همکاری فاکسکان با بزرگترین اپراتور اینترنت چین در زمینه خودروهای الکتریکی هوشمند

نویسنده:

۰۹:۵۵:۱۱

گروه تکنولوژی فاکسکان که شریک اصلی تولید آی‌دیوایسهای اپل است، اکنون برنامه ویژه خود را برای عرضه اتومبیلهای الکتریکی در چین  پیش می‌برد. روز دوشنبه این کارخانه ابزارهای الکترونیک اعلام کرد با غول اینترنتی Tencent چین و کارخانه اتومبیل ساز لوکس Harmony Auto چین تفاهم‌نامه‌ای امضا کرده‌اند تا به توسعه ماشین‌های برقی هوشمند بپردازند.
 
شرکت فاکس‌کان که سرمنشا آن در تایوان است، یکی از بزرگترین کارخانه‌داران چینی است که بخاطر سرهم کردن و اسمبل آیفونهای اپل شهرت جهانی دارد.

شاید اینکه شرکتی با چنین پیشینه به سمت  بازار اتومبیل حرکت کند اندکی عجیب باشد، اما ژوئن سال گذشته تری جوی، مدیرعامل فاکس‌کان از برنامه‌های این شرکت برای حرکت به سمت دیگر زمینه‌های تکنولوژی شامل روباتیک و ماشین‌های الکتریکی  گفته بود.

به گفته جوی، فاکسکان امیدوار است  ماشین‌هایی ارزانتر از ۱۵ هزار دلار تولید کند. البته این شرکت پیش از این هم در زمینه تولید باتری‌های ماشین الکتریکی فعالیتهایی را شروع کرده بود.
در ماه سپتامبر هم فاکسکان سرمایه‌گذاری ۸۱۱ میلیون دلاری را در برخی از استان‌های چین برای توسعه کارخانجات ماشین‌های الکتریکی هزینه نمود.
تفاهمنامه روز دوشنبه با Tencent به فاکس‌کان امکان می‌دهد در زمینه نرم‌افزاری هم پیشرفتهای قابل توجهی را تجربه کند. تنسنت بزرگترین سرویس پیام‌رسانی چین را راه اندازی کرده و البته دیگر سرویس‌های  اینترنتی (از جمله  پردازش ابری) را نیز در این کشور میزبانی می‌کند. 

تنسنت این همکاری را تایید کرده اما از ارائه جزئیات بیشتر در این زمینه خودداری نموده است. فاکسکان هم تنها اشاره می‌کند که این تفاهمنامه راه را برای مدلهای جدید کسب‌و کار باز خواهد کرد. و محصولات مبتکرانه جدیدی را به بازار می‌آورد.
هیچ یک از دو شرکت هم نگفته‌اند که این ماشینها چه زمانی به بازار خواهند آمد.
در حال حاضر ماشین‌های گازسوز حاکمیت بازار چین را در اختیار دارند. کشوری که بزرگترین بازار ماشین دنیا به شمار می‌رود. اما اگر تجربیات شرکت آمریکایی تسلا موتورز راهی به بازار چین پیدا کند، کار برای  فاکسکان و شرکایش در این زمینه سخت خواهد شد.  البته تا به اینجا تسلا در چین فروش و عملکرد ضعیفی را به نمایش گذاشته. شاید یکی از دلایل این ضعف را بتوان قیمت بالای ماشینهایش در چین دانست.  علاوه بر این مصرف‌کنندگان چینی برای یافتن مراکز شارژ ماشینهای برقی هم با مشکلات فراوانی روبرو هستند و هنوز ایستگاه‌های شارژ در این کشور توسعه چندانی نیافته‌اند.
برگرفته از
فاکسکان
لینک کوتاه

دیدگاه

0 دیدگاه برای “همکاری فاکسکان با بزرگترین اپراتور اینترنت چین در زمینه خودروهای الکتریکی هوشمند”