نمایش آثار به سرقت رفته موزه گاردنر به کمک «پروژه هنری گوگل»

نویسنده:

۰۶:۳۷:۵۰

این دزدان، با ادعای این که در پاسخ به دریافت یک گزارش به این محل آمده‌اند، به موزه وارد شدند و دست و پای دو مأمور امنیتی را بسته و آن‌ها را در زیرزمین موزه زندانی کردند؛ روز بعد، مأمورین امنیتی نوبت صبح با موزه به غارت رفته مواجه شدند. ارزش آثار دزدیده شده بین 300 تا 500 میلیون دلار تخمین زده شده است.

با نزدیک شدن بیست و پنجمین سالگرد بزرگ‌ترین پرونده دزدی آثار هنری که حل نشده باقی مانده، موزه گاردنر روشی خاص را برای یادآوری آثار دزدیده شده یافته است.

با استفاده از سرویس «پروژه هنری گوگل»(Google Art Project) هر کسی می‌تواند با توری مجازی از این موزه بازدید کرده، و عکس‌های قدیمی موزه را قبل از وقوع سرقت ببیند و با تاریخ و منشأ آثار هنری دزدیده شده آشنا شود. از میان آثار هنری به سرقت رفته، می‌توان به «طوفان در دریای گالیله»(1633) اثر رامبراند، «کنسرت»(1658-1660) اثر ورمیر و «شز تورتونی»(1878-1880) اثر مانه اشاره کرد. بنابر از وصیتی از ایزابلا گاردنر بنیان گذار این موزه، در این کلکسیون هیچ تغییری نباید ایجاد شود و هیچ اثری به آن اضافه و یا کم نخواهد شد، بنابراین تنها قاب‌های خالی این آثار به دیوار آویزان مانده‌اند.

با این که مدت زیادی از وقوع این سرقت می‌گذرد، موزه گاردنر همچنان مژدگانی 5 میلیون دلاری را برای دریافت اطلاعی از وضعیت و جای آثار هنری دزدیده شده پیشنهاد می‌دهد. مسئولان این موزه، 25مین سالگرد این دزدی را به عنوای فرصتی برای ایجاد علاقه دوباره در حل کردن این پرونده می‌بینند.
 

برگرفته از
پروژه هنری گوگل
لینک کوتاه

دیدگاه