پایان دعوای ۱۵ ساله بر سر آثار باستانی قبرسی

نویسنده:

۰۶:۲۷:۰۴

این مجموعه که شامل 214 اثر است، در سال 1997 در آپارتمان یک دلال ترکیه‌ای در شهر مونیخ توقیف شد. بازرسانی که این آثار را کشف کردند، می‌گویند که احتمالا این آثار که شامل دیوارنگاره، مجسمه، شمایل و غیره می‌شوند در پی اشغال قبرس توسط ترکیه در دهه 70 به غارت رفته و دزدیده شده‌اند.
سرانجام بعد از شش سال ارزیابی شواهد، بررسی منشأ آثار و مذاکرات با جمهوری قبرس و کلیسای ارتودوکس یونانی، این کلکسیون در راه به بازگشت به قبرس بود و همه چیز نشانگر این بود که مساله به خوبی و با سرعت حل شده است. با این حال، دلال ترکیه‌ای در پاسخ به تصمیم بازرسان، در سال 2004 درخواست تجدید نظری داد که منجر به دعوای حقوقی طولانی مدتی بر سر این آثار ارزشمند هنری شد. در ماه مارس سال 2013، دادگاه حکمی مبنی بر اینکه بخش اعظم آثار به قبرس بازگردانده شوند و بحث بر سر مالیکت دیگر آثار باز بماند را داد.

منشا 30 اثر باقیمانده را که بیشتر متعلق به دوره ماقبل تاریخ هستند را نمی‌توان به درستی تشخیص داد ولی سرانجام دادگاه در روز دوشنبه حکم بازگشت این آثار به دست دلال ترک را داده است.

با این حال مشخص نیست که آیا این شخص می‌تواند این آثار را نگه دارد یا خیر، زیرا او باید خسارتی نیز به شاکیان بپردازد؛ بنابراین همچنان احتمال اینکه جمهوری قبرس و کلیسای ارتودوکس یونانی بتوانند مالکیت آثار را در دست بگیرند، وجود دارد.
 

برگرفته از
آثار باستانی قبرسی
لینک کوتاه