پزشکان با مشاهده ظاهر شما، چه اطلاعاتی به دست می‌آورند؟

نویسنده:

۰۱:۰۷:۱۳

اگرچه بسیاری از بیماری‌ها، به اصطلاح خاموش و بدون نشانه هستند، مانند فشارخون بالا، اما هنوز بیماری‌هایی وجود دارند که پزشکان تنها با مشاهده ظاهر شما می‌توانند آن‌ها را تشخیص دهند. ظاهر پوست، چشم‌ها و حتی زبان می‌تواند رازهای بدن را فاش کند.
ما از ۶ پزشک مجرب خواستیم تا در مورد برخی از نشانه‌های فیزیکی ضعف سلامت صحبت کنند. با ما همراه باشید تا مطمئن شوید از سلامت کامل بهره‌مند هستید.

رنگ زبان می‌تواند نشان‌دهنده میزان سلامت فرد باشد
رنگ پوست افراد، ظاهر چشم‌ها و انسجام زبان. پوست رنگ‌پریده، نشانه بیماری است. در این حالت فرد کمی بی‌حال به نظر می‌رسد. زبانی که خیس و به رنگ صورتی کم‌رنگ باشد، سالم است. اگر روی زبان پوشش غلیظی وجود داشته باشد یا رنگ آن، جگری باشد یا خراش‌هایی در اطراف زبان مشاهده شود یا زبان بسیار خشک باشد، نشان‌دهنده نوعی عدم تعادل در سیستم بدن فرد موردنظر است.

تغییر انسجام پوست را می‌توان نشانه‌ای از بیماری‌های قلبی در نظر گرفت
نشانه‌های آشکار بسیاری برای بیماری‌ها وجود دارد؛ تغییر در میزان کشسانی یا انسجام پوست می‌تواند بیماری‌های قلبی را آشکار نماید. تغییر در رنگ پوست، ممکن است نشان‌دهنده بیماری‌های کبدی باشد. تغییر در حالت لب‌ها، دهان و زبان نشان‌دهنده کمبود مواد مغذی در بدن است. پزشکان پس از کسب سال‌ها تجربه شخصی با بیماران، این نشانه‌ها را به صورت غریزی تشخیص می‌دهند.

چاقی ناحیه شکم را می‌توان از طریق اندازه‌گیری دور کمر یا از طریق محاسبه نسبت کمر به باسن متوجه شد
مطمئناً چاقی ناحیه شکم کاملاً آشکار است. یکی از پزشکان پیشنهاد می‌کند این شرایط را این‌گونه تعریف کنیم: بیماری که بخش میانی بدنش قبل از خودش وارد اتاق معاینه می‌شود.

زبان و لوزه‌های بزرگ با آپنه خواب ارتباط دارند
یکی از پزشکان می‌گوید: «من می‌توانم داخل دهان و گلوی فردی را نگاه کنم و به شما بگویم که فرد موردنظر دچار آپنه خواب است. لوزه‌های بزرگ، بافت‌های بیشتر در این ناحیه و زبان بزرگ از نشانه‌های این بیماری است. این نشانه‌ها، مشخصه‌های تشریحی است که با آپنه خواب ارتباط دارد. همچنین توجه داشته باشید بسیاری از افرادی که دچار بیماری چاقی مفرط هستند، از آپنه خواب نیز رنج می‌برند».

موهای شما، اطلاعات زیادی در مورد رژیم غذایی‌تان می‌دهد
مویی که باریک می‌شود، بی‌حالت است و درخششی ندارد، نشان‌دهنده مشکلی در بدن است. بیشتر اوقات این مشکل به رژیم غذایی ارتباط دارد. به عنوان مثال بسیاری از افرادی که رژیم‌های غذایی محدود‌کننده را دنبال می‌کنند، پروتئین یا آب کافی مصرف نمی‌کنند. گاهی اوقات این مشکل با هورمون‌ها ارتباط دارد، مانند بیماری‌های تیروئیدی.

چشم‌ها، چیزهای زیادی در مورد سلامتی آشکار می‌کنند
با مشاهده چشم‌های یک بیمار، می‌توان گفت آیا فرد موردنظر به بیماری‌های کبدی مانند یرقان مبتلا است یا خیر. با مشاهده کف دست‌ها، می‌توان گفت آیا فرد موردنظر، میزان زیادی آب هویج یا بتاکاروتن مصرف می‌کند یا خیر؛ زیرا در این حالت تنها کف دست‌ها به رنگ زرد در می‌آید و سایر بخش‌های پوست تغییر نمی‌کند. با مشاهده صورت یک فرد، می‌توان تشخیص داد آیا وی دچار درد در بدن است یا خیر. این حالت از طریق فشار ماهیچه‌ها، به ویژه ماهیچه‌های اطراف چشم‌ها شناسایی می‌شود. رنگ‌پریدگی صورت نشان‌دهنده مشکلی در سلامت عمومی بدن است و کمبود آب در بدن از طریق عدم ثبات پوست صورت شناسایی می‌شود. همچنین از طریق مشاهده صورت می‌توان گفت آیا فرد قبلاً دچار آفتاب‌سوختگی شدید شده یا خیر. آفتاب‌سوختگی باعث افزایش احتمال ابتلا به سرطان پوست می‌شود.

 

برگرفته از
اطلاعات
لینک کوتاه