مقامات آمریکا آثار باستانی دزدیده شده را به عراق بازمی‌گردانند

نویسنده:

۰۵:۰۱:۰۱

این اشیا باستانی توسط سازمان امنیت داخلی آمریکا و در پی بررسی‌ و تفتیش در مورد اشیای عتیقه قاچاق توقیف شده بودند. از این آثار، می‌توان به سر بزرگ مجسمه‌ای از شاه سارگون دوم و متعلق به تمدن آشوری اشاره کرد. این قطعه، که در سال 2008 و در بندر نیویورک توقیف شد، در سال 2007 یا 2008 از محوطه باستانی آشوری «نمرود» که چندی پیش گروه داعش به آن حمله و آن را با خاک یکسان کرد، دزدیده شده است.

اشیا دیگری که در این مجموعه دیده می‌شوند، لوحه‌های گلی، قطعه‌های شیشه‌ای، شمشیرهای متعلق به دوره برنز، سر یک تبر و دیگر سلاح‌هایی که قدمت آن‌ها به دوران سومریان و بیش از 4500 سال پیش می‌رسد هستند و تمامی آن‌ها به عراق بازگردانده می‌شوند. همچنین اشیایی که از عمارات صدام حسین در پی جنگ عراق و آمریکا در سال2003 به غارت برده شده‌اند هم باز پس خواهند داده شد.

به گفته مقامات آمریکایی، بیشتر این اشیا در دست دلالی در دبی بوده‌اند و او سعی داشته تا با در دست داشتن اسناد و مدارک جعلی، این آثار باستانی را به موزه‌ها و گالری‌های نیویورکی بفروشد.

برنتون ام. ایستر، مأمور مخصوص بخش مهاجرت و گمرک سازمان امنیت داخلی آمریکا به نیویورک تایمز می‌گوید: "این مجموعه یک سازمان قاچاق مجرمانه گسترده‌ است که در فروش آثار فرهنگی دست دارد. با این حال، بازگشت این آثار به دست صاحبان اصلیش بسیار خشنود کننده است." او در اشاره به اعمال خشونت آمیز گروه داعش نسبت به آثار باستانی عراق اضافه کرد:" اگر این آثار در جای اصلی خود قرار داشتند، معلوم نبود چه سرنوشتی در انتظار آن‌ها است."
 

برگرفته از
آثار باستانی عراق
لینک کوتاه

دیدگاه