کدام انواع ماکارونی سالم‌تر هستند؟

نویسنده:

۱۰:۲۰:۱۴

ماکارونی‌های کلاسیک سرشار از کربوهیدرات و آرد سفید هستند. با این حال انواع مختلفی از ماکارونی در بازار وجود دارند که در واقع سالم بوده و برای بدن مفید هستند.
ممکن است مزه تمام ماکارونی‌ها یکسان باشد؛ اما مواد اولیه آن‌ها متفاوت است. مواد اولیه این ماکارونی‌ها ممکن است چیزهای مختلفی از آرد تا گندم سیاه یا گندم شیرین شده باشد. با این حال مهم نیست کدام نوع را انتخاب می‌کنید باید حواستان به میزان مصرفتان باشد.  بین نصف یک فنجان الی یک فنجان ماکارونی پخته شده، بدون بالا بردن شکر خون شما را سیر خواهد کرد.
در ادامه به چند نوع ماکارونی و ارزش غذایی آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

ماکارونی رشته‌ای
در هر ۱۱۰ گرم ماکارونی رشته ای ۴۲۵ کالری وجود دارد. این نوع ماکارونی زیاد سالم محسوب نمی‌شود. این ماکارونی کربوهیدرات خالی است. در نتیجه به سرعت در بدن شکسته می‌شود و به همین دلیل شکر خون را به شدت بالا می‌برد. این امر نه تنها باعث ایجاد حس تنبلی می‌شود، بلکه باعث ذخیره چربی نیز می‌شود. اگر این ماکارونی را به صورت سفت‌تر بپزید، سالم‌تر است. شکستن ماکارونی‌های سفت‌تر برای بدن دشوارتر است و در نتیجه باعث بالا رفتن شکر خون نمی‌شود.

ماکارونی تهیه شده از آرد سمولینا
در هر ۱۱۰ گرم ماکارونی سمولینا حدود ۳۴۴ کالری وجود دارد. سمولینا پودر درشت‌تر غلات است. سمولینا از گندم، ذرت یا برنج به دست می‌آید. این آرد در تولید ماکارونی به کار برده می‌شود؛ زیرا به هنگام جوشیدن وا نمی‌رود. زمانی که می‌خواهید ماکارونی سمولینا بخرید، توجه داشته باشید که روی بسته ماکارونی، سمولینای کامل یا سبوس‌دار درج شده باشد. سمولینای معمولی، یک نوع ماکارونی تهیه شده از غلات پالایش شده محسوب می‌شود که دارای تمام فیبرها نیست و در نتیجه مزایای سلامتی سمولینای کامل را ندارد.

ماکارونی تخم مرغی
در هر ۱۱۰ گرم ماکارونی تخم مرغی ۴۳۰ کالری وجود دارد. همان طور که نام این ماکارونی نشان می‌دهد، تخم مرغ بیشتری در این نوع ماکارونی به کار رفته است. ماکارونی تخم مرغی، ارزش تغذیه ای بیشتری دارد. این ماکارونی  میزان بیشتری پروتئین  و آمینواسیدهای ضروری را دارد. شاخص گلوکز این نوع ماکارونی کمتر است. بنابراین باعث افزایش ناگهانی میزان شکر خون نمی‌شود. با این حال، فیبر این ماکارونی کم است و نسبت به ماکارونی عادی، کلسترول بیشتری دارد.

ماکارونی تهیه شده از برنج قهوه‌ای
هر ۱۱۰ گرم ماکارونی برنج قهوه ای، ۴۰۰ کالری دارد. با توجه به افزایش گرایشات نسبت به مواد غذایی بدون گلوتن، محبوبیت این نوع ماکارونی رو به افزایش است. اگر به گندم یا گلوتن حساسیت دارید، یکی از دلایلی که باید ماکارونی برنج قهوه ای را انتخاب کنید، این است که این ماکارونی گلوتن و گندم ندارد. با این حال، از لحاظ ارزش غذایی، این ماکارونی بهتر از انواع دیگر آن نیست. در مقایسه با ماکارونی سبوس‌دار، ماکارونی برنج قهوه‌ای در واقع فیبر و پروتئین کمتری دارد.

 
 

برگرفته از
ماکارونی
لینک کوتاه

دیدگاه