۱۰۰ شرکت برتر جهان اسلام معرفی شدند

نویسنده:

۱۱:۰۲:۵۳

موسسه معتبر دينار استاندارد  كه مقر آن در نيويورك قرار دارد، يكصد شركت برتر جهان اسلام را بر مبناي درآمد، معرفي كرد. اين صد شركت برتر اكنون درآمدي معادل 76/ 1  تريليون دلار دارند كه نزديك 5/ 10 درصد از درآمد صد شركت بزرگ جهان را شامل مي‌شوند. شركت ملي نفت ايران پس از شركت آرامكو عربستان در رده دوم بزرگ‌ترين شركت‌هاي جهان اسلام قرار دارد. در بين صد شركت برتر جهان نام 8 شركت ايراني در بخش‌هاي نفت، خودرو، پتروشيمي، بانك و فولاد ديده مي‌شود.
موسسه دینار استاندارد، 100 شرکت برتر کسب‌وکار کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی را تحت عنوان DS100معرفی کرد. در این رده‌بندی نام 8 شرکت ایرانی به چشم می‌خورد که شرکت ملی نفت با درآمد سالانه 110 میلیارد دلار رتبه دوم در این لیست را کسب کرده است. «ایران خودرو»، «شرکت پتروشیمی ایران»، «شرکت سایپا»، «شرکت تلکام ایران»، «بانک صادرات ایران»، «بانک ملت» و «شرکت فولاد اصفهان» و هفت شرکت دیگر ایرانی در این لیست هستند.

این موسسه که مقر آن در نیویورک قرار دارد برای نهمین بار پیاپی، 57 کشور عضو سازمان همکاری اسلامی را رتبه‌بندی کرد که در مجموع درآمد این شرکت‌ها ، 1.76 تریلیون دلار است. درآمد این شرکت‌ها 10.5درصد از 101.5 تریلیون درآمد 100 شرکت برتر جهان است.  آخرین آمار‌ها نشان می‌دهد که جمعیت مسلمانان جهان 1.65 میلیارد نفر است که 1.2 میلیارد نفر آنان در کشورهای مسلمان زندگی می‌کنند. سازمان همکاری اقتصادی شامل 57 کشور اصلی است که محدوده جغرافیایی آن از مراکش در غرب آفریقا گرفته تا اندونزی در شرق آسیا ادامه می‌یابد. کشورهای این منطقه از منابع نامحدود طبیعی و نیروی انسانی بهره می‌برند و پتانسیل بالایی درسیاست و اقتصاد در جهان و در بلند‌مدت دارند.
کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی از جمعیت جوان بهره می‌برند. برخی از این کشورها مانند مالزی، اندونزی، ترکیه، مراکش و امارات‌متحده به‌عنوان بازار‌های پیش‌رو در سطح جهان ظهور کرده‌اند. مسلمانان جهان در مجموع 16 درصد (9.9 تریلیون دلار) تولید اقتصاد جهان را در اختیار دارند. درآمد سالانه برخی کشورهای مسلمان مانند پاکستان، مالزی و مصر کمتر از شرکت‌های خصوصی همچون تویوتا موتورز، گروه سینوپک(شرکت پتروشیمی در چین)، اگزون موبیل (شرکت نفت و گاز در آمریکا)و … است.

 جایگاه ایران
در میان 10 شرکت برتر نام شرکت ملی نفت ایران با درآمدی برابر با 110 میلیارد دلار در رده دوم به چشم می‌خورد. این در حالی است که درآمد شرکت اول این لیست سه برابر درآمد شرکت همتای ایرانی خود است. 9 شرکت برتر در حوزه انرژی هستند و دولتی اداره می‌شوند. دومین شرکت ایرانی که در این لیست قرار دارد شرکت ایران خودرو است که در کل در رده 25 قرار دارد. خودروساز دیگر ایرانی شرکت سایپا است که از رقیب خود یعنی ایران خودرو سه پله پایین‌تر است. این دو شرکت تنها شرکت‌هایی هستند که از اقتصاد کلان متاثر می‌شوند. شرکت تلکام ایران در جایگاه 47 قرار دارد در حالی که شرکت‌های تلکام عربستان سعودی و امارات درآمدی بیشتر از این شرکت داشتند. در میان بانک‌ها، بانک صادرات ایران در نیمه دوم جدول قرار دارد و 13 پله جلوتر از بانک ملت است. در حوزه بانکی بانک ترکیه‌ای به نام ایسبانک رتبه برتر را دارد و در انتهای جدول نیز شرکت فولاد اصفهان است که در بخش تولید مواد اولیه فعالیت می‌کند. در این بخش عربستان سعودی جایگاه اول را دارد.

 چرا باید به موسسات بزرگ توجه کرد؟
شاید برای برخی این پرسش به وجود آید که چرا باید به موسسات بزرگ اهمیت داد، در حالی که این موسسات تنها به سود خود فکر می‌کنند و به ملیت خود اهمیت کمتری می‌دهند هرچند این حقیقت دارد که موسسات بزرگ مانند مایکروسافت، دل، ‌ای بی‌ام، ژیلت، سیسکو و
بی ام دبلیو نشان‌دهنده پیشرفت اقتصادی و کیفیت پایدار زندگی در کشورهای خود هستند. 54 شرکت عضو «فورچون500» تقریبا 9 تریلیون دلار درآمد دارند. از طرف دیگر، در مجموع 54 کشور عضو سازمان همکاری اسلامی درآمدی برابر با 6.1 تریلیون دلار دارند. حضور تنها 3 شرکت مسلمان در «فورچون500» نشان از وضعیت بد اقتصادی کشورهای مسلمان دارد این در حالی است که هیچ شرکت عضو سازمان همکاری اسلامی در لیست بهترین شرکت‌ها و برند‌های جهانی که هر سالانه منتشر می‌شود، نیست.
موسسات بزرگ می‌توانند مشکلات اقتصادی اجتماعی اعضای کشورهای سازمان همکاری اسلامی را تحت تاثیر قرار دهد. برخی از اعضای سازمان همکاری اسلامی فقیرترین افراد جهان هستند که درآمد سرانه‌ای کمتراز یک دلار در روز دارند. به‌طور مشابه، 15درصد جمعیت کل عضو سازمان همکاری اسلامی از سوءتغذیه رنج می‌برند. نرخ باسوادی در کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی هم در جهان پایین‌ترین است و حتی در بعضی از این کشورها کودکان هرگز به مدرسه نمی‌روند. این ارقام هشداردهنده هستند و بیشتر دولت‌های مسلمان تاکنون نتوانسته‌اند راه‌حل یکپارچه‌ای برای حل این معضلات ارائه کنند. در اینجاست که موسسات بزرگ می‌توانند نجات بخش باشند. این موسسات قادرند به دولت در بهبود اجرای بسیاری از بخش‌ها کمک کنند و آنها را در دستیابی به اهدافی نظیر کمک به دولت‌ها در ریشه کن کردن فقر و گرسنگی، توسعه شراکت جهانی و تشویق بنگاه‌ها به سرمایه‌گذاری در کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی و همچنین کمک به بخش‌های ذی‌نفع برای رسیدن به اهدف اصلی آموزش یاری کنند. این سازمان‌ها کارفرماهایی دارند که فرصت‌های برابر را در اختیار کارمندان قرار می‌دهند که این امر موجب بهبود برابری جنسیتی می‌شود و همچنین زنان را در تمامی زمینه‌ها قدرتمند می‌کند. از سوی دیگر، موسسات بزرگ‌تر به دولت‌ها در فراهم آوردن تسهیلات پزشکی و دارویی کمک کرده و برای بهبود سلامت مادر و کاهش مرگ‌ومیر کودکان مشارکت می‌کنند.
با وجود چالش‌های بزرگ در سازمان‌های جهان اسلام باید این سازمان‌ها تلاش در پیشرفت و توسعه داشته باشند. به‌طور مشابه، کشورهای خارجی برای سرمایه‌گذاری در کشورهای مسلمان تردید دارند که بیشتر به دلیل مسائل شفاف‌سازی است. برای مثال، 90 درصد موسسات عضو شورای همکاری خلیج‌فارس توسط افراد یا خانواده اداره می‌شوند. با وجود همه این چالش‌ها و کمبودها، جهان اسلام فرصت‌های فراوانی را هم به سرمایه‌گذار داخلی و هم به سرمایه‌گذار خارجی اعطا می‌کند. رافی از مسوولان موسسه دینار استاندارد سه حوزه مناسب را در این خصوص معرفی می‌کند.

 مدیریت جهانی
روزبه‌روز جمعیت جهان بیشتر می‌شود و در نتیجه معضلات جهانی نیز رو به فزونی است. جهان به مدیران مبتکری نیاز دارد که بتوانند راهکارهای پایداری برای مشکلات ارائه کنند. بنابراین، اگر موسسات مسلمان بخواهند جهان را با ارائه راهکارهای قابل قبول مدیریت کنند، آنها باید شکاف‌های مزمن در فرهنگ نوآوری بازار و سازمان همکاری اسلامی را بهبود بخشند. برای مثال آنها باید فرهنگ مشارکتی را پایه‌گذاری کنند که ترس از شکست نداشته باشند و «اندیشه بزرگ و تفکر انتقادی» را در سر بپرورانند. آنها باید به دنبال نشان تجاری جدید و معیار سرمایه‌گذاری بازار باشند تا هدایت بقیه نشان‌های تجاری و بازاری را در دست بگیرند.
 سرمایه‌گذاری بین کشور‌های سازمان همکاری اسلامی
سرمایه‌گذاری بین کشور‌های سازمان همکاری اسلامی می‌تواند نتایج بسیار خوبی برای کشورهای مسلمان که توسعه‌نیافته و محروم هستند داشته باشد. به این ترتیب، کشورهای مسلمان می‌توانند به هم کمک کنند تا باعث رشد و تقویت وضعیت اقتصادی اجتماعی یکدیگر بشوند.

 بازار جهانی منطبق با سبک زندگی مسلمانان
تقریبا اکثر کشور‌های مسلمان فرهنگ و سنت‌های مشابهی دارند و این بیانگر فرصت مناسب برای تبدیل باور‌ها و سنت‌های معمول خود به سنت‌های بزرگ و سودمند است. در بین کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی، پتانسیل لازم برای بازار‌های متفاوت و صنایع وجود دارد. برای مثال صنعت غذایی حلال یا بازار منطبق با سبک زندگی مسلمانان می‌تواند بازاری 8/1 تریلیون دلاری داشته باشد در صورتی که تنها کسری از آن محقق می‌شود. توجه اندک به این بازار کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی باعث می‌شود، این کشورها درآمد خود را افزایش دهند. به این ترتیب می‌توان نتیجه گرفت که موسسات بزرگ تاثیر مثبتی بر شرایط مالی کشور‌ها و ملیت‌ها دارند که هر چه زودتر باید به آن پرداخته شود. موسسات بزرگ اسلامی البته باید فرآیندهای توسعه‌گرایانه‌ای داشته باشند تا منجر به رونق جوامع مسلمان شود.

 

RANK NAME COUNTRY REVENUE (USD MILLION) PRIMARY OWNERSHIP SECTOR INDUSTRY
1 Saudi Arabian Oil Company (Aramco) Saudi Arabia $365,204 Government Energy Oil & Gas – Integrated
2 National Iranian Oil Company Iran $110,000 Government Energy Oil & Gas – Integrated
3 Kuwait Petroleum Corp. Kuwait $104,637 Government Energy Oil & Gas – Integrated
4 Petroliam Nasional Bhd. (Petronas) Malaysia $79,652 Government Energy Oil & Gas – Integrated
5 Qatar Petroleum Qatar $79,423 Government Energy Oil & Gas – Integrated
6 Abu Dhabi National Oil Co. UAE $71,670 Government Energy Oil & Gas – Integrated
7 South Oil Company (SOC) Iraq $68,640 Government Energy Oil & Gas – Integrated
8 PT Pertamina (Persero) Indonesia $64,756 Government Energy Oil & Gas – Integrated
9 Sonatrach Algeria $58,793 Government Energy Oil & Gas – Integrated
10 Saudi Basic Industries Corp. (SABIC) Saudi Arabia $50,634 Listed Basic Materials Chemical Manufacturing
11 Nigerian National Petroleum Corp. Nigeria $46,474 Government Energy Oil & Gas – Integrated
12 Koc Holding A.S. Turkey $45,354 Listed Diversified Automotive, Consumer Durables, Energy, Finance, Food & Retail, IT
13 Perusahaan Listrik Negara, PT Indonesia $21,408 Listed Utilities Electric Utilities
14 Petroleum Development Oman Oman $18,358 Government Energy Oil & Gas – Integrated
15 KazMunayGas Kazakhstan $17,700 Government Energy Oil & Gas – Integrated
16 Saudi Telecom Company Saudi Arabia $14,842 Listed Services Telecommunications
17 Egyptian General Petroleum Corp. Egypt $14,563 Government Energy Oil & Gas – Integrated
18 The Emirates Group UAE $14,456 Government Transportation Airline
19 National Oil Company (NOC) Libya $14,400 Government Energy Oil & Gas – Integrated
20 Petro Rabigh Saudi Arabia $14,231 Listed Energy Oil & Gas – Integrated
21 Sime Darby Bhd Malaysia $13,507 Listed Diversified Tyre Manufactring, Plantations, Heavy equip., Auto Distrib, Property
22 Sabanci Holding Turkey $13,418 Private Diversified Financial, Retail, Communication , Automotive, Chemicals, Cement
23 Pakistan State Oil Company Ltd. Pakistan $12,191 Listed Energy Oil & Gas – Integrated
24 Tenaga Nasional Bhd Malaysia $11,577 Listed Utilities Electric Utilities
25 Iran Khodro PLC Iran $10,316 Listed Consumer Cyclical Auto & Truck Manufacturing
26 SOCAR Azerbaijan $10,127 Government Energy Oil & Gas – Integrated
27 National Iranian Petrochemical Co. Iran $9,678 Government Basic Materials Chemical Manufacturing
28 Saipa Corporation Iran $9,322 Listed Consumer Cyclical Auto & Truck Manufacturing
29 Isbank Turkey $9,310 Listed Finance Commercial Banking
30 Emirates Telecom. Corp. (Etisalat) UAE $8,778 Listed Services Telecommunications
31 Ooredoo (Qatar Telecom) Qatar $8,721 Listed Services Telecommunications
32 Ziraat Bank Turkey $8,271 Government Finance Commercial Banking
33 Eurasian Natural Resources Corp. Kazakhstan $7,705 Listed Basic Materials Mining and Metals
34 The Lion Group Malaysia $7,623 Listed Diversified Steel, Retail, Agriculture, Real Estate Operations
35 Saudi Electric Company Saudi Arabia $7,540 Listed Utilities Electric Utilities
36 Telkom Indonesia Indonesia $7,401 Government Services Telecommunications
37 Eczacibasi Holdings Turkey $6,867 Private Diversified Pharmaceuticals, Building Materials, Consumer Products
38 Savola Group Saudi Arabia $6,719 Listed Consumer Non-Cyclical Food Processing
39 Abu Dhabi National Energy (TAQA) UAE $6,584 Listed Utilities Electric & Water Utilities
40 Syrian Petroleum Company Syria $6,562 Government Energy Oil & Gas – Integrated
41 Turk Telekom Turkey $6,545 Listed Services Telecommunications
42 OCP Group Morocco $6,541 Government Manufacturing Phosphate & Derivatives
43 Turkish Airlines Turkey $6,529 Government Transportation Airline
44 YTL Corporation Berhad Malaysia $6,522 Listed Diversified Electric Utilities, Construction Services, Real Estate Operations
45 Yildiz Holding/ Ulker Turkey $6,255 Listed Consumer Non-Cyclical Food Processing
46 Genting Berhad Malaysia $6,124 Listed Diversified Leisure/Hospitality, Plantations, Property, Power, Paper, Oil & Gas
47 Telecom. Company of Iran (TCI) Iran $6,114 Government Services Telecommunications
48 Felda Holdings Bhd Malaysia $5,979 Private Consumer Non-Cyclical Agriculture, Forestry, Fishing and Hunting
49 Golden Agri-Resources LTD (GAR) Indonesia $5,953 Listed Consumer Non-Cyclical Palm Oil
50 Bank Mandiri Indonesia $5,925 Listed Finance Commercial Banking
51 Brunei Petroleum Brunei $5,891 Government Energy Oil & Gas – Integrated
52 Bank Rakyat Indonesia Indonesia $5,885 Listed Finance Commercial Banking
53 Societe Nationale d'Inv. (ONA) Morocco $5,880 Private Diversified Mining & Construction Materials, Agribusiness, Tourism, Financial
54 ETA – Ascon Group UAE $5,690 Private Diversified Engineering, Construction, Other
55 Saudi Arabian Airlines Saudi Arabia $5,671 Government Transportation Scheduled Passenger Air Transportation
56 Electricity Generation Co. (EUAS) Turkey $5,610 Government Utilities Electric Utilities
57 Orascom Construction Industries* Egypt $5,511 Listed Capital Goods Construction Services
58 DOGUS Holding Co. Turkey $5,486 Private Diversified Finance, Automotive, Retail, Construction
59 Bank Saderat Iran Iran $5,481 Listed Finance Commercial Banking
60 Maybank Group Malaysia $5,459 Listed Finance Commercial Banking
61 Etihad Etisalat Company (Mobily) Saudi Arabia $5,346 Listed Services Telecommunications
62 Majid Al Futtaim (MAF) UAE $5,334 Private Services Retail & Properties
63 Tasnee Saudi Arabia $5,240 Listed Basic Materials Financial, Retailing, Comm., Automotive, Chemicals, Cement
64 Suez Canal Authority Egypt $5,223 Government Transportation Misc. Transport
65 IOI Group Malaysia $5,217 Listed Consumer Non-Cyclical Palm Oil
66 Mansour Group Egypt $5,200 Private Diversified Automotive, Capital Markets, Retail
67 Axiata Group Berhad   Malaysia $5,178 Listed Services Telecommunications
68 TurkCell Turkey $5,170 Listed Services Telecommunications
69 Enka Holdings Turkey $5,037 Listed Capital Goods Construction Services
70 M.A. Kharafi & Sons (MAK Group) Kuwait $5,000 Private Diversified Engineering, Construction, Other
71 Ere?li Iron And Steel (Erdemir) Turkey $4,929 Listed Basic Materials Iron & Steel
72 Bank Mellat Iran $4,887 Listed Finance Commercial Banking
73 Independent Petroleum Group Kuwait $4,826 Listed Energy Petroleum & Coal Products
74 Halkbank Turkey $4,765 Listed Finance Commercial Banking
75 Indofood Sukses Indonesia $4,665 Listed Consumer Non-Cyclical Food Processing
76 Agility Kuwait $4,655 Listed Transportation General Freight Trucking
77 Kazakhstan Temir Zholy Kazakhstan $4,647 Unlisted Transportation Railroads
78 (Zain) Mobile Telecom. Company Kuwait $4,622 Listed Services Telecommunications
79 Vakif Bank Turkey $4,612 Listed Finance Commercial Banking
80 Bumiputra-Commerce (CIMB) Malaysia $4,589 Listed Finance Commercial Banking
81 BIM Birlesik Magazalar A.S. Turkey $4,523 Listed Services Mixed Retailing
82 Emke Group (Lulu) UAE $4,500 Private Services Retail
83 Malaysian Airline System Bhd Malaysia $4,409 Listed Transportation Airline
84 Consolidated Contractors Intnl. Saudi Arabia $4,376 Private Capital Goods Construction Services
85 UMW Holdings Malaysia $4,371 Listed Diversified Automotive, Manufacturing and Engineering, Oil & Gas
86 SAMIR SA Morocco $4,366 Listed Energy Petroleum Refining
87 Gudang Garam Tbk PT Indonesia $4,310 Listed Consumer Non-Cyclical Tobacco
88 Borusan Holding Turkey $4,266 Private Diversified Manufacturing (steel pipe, flat steel), Distrib., Logistics, Technology
89 Public Bank Bhd. Malaysia $4,119 Listed Finance Commercial Banking
90 Etihad Airways UAE $4,100 Government Transportation Airline
91 Tofa? Türk Otomobil Fabrikas? A.?. Turkey $4,019 Listed Consumer Cyclical Automobile Manufacturing
92 PT Bumi Resources Tbk Indonesia $4,001 Listed Basic Materials Coal Mining
93 PT Adaro Energy Tbk Indonesia $3,987 Listed Basic Materials Coal Mining
94 Emirates National Bank of Dubai UAE $3,869 Listed Finance Commercial Banking
95 Vestel * Turkey $3,855 Listed Consumer Cyclical Appliance & Tools
96 Oando Plc Nigeria $3,700 Listed Energy Oil & Gas – Refining and Services
97 Esfahan Steel Company P J S C Iran $3,672 Unlisted Basic Materials Metal Products
98 National Commercial Bank Saudi Arabia $3,663 Government Finance Commercial Banking
99 Qatar National Bank Qatar $3,617 Listed Finance Commercial Banking
100 Kuala Lumpur Kepong Berhad Malaysia $3,576 Listed Consumer Non-Cyclical Plantation, Oleochemicals, Property
برگرفته از
یکصد شرکت برتر جهان اسلام
لینک کوتاه

دیدگاه