خوب برای هواداران LG در سرتاسر دنیا این است که تلویزیون OLED خمیده LG با نام 55EA9800 ، توانسته است در این مقایسه بهتر از تلویزیون KN55S9 شرکت سامسونگ عمل کرده و آن را در بسیاری از جنبه ها پشت سر گذارد.

در اینجا خلاصه ای از این گزارش را با هم می خوانیم.

نگاهی به درون

ابتدای مقایسه  را با نگاهی به ساختار داخلی هر یک از تلویزیون ها برای ارزیابی بهینه بودن طراحی و همین طور آمادگی آن ها برای تولید انبوه آغاز می کنیم.

در تلویزیون OLED خمیده LG ، مدارها به صورت فشرده در میانه لایه پشتی پنل جای داده شده اند اما در همتای سامسونگی مدارها به صورت در هم تنیده و با ساختاری پیچیده طراحی شده اند که این ناهمگونی، در فاکتورهای وزن و اندازه به خوبی تأثیر خود را نشان می دهد. از نظر تعداد اجزا، محصول سامسونگ از 3382 جز به همراه 226 پیچ از 7 نوع مختلف بهره برده و محصول LG از 952 جزء از 121 پیچ در ده نوع مختلف استفاده می کند. علاوه بر این، اجزای استفاده شده در تلویزیون سامسونگ بسیار بزرگ تر از رقیب بوده و سبب می شود تا اندازه مدارات آن 36 درصد و اندازه بورد منبع تغذیه نیز 56 درصد از محصول LG حجیم تر باشد. در پایان این بخش از مقایسه، محصول سامسونگ حجیم تر و سنگین تر بوده و فاقد طراحی بهینه به منظور تولید انبوه است. در سوی مقابل اجزای تلویزیون خمیده LG از اندازه و مشخصه های مطلوبی برای تولید انبوه برخوردارند.


آیا اندازه مشخصه مهمی است؟ بدون تردید بله!

ضخامت و وزن ، مشخصه های کلیدی پیشرفت های تکنولوژیکی در OLED ها هستند. OLED ها از مزیت خود انتشاری برخوردارند و بنابراین نیازی به نور پس زمینه ندارند. به همین سبب تلویزیون های OLED   از تلویزیون های LED و یا LCD سبک تر و باریک تر هستند.

نه تنها تلویزیون های OLED سبک و باریک هستند بلکه تلویزیون OLED خمیده LG ، 8.2 میلی متر باریک تر و 15.6 کیلوگرم سبک تر از همتای سامسونگی خود است. گزارش به این نکته نیز اشاره می کند که اغلب تلویزیون های LCD ضخامتی در حدود 20 میلی متر دارند و از این نظر تلویزیون سامسونگ آن چنان که باید باریک باشد، هم نیست.


صرفه جویی در مصرف انرژی

انرژی این روزها حکم طلا دارد. بنابراین به سختی می توان از هزینه های مربوط به انرژی مورد نیاز برای مشاهده تلویزیون چشم پوشید.  خبر خوب این است که محصول LG توانسته است رتبه بهتری از لحاظ بهره وری در مصرف انرژی در کره به دست آورد.


حاشیه باریک اطراف صفحه نمایش

در سال های اخیر، باریک تر شدن حاشیه اطراف پنل تلویزیون ها، به تغییر طراحی آن ها منجر شده است. این حاشیه هر چه باریک تر باشد به تمرکز بهتر بر روی تصویر کمک بیشتری کرده و بنابراین تجربه بهتری از مشاهده تصاویر برای بینندگان ایجاد خواهد شد. در این بخش هم LG با اعداد 11 میلی متر در کناره ها و 17 میلی متر در بالا و پایین پنل ، حاشیه ای بسیار باریک تر از تلویزیون سامسونگ در محصول خود خلق کرده است.

جدول پایین خلاصه ای از گزارش و مقایسه های انجام گرفته را در اختیار شما می گذارد.

مقایسۀ مشخصات اصلی

مدل

ال‌جی  55EA9800

سامسونگ  KN55S9CAF

تاریخ عرضه

آوریل 2013

ژوئن 2013

قیمت فروش

15 میلیون وان کره

15 میلیون وان کره

لبۀ قاب (بالا، پهلو، پایین)

13/11/22  (جای لوگو)

17/15/17

انحنا (مقدار اندازه‌گیری‌شده)

R5000

R4500

شیب دستگاه

2 درجه در پشت

3.5 درجه در پشت

ضخامت (باریک‌ترین/ضخیم‌ترین)

4.3/36.6 میلی‌متر

12.5/43.7میلی‌متر

وزن

17.2 کیلوگرم

32.8 کیلوگرم (شامل جعبۀ AV)

نوع جعبه

جعبۀ مشکی، دو رنگ، 4 تکه

جعبۀ زرد، دو تکه

نوع سه‌بعدی/ تعداد عینک‌ها

FPR – 4 عینک

SG- 2 عینک

نسبت بازده انرژی در کره

سطح 3 (قبل از بازبینی: سطح 1)

سطح 4 (قبل از بازبینی: سطح 2)

نسبت نیرو (مقدار مشخص‌شده)

265 وات

295 وات

این تنها مختصری از بررسی بیطرفانه دو نمونه از پیشرفته ترین تلویزیون های بازار بود اما به اشتراک گذاری خبر خوب برتری محصول LG باعث افتخار و خوشحالی ماست؛

انتخاب شما چیست؟

برگرفته از
مقایسه تلویزیون‌های خمیده OLED
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه