۱۰۰ شرکت برتر جهان اسلام معرفی شدند

نویسنده:

۱۱:۰۲:۵۳

موسسه معتبر دينار استاندارد  كه مقر آن در نيويورك قرار دارد، يكصد شركت برتر جهان اسلام را بر مبناي درآمد، معرفي كرد. اين صد شركت برتر اكنون درآمدي معادل 76/ 1  تريليون دلار دارند كه نزديك 5/ 10 درصد از درآمد صد شركت بزرگ جهان را شامل مي‌شوند. شركت ملي نفت ايران پس از شركت آرامكو عربستان در رده دوم بزرگ‌ترين شركت‌هاي جهان اسلام قرار دارد. در بين صد شركت برتر جهان نام 8 شركت ايراني در بخش‌هاي نفت، خودرو، پتروشيمي، بانك و فولاد ديده مي‌شود.
موسسه دینار استاندارد، 100 شرکت برتر کسب‌وکار کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی را تحت عنوان DS100معرفی کرد. در این رده‌بندی نام 8 شرکت ایرانی به چشم می‌خورد که شرکت ملی نفت با درآمد سالانه 110 میلیارد دلار رتبه دوم در این لیست را کسب کرده است. «ایران خودرو»، «شرکت پتروشیمی ایران»، «شرکت سایپا»، «شرکت تلکام ایران»، «بانک صادرات ایران»، «بانک ملت» و «شرکت فولاد اصفهان» و هفت شرکت دیگر ایرانی در این لیست هستند.

این موسسه که مقر آن در نیویورک قرار دارد برای نهمین بار پیاپی، 57 کشور عضو سازمان همکاری اسلامی را رتبه‌بندی کرد که در مجموع درآمد این شرکت‌ها ، 1.76 تریلیون دلار است. درآمد این شرکت‌ها 10.5درصد از 101.5 تریلیون درآمد 100 شرکت برتر جهان است.  آخرین آمار‌ها نشان می‌دهد که جمعیت مسلمانان جهان 1.65 میلیارد نفر است که 1.2 میلیارد نفر آنان در کشورهای مسلمان زندگی می‌کنند. سازمان همکاری اقتصادی شامل 57 کشور اصلی است که محدوده جغرافیایی آن از مراکش در غرب آفریقا گرفته تا اندونزی در شرق آسیا ادامه می‌یابد. کشورهای این منطقه از منابع نامحدود طبیعی و نیروی انسانی بهره می‌برند و پتانسیل بالایی درسیاست و اقتصاد در جهان و در بلند‌مدت دارند.
کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی از جمعیت جوان بهره می‌برند. برخی از این کشورها مانند مالزی، اندونزی، ترکیه، مراکش و امارات‌متحده به‌عنوان بازار‌های پیش‌رو در سطح جهان ظهور کرده‌اند. مسلمانان جهان در مجموع 16 درصد (9.9 تریلیون دلار) تولید اقتصاد جهان را در اختیار دارند. درآمد سالانه برخی کشورهای مسلمان مانند پاکستان، مالزی و مصر کمتر از شرکت‌های خصوصی همچون تویوتا موتورز، گروه سینوپک(شرکت پتروشیمی در چین)، اگزون موبیل (شرکت نفت و گاز در آمریکا)و … است.

 جایگاه ایران
در میان 10 شرکت برتر نام شرکت ملی نفت ایران با درآمدی برابر با 110 میلیارد دلار در رده دوم به چشم می‌خورد. این در حالی است که درآمد شرکت اول این لیست سه برابر درآمد شرکت همتای ایرانی خود است. 9 شرکت برتر در حوزه انرژی هستند و دولتی اداره می‌شوند. دومین شرکت ایرانی که در این لیست قرار دارد شرکت ایران خودرو است که در کل در رده 25 قرار دارد. خودروساز دیگر ایرانی شرکت سایپا است که از رقیب خود یعنی ایران خودرو سه پله پایین‌تر است. این دو شرکت تنها شرکت‌هایی هستند که از اقتصاد کلان متاثر می‌شوند. شرکت تلکام ایران در جایگاه 47 قرار دارد در حالی که شرکت‌های تلکام عربستان سعودی و امارات درآمدی بیشتر از این شرکت داشتند. در میان بانک‌ها، بانک صادرات ایران در نیمه دوم جدول قرار دارد و 13 پله جلوتر از بانک ملت است. در حوزه بانکی بانک ترکیه‌ای به نام ایسبانک رتبه برتر را دارد و در انتهای جدول نیز شرکت فولاد اصفهان است که در بخش تولید مواد اولیه فعالیت می‌کند. در این بخش عربستان سعودی جایگاه اول را دارد.

 چرا باید به موسسات بزرگ توجه کرد؟
شاید برای برخی این پرسش به وجود آید که چرا باید به موسسات بزرگ اهمیت داد، در حالی که این موسسات تنها به سود خود فکر می‌کنند و به ملیت خود اهمیت کمتری می‌دهند هرچند این حقیقت دارد که موسسات بزرگ مانند مایکروسافت، دل، ‌ای بی‌ام، ژیلت، سیسکو و
بی ام دبلیو نشان‌دهنده پیشرفت اقتصادی و کیفیت پایدار زندگی در کشورهای خود هستند. 54 شرکت عضو «فورچون500» تقریبا 9 تریلیون دلار درآمد دارند. از طرف دیگر، در مجموع 54 کشور عضو سازمان همکاری اسلامی درآمدی برابر با 6.1 تریلیون دلار دارند. حضور تنها 3 شرکت مسلمان در «فورچون500» نشان از وضعیت بد اقتصادی کشورهای مسلمان دارد این در حالی است که هیچ شرکت عضو سازمان همکاری اسلامی در لیست بهترین شرکت‌ها و برند‌های جهانی که هر سالانه منتشر می‌شود، نیست.
موسسات بزرگ می‌توانند مشکلات اقتصادی اجتماعی اعضای کشورهای سازمان همکاری اسلامی را تحت تاثیر قرار دهد. برخی از اعضای سازمان همکاری اسلامی فقیرترین افراد جهان هستند که درآمد سرانه‌ای کمتراز یک دلار در روز دارند. به‌طور مشابه، 15درصد جمعیت کل عضو سازمان همکاری اسلامی از سوءتغذیه رنج می‌برند. نرخ باسوادی در کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی هم در جهان پایین‌ترین است و حتی در بعضی از این کشورها کودکان هرگز به مدرسه نمی‌روند. این ارقام هشداردهنده هستند و بیشتر دولت‌های مسلمان تاکنون نتوانسته‌اند راه‌حل یکپارچه‌ای برای حل این معضلات ارائه کنند. در اینجاست که موسسات بزرگ می‌توانند نجات بخش باشند. این موسسات قادرند به دولت در بهبود اجرای بسیاری از بخش‌ها کمک کنند و آنها را در دستیابی به اهدافی نظیر کمک به دولت‌ها در ریشه کن کردن فقر و گرسنگی، توسعه شراکت جهانی و تشویق بنگاه‌ها به سرمایه‌گذاری در کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی و همچنین کمک به بخش‌های ذی‌نفع برای رسیدن به اهدف اصلی آموزش یاری کنند. این سازمان‌ها کارفرماهایی دارند که فرصت‌های برابر را در اختیار کارمندان قرار می‌دهند که این امر موجب بهبود برابری جنسیتی می‌شود و همچنین زنان را در تمامی زمینه‌ها قدرتمند می‌کند. از سوی دیگر، موسسات بزرگ‌تر به دولت‌ها در فراهم آوردن تسهیلات پزشکی و دارویی کمک کرده و برای بهبود سلامت مادر و کاهش مرگ‌ومیر کودکان مشارکت می‌کنند.
با وجود چالش‌های بزرگ در سازمان‌های جهان اسلام باید این سازمان‌ها تلاش در پیشرفت و توسعه داشته باشند. به‌طور مشابه، کشورهای خارجی برای سرمایه‌گذاری در کشورهای مسلمان تردید دارند که بیشتر به دلیل مسائل شفاف‌سازی است. برای مثال، 90 درصد موسسات عضو شورای همکاری خلیج‌فارس توسط افراد یا خانواده اداره می‌شوند. با وجود همه این چالش‌ها و کمبودها، جهان اسلام فرصت‌های فراوانی را هم به سرمایه‌گذار داخلی و هم به سرمایه‌گذار خارجی اعطا می‌کند. رافی از مسوولان موسسه دینار استاندارد سه حوزه مناسب را در این خصوص معرفی می‌کند.

 مدیریت جهانی
روزبه‌روز جمعیت جهان بیشتر می‌شود و در نتیجه معضلات جهانی نیز رو به فزونی است. جهان به مدیران مبتکری نیاز دارد که بتوانند راهکارهای پایداری برای مشکلات ارائه کنند. بنابراین، اگر موسسات مسلمان بخواهند جهان را با ارائه راهکارهای قابل قبول مدیریت کنند، آنها باید شکاف‌های مزمن در فرهنگ نوآوری بازار و سازمان همکاری اسلامی را بهبود بخشند. برای مثال آنها باید فرهنگ مشارکتی را پایه‌گذاری کنند که ترس از شکست نداشته باشند و «اندیشه بزرگ و تفکر انتقادی» را در سر بپرورانند. آنها باید به دنبال نشان تجاری جدید و معیار سرمایه‌گذاری بازار باشند تا هدایت بقیه نشان‌های تجاری و بازاری را در دست بگیرند.
 سرمایه‌گذاری بین کشور‌های سازمان همکاری اسلامی
سرمایه‌گذاری بین کشور‌های سازمان همکاری اسلامی می‌تواند نتایج بسیار خوبی برای کشورهای مسلمان که توسعه‌نیافته و محروم هستند داشته باشد. به این ترتیب، کشورهای مسلمان می‌توانند به هم کمک کنند تا باعث رشد و تقویت وضعیت اقتصادی اجتماعی یکدیگر بشوند.

 بازار جهانی منطبق با سبک زندگی مسلمانان
تقریبا اکثر کشور‌های مسلمان فرهنگ و سنت‌های مشابهی دارند و این بیانگر فرصت مناسب برای تبدیل باور‌ها و سنت‌های معمول خود به سنت‌های بزرگ و سودمند است. در بین کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی، پتانسیل لازم برای بازار‌های متفاوت و صنایع وجود دارد. برای مثال صنعت غذایی حلال یا بازار منطبق با سبک زندگی مسلمانان می‌تواند بازاری 8/1 تریلیون دلاری داشته باشد در صورتی که تنها کسری از آن محقق می‌شود. توجه اندک به این بازار کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی باعث می‌شود، این کشورها درآمد خود را افزایش دهند. به این ترتیب می‌توان نتیجه گرفت که موسسات بزرگ تاثیر مثبتی بر شرایط مالی کشور‌ها و ملیت‌ها دارند که هر چه زودتر باید به آن پرداخته شود. موسسات بزرگ اسلامی البته باید فرآیندهای توسعه‌گرایانه‌ای داشته باشند تا منجر به رونق جوامع مسلمان شود.

 

RANKNAMECOUNTRYREVENUE (USD MILLION)PRIMARY OWNERSHIPSECTORINDUSTRY
1Saudi Arabian Oil Company (Aramco)Saudi Arabia$365,204GovernmentEnergyOil & Gas – Integrated
2National Iranian Oil CompanyIran$110,000GovernmentEnergyOil & Gas – Integrated
3Kuwait Petroleum Corp.Kuwait$104,637GovernmentEnergyOil & Gas – Integrated
4Petroliam Nasional Bhd. (Petronas)Malaysia$79,652GovernmentEnergyOil & Gas – Integrated
5Qatar PetroleumQatar$79,423GovernmentEnergyOil & Gas – Integrated
6Abu Dhabi National Oil Co.UAE$71,670GovernmentEnergyOil & Gas – Integrated
7South Oil Company (SOC)Iraq$68,640GovernmentEnergyOil & Gas – Integrated
8PT Pertamina (Persero)Indonesia$64,756GovernmentEnergyOil & Gas – Integrated
9SonatrachAlgeria$58,793GovernmentEnergyOil & Gas – Integrated
10Saudi Basic Industries Corp. (SABIC)Saudi Arabia$50,634ListedBasic MaterialsChemical Manufacturing
11Nigerian National Petroleum Corp.Nigeria$46,474GovernmentEnergyOil & Gas – Integrated
12Koc Holding A.S.Turkey$45,354ListedDiversifiedAutomotive, Consumer Durables, Energy, Finance, Food & Retail, IT
13Perusahaan Listrik Negara, PTIndonesia$21,408ListedUtilitiesElectric Utilities
14Petroleum Development OmanOman$18,358GovernmentEnergyOil & Gas – Integrated
15KazMunayGasKazakhstan$17,700GovernmentEnergyOil & Gas – Integrated
16Saudi Telecom CompanySaudi Arabia$14,842ListedServicesTelecommunications
17Egyptian General Petroleum Corp.Egypt$14,563GovernmentEnergyOil & Gas – Integrated
18The Emirates GroupUAE$14,456GovernmentTransportationAirline
19National Oil Company (NOC)Libya$14,400GovernmentEnergyOil & Gas – Integrated
20Petro RabighSaudi Arabia$14,231ListedEnergyOil & Gas – Integrated
21Sime Darby BhdMalaysia$13,507ListedDiversifiedTyre Manufactring, Plantations, Heavy equip., Auto Distrib, Property
22Sabanci HoldingTurkey$13,418PrivateDiversifiedFinancial, Retail, Communication , Automotive, Chemicals, Cement
23Pakistan State Oil Company Ltd.Pakistan$12,191ListedEnergyOil & Gas – Integrated
24Tenaga Nasional BhdMalaysia$11,577ListedUtilitiesElectric Utilities
25Iran Khodro PLCIran$10,316ListedConsumer CyclicalAuto & Truck Manufacturing
26SOCARAzerbaijan$10,127GovernmentEnergyOil & Gas – Integrated
27National Iranian Petrochemical Co.Iran$9,678GovernmentBasic MaterialsChemical Manufacturing
28Saipa CorporationIran$9,322ListedConsumer CyclicalAuto & Truck Manufacturing
29IsbankTurkey$9,310ListedFinanceCommercial Banking
30Emirates Telecom. Corp. (Etisalat)UAE$8,778ListedServicesTelecommunications
31Ooredoo (Qatar Telecom)Qatar$8,721ListedServicesTelecommunications
32Ziraat BankTurkey$8,271GovernmentFinanceCommercial Banking
33Eurasian Natural Resources Corp.Kazakhstan$7,705ListedBasic MaterialsMining and Metals
34The Lion GroupMalaysia$7,623ListedDiversifiedSteel, Retail, Agriculture, Real Estate Operations
35Saudi Electric CompanySaudi Arabia$7,540ListedUtilitiesElectric Utilities
36Telkom IndonesiaIndonesia$7,401GovernmentServicesTelecommunications
37Eczacibasi HoldingsTurkey$6,867PrivateDiversifiedPharmaceuticals, Building Materials, Consumer Products
38Savola GroupSaudi Arabia$6,719ListedConsumer Non-CyclicalFood Processing
39Abu Dhabi National Energy (TAQA)UAE$6,584ListedUtilitiesElectric & Water Utilities
40Syrian Petroleum CompanySyria$6,562GovernmentEnergyOil & Gas – Integrated
41Turk TelekomTurkey$6,545ListedServicesTelecommunications
42OCP GroupMorocco$6,541GovernmentManufacturingPhosphate & Derivatives
43Turkish AirlinesTurkey$6,529GovernmentTransportationAirline
44YTL Corporation BerhadMalaysia$6,522ListedDiversifiedElectric Utilities, Construction Services, Real Estate Operations
45Yildiz Holding/ UlkerTurkey$6,255ListedConsumer Non-CyclicalFood Processing
46Genting BerhadMalaysia$6,124ListedDiversifiedLeisure/Hospitality, Plantations, Property, Power, Paper, Oil & Gas
47Telecom. Company of Iran (TCI)Iran$6,114GovernmentServicesTelecommunications
48Felda Holdings BhdMalaysia$5,979PrivateConsumer Non-CyclicalAgriculture, Forestry, Fishing and Hunting
49Golden Agri-Resources LTD (GAR)Indonesia$5,953ListedConsumer Non-CyclicalPalm Oil
50Bank MandiriIndonesia$5,925ListedFinanceCommercial Banking
51Brunei PetroleumBrunei$5,891GovernmentEnergyOil & Gas – Integrated
52Bank Rakyat IndonesiaIndonesia$5,885ListedFinanceCommercial Banking
53Societe Nationale d'Inv. (ONA)Morocco$5,880PrivateDiversifiedMining & Construction Materials, Agribusiness, Tourism, Financial
54ETA – Ascon GroupUAE$5,690PrivateDiversifiedEngineering, Construction, Other
55Saudi Arabian AirlinesSaudi Arabia$5,671GovernmentTransportationScheduled Passenger Air Transportation
56Electricity Generation Co. (EUAS)Turkey$5,610GovernmentUtilitiesElectric Utilities
57Orascom Construction Industries*Egypt$5,511ListedCapital GoodsConstruction Services
58DOGUS Holding Co.Turkey$5,486PrivateDiversifiedFinance, Automotive, Retail, Construction
59Bank Saderat IranIran$5,481ListedFinanceCommercial Banking
60Maybank GroupMalaysia$5,459ListedFinanceCommercial Banking
61Etihad Etisalat Company (Mobily)Saudi Arabia$5,346ListedServicesTelecommunications
62Majid Al Futtaim (MAF)UAE$5,334PrivateServicesRetail & Properties
63TasneeSaudi Arabia$5,240ListedBasic MaterialsFinancial, Retailing, Comm., Automotive, Chemicals, Cement
64Suez Canal AuthorityEgypt$5,223GovernmentTransportationMisc. Transport
65IOI GroupMalaysia$5,217ListedConsumer Non-CyclicalPalm Oil
66Mansour GroupEgypt$5,200PrivateDiversifiedAutomotive, Capital Markets, Retail
67Axiata Group Berhad  Malaysia$5,178ListedServicesTelecommunications
68TurkCellTurkey$5,170ListedServicesTelecommunications
69Enka HoldingsTurkey$5,037ListedCapital GoodsConstruction Services
70M.A. Kharafi & Sons (MAK Group)Kuwait$5,000PrivateDiversifiedEngineering, Construction, Other
71Ere?li Iron And Steel (Erdemir)Turkey$4,929ListedBasic MaterialsIron & Steel
72Bank MellatIran$4,887ListedFinanceCommercial Banking
73Independent Petroleum GroupKuwait$4,826ListedEnergyPetroleum & Coal Products
74HalkbankTurkey$4,765ListedFinanceCommercial Banking
75Indofood SuksesIndonesia$4,665ListedConsumer Non-CyclicalFood Processing
76AgilityKuwait$4,655ListedTransportationGeneral Freight Trucking
77Kazakhstan Temir ZholyKazakhstan$4,647UnlistedTransportationRailroads
78(Zain) Mobile Telecom. CompanyKuwait$4,622ListedServicesTelecommunications
79Vakif BankTurkey$4,612ListedFinanceCommercial Banking
80Bumiputra-Commerce (CIMB)Malaysia$4,589ListedFinanceCommercial Banking
81BIM Birlesik Magazalar A.S.Turkey$4,523ListedServicesMixed Retailing
82Emke Group (Lulu)UAE$4,500PrivateServicesRetail
83Malaysian Airline System BhdMalaysia$4,409ListedTransportationAirline
84Consolidated Contractors Intnl.Saudi Arabia$4,376PrivateCapital GoodsConstruction Services
85UMW HoldingsMalaysia$4,371ListedDiversifiedAutomotive, Manufacturing and Engineering, Oil & Gas
86SAMIR SAMorocco$4,366ListedEnergyPetroleum Refining
87Gudang Garam Tbk PTIndonesia$4,310ListedConsumer Non-CyclicalTobacco
88Borusan HoldingTurkey$4,266PrivateDiversifiedManufacturing (steel pipe, flat steel), Distrib., Logistics, Technology
89Public Bank Bhd.Malaysia$4,119ListedFinanceCommercial Banking
90Etihad AirwaysUAE$4,100GovernmentTransportationAirline
91Tofa? Türk Otomobil Fabrikas? A.?.Turkey$4,019ListedConsumer CyclicalAutomobile Manufacturing
92PT Bumi Resources TbkIndonesia$4,001ListedBasic MaterialsCoal Mining
93PT Adaro Energy TbkIndonesia$3,987ListedBasic MaterialsCoal Mining
94Emirates National Bank of DubaiUAE$3,869ListedFinanceCommercial Banking
95Vestel *Turkey$3,855ListedConsumer CyclicalAppliance & Tools
96Oando PlcNigeria$3,700ListedEnergyOil & Gas – Refining and Services
97Esfahan Steel Company P J S CIran$3,672UnlistedBasic MaterialsMetal Products
98National Commercial BankSaudi Arabia$3,663GovernmentFinanceCommercial Banking
99Qatar National BankQatar$3,617ListedFinanceCommercial Banking
100Kuala Lumpur Kepong BerhadMalaysia$3,576ListedConsumer Non-CyclicalPlantation, Oleochemicals, Property
برگرفته از
یکصد شرکت برتر جهان اسلام
لینک کوتاه

دیدگاه