ترکیب‌بندی خوب عکس‌های مناظر طبیعی

نویسنده:

۰۱:۳۵:۰۲

ترکیب بندی نیمی از فرآیند ثبت یک عکس خوب است. با استفاده از نرم افزارهایی چون فتوشاپ می توانید عکس های تان را بهتر کنید اما این امر تنها در صورتی محقق خواهدشد که در کل عکس خوبی را ثبت نموده باشید. با استفاده از عناصر پیش زمینه و خطوط تخیلی می توانید عکس هایی باور نکردنی از مناظر طبیعی ثبت نمایید و مطمئن باشید که آن ها بسیار جذابند.

عناصر پیش زمینه

بسیاری از تصاویر مناظر طبیعی بدین علت جذابیت خود را از دست می دهند که در آن ها عکاس روی پس زمینه یا عناصر موجود در میانه فوکوس کرده است .سعی کنید که از عناصر موجود در پیش زمینه مانند سنگ ها و صخره ها برای متعادل تر کردن عکس کمک بگیرید.

مطمئن شوید که عنصر پیش زمینه ای که در نظر گرفته اید واقعا جذاب است. صخره ها و بوته های کوچک همیشه نمی توانند به خوبی از پس انجام این کار برآیند. تنها به دنبال قرار دادن عنصری در پیش زمینه نباشید. در جستجوی سوژه ای جالب باشید و بقیه صحنه را حول این نقطه چشم گیر ترکیب بندی نمایید.

اطمینان حاصل کنید که نور به پیش زمینه شما می تابد چرا که در غیر این صورت منظره نمی تواند نگاه بیننده را به خود جلب کند. اگر در فواصل دور نواحی تیره و سایه های زیادی داشته باشید ، مشکلی پیش نخواهد آمد.

هیچ چیزی را که مناسب قرارگیری در پیش زمینه عکس تان باشد پیدا نمی کنید؟ سعی کنید خودتان عنصر جالبی خلق کنید. در بازدید Kilve Somerest برای ایجاد عنصری جالب برای فوکوس در پیش زمینه ، چندین سنگ را روی هم چیدیم.

ممکن است برای افزایش روشنایی پیش زمینه مجبور به استفاده از نور فلاش شوید. می توانید نور فلاش را به صورت مایل و برای ایجاد جلوه ای مانند تابش نور خورشید ، به عنصر موجود در پیش زمینه بتابانید.


منحنی‌ها و خطوط

از هر خطوطی که در منظره یافت می شوند برای جلب توجه بیننده نسبت به منظره استفاده نمایید. با استفاده از این خطوط هم به بهبود ترکیب بندی تان کمک می کنید و هم می توانید بینندگان تصویر را بفریبید.

مسیرهای منحنی وار و خطوط ، توجه بیننده را به عکس شما جلب می کنند. عکس های تان را طوری ترکیب بندی کنید که آن ها از گوشه ای به تصویر وارد و از گوشه ای دیگر خارج گردند.خطوط راهنما

خطوط مستقیم روشی قوی تر و مستقیم تر ارائه می کنند. دورنمای خطوط متقاطع می تواند شما را به عمق تصویر بکشاند. با استفاده از لنز های واید و و نزدیک شدن به این خطوط می توانید تاکید بیشتری روی این جلوه کنید.

به دنبال بوته ها ، پرچین ها و دیوارها بگردید. همه آن ها می توانند خطوط جالبی برای کشاندن بیننده به عمق تصویر ایجاد نمایند.

خطوط قطری

برای یک ترکیب بندی ساده و مرتب به دنبال مناظری باشید که خطوط و نوارهای رنگی در ان ها دیده می شود. سعی کنید از ترکیب بندی های عمودی هم استفاده نمایید. در ثبت چنین تصاویری استفاده از لنزهای تله فوتو حتما به شما کمک خواهد کرد.


قوانین یک سوم

می توان قانون را زیر پا گذاشت اما رعایت آن بسیار ارزشمندتر خواهد بود. ترکیب بندی تان را به نه مربع برابر تقسیم کنید. آنگاه سعی کنید که عناصر کلیدی را روی خطوط و تقاطع آن ها جای دهید.

ترکیب بندی با رعایت قوانین یک سوم تعادل بسیار خوبی را بین عناصر کلیدی صحنه ایجاد می کند.

دوربین های 450D ، 40D ،1D و 1Ds Mark III به Live View مجهز هستند که به شما اجازه می دهد از طریق صفحه نمایش LCD بزرگ سه اینچی پشت دوربین به قاب بندی تصاویرتان اقدام کنید. با فعال کردن Grid Display در منو ، کمکی فوری هم برای ترکیب بندی خواهید داشت. همچنین امکان فراخوانی هیستوگرام برای بررسی و در صورت نیاز تنظیم نوردهی هم وجود دارد.

توصیه هایی از حرفه ای ها-لی بیل

همانطور که پیش از این هم اشاره کرده ایم ، یکی از مهم ترین قسمت هایی که باید در عکاسی از مناظر طبیعی بدان توجه کرد ، عناصر پیش زمینه قوی است. بعد از یافتن منظره ای که تصور می کنم می تواند بعنوان عکسی خیره کننده ثبت شود ، زمانی را صرف پیدا کردن عنصری جذاب در پیش زمینه مثل صخره های موجود در عکس زیر می کنم. گرچه نمی توان از هر عنصری در پیش زمینه استفاده کرد ، پس بهتر است زمانی را صرف یافتن و آزمودن عناصر مختلف کنید. عنصری جذاب در پیش زمینه باعث جلب توجه بیننده و عدم بروز این امکان که عکس شما یک عکس معمولی است خواهد شد.

صبح زود در Eskdale

برگرفته از
فوت و فن عکاسی
لینک کوتاه
برچسب ها