آیا میوه خشک همان خصوصیات میوه تازه را دارد؟

نویسنده:

۰۱:۲۲:۰۰

طبق یک تحقیق که در ماه ژوئن سال ۲۰۱۱ انجام شد، مصرف میوه‌های خشک با کاهش وزن و مصرف مواد مغذی بیشتر ارتباط دارد. میوه خشک به عنوان یک گزینه سالم برای تأمین نیاز افراد به مصرف روزانه میوه پیشنهاد می‌شود. میوه خشک فیبر و مواد معدنی بیشتری دارد و ویتامین B آن به اندازه میوه‌های تازه است. با این حال توجه داشته باشید که یک ظرف کوچک میوه خشک بیشتر از میوه‌ تازه کالری دارد.

به هنگام خشک کردن میوه‌ها، آب آن‌ها تبخیر می‌شود. به همین دلیل اندازه میوه کوچک شده و مواد مغذی باقی‌مانده در آن، غلیظ‌تر می‌شوند. طبق گفته سایت ChooseMyPlate.org، مقایسه میوه خشک با میوه تازه بسیار ساده است. این سایت ادعا می‌کند ½ فنجان میوه خشک برابر با ۱ فنجان میوه تازه است. معمولاً میوه‌ها قبل از خشک شدن، از یک سری مرحله پردازش می‌گذرند تا رنگ طبیعی خود را حفظ کنند و از رشد باکتری‌ها جلوگیری شود. در این پردازش‌ها ممکن است مواد طبیعی مانند آب‌لیمو و ویتامین C یا از گوگرد یا سولفیت استفاده شود. اگر دچار آسم هستید یا به سولفیت حساسیت دارید، از مصرف میوه‌های خشک پردازش‌شده، خودداری نمایید.

میوه‌های خشک در مقایسه با میوه‌های تازه، کالری و کربوهیدرات بیشتری دارند. نصف فنجان سیب، زردآلو و انگور خشک در مقایسه با ۱ فنجان میوه تازه از همان نوع، ۲ برابر کالری و حداقل ۲ برابر کربوهیدرات دارد. اگر می‌خواهید وزن خود را کاهش دهید، کالری و کربوهیدرات بیشتر میوه‌های خشک، خبر خوبی برای شما محسوب نمی‌شود. از طرف دیگر، میوه‌های خشک منبع مناسبی از انرژی به هنگام فعالیت‌های ورزشی محسوب می‌شوند. انگور خشک یا کشمش همانند آدامس‌های ورزشی تجاری عمل می‌کند و عملکرد شما را بهبود می‌بخشد.

ویتامین‌های قابل‌حل در آب طی فرآیند خشک کردن، از بین می‌روند؛ اما از آنجا که مواد مغذی میوه طی فرآیند خشک کردن، متمرکز می‌شوند، این کمبود ویتامین متعادل می‌شود. نصف فنجان از تمام انواع میوه‌های خشک تقریباً به اندازه ۱ فنجان میوه تازه ویتامین B دارد. با این حال، میوه‌های خشک میزان زیادی ویتامین C و A از دست می‌دهند. میوه خشک تنها ۲۰ درصد از ویتامین C و ۵۰ درصد از ویتامین A را حفظ می‌کند. برخی میوه‌ها مانند زردآلو و گیلاس آن‌قدر ویتامین A دارند که حتی خشک آن‌ها نیز هنوز میزان زیادی ویتامین A دارد.

میوه خشک تمام مواد معدنی میوه تازه را حفظ می‌کند. این مواد معدنی به همراه مواد مغذی متمرکز باعث می‌شود از نصف فنجان میوه خشک بیشتر از ۱ فنجان میوه تازه، مواد معدنی به دست آورید. میوه‌های خشک حاوی آهن، پتاسیم، منیزیم و روی هستند. با این حال، هر میوه‌ای دارای مواد مغذی متفاوتی است؛ بنابراین میزان مواد معدنی که از میوه خشک به دست می‌آورید، با توجه به نوع میوه‌ای که مصرف می‌کنید، متفاوت است.

میزان شکر طبیعی موجود در انواع مختلف میوه خشک همانند کالری آن‌ها، ۲ برابر است. حواستان به شکر زیاد این میوه‌ها باشد؛ زیرا گاهی طی فرآیند پردازش میوه‌ها، به آن‌ها شکر اضافه می‌کنند. برخی میوه‌های خشک در شکر غلتانده می‌شوند. همچنین به برخی میوه‌ها مانند کرن‌بری شکر اضافه می‌شود تا مزه آن شیرین شود. نصف فنجان کرن‌بری خشک و شیرین شده، ۱۰ برابر بیشتر از ۱ فنجان کرن‌بری تازه شکر دارد.

 

برگرفته از
میوه خشک
لینک کوتاه

دیدگاه

1 دیدگاه برای “آیا میوه خشک همان خصوصیات میوه تازه را دارد؟”