آمادگی ۷ هزار پزشک برای شرکت در تجمع اعتراضی علیه صداوسیما

نویسنده:

۰۹:۴۶:۰۲

حاشیه‌های سریال "در حاشیه" از پیش از پخش آن از سوی صداوسیمای جمهوری اسلامی آغاز شده بود. در ابتدا نام این سریال "اتاق عمل" بود.

در آذرماه سال گذشته اخبار ضد و نقیضی مبنی بر احتمال توقف ضبط سریال منتشر شد. این خبر اما با تغییرات مدیریتی جدید در سازمان صداوسیما و انتصاب علی اصغر پورمحمدی به عنوان معاون سیما، این بار به صورت رسمی اعلام شد.
بنا بر این خبر مشخص شد که ساخت سریال متوقف شده است تا قسمت‌هایی از فیلمنامه مورد بازنگری قرار گیرد. پس از آن در اسفند سال گذشته در پی جلسه‌های مشترک بین صداوسیما و وزارت بهداشت، با اعمال تغییراتی در فیلمنامه، فیلمبرداری آن از سر گرفته شد.

این پایان حاشیه‌های "در حاشیه" نبود. این بار سازمان نظام پزشکی به "نمایش رفتارهای خلاف قانون پزشکان" در این سریال اعتراض کرد، اما با این وجود مهران مدیری در صفحه اینستاگرام خود خبر نهایی پخش سریال را داد و اعلام کرد: «احتمالا نام این سریال "دکتر" خواهد بود.»

اما نام سریال باز هم تغییر کرد و در نهایت صداوسیما در اسفند ۱۳۹۳ تیزرهای این سریال را با نام "در حاشیه" پخش کرد. قرارداد پخش آن هم با شبکه تهران لغو شد و در نهایت در شبکه ۳ در نوروز ۱۳۹۴ به نمایش درآمد.

با اعلام زمان پخش این سریال، مدیر شبکه سوم صداوسیما هم اعلام کرد: «مخاطبان بهترین نظارت‌کنندگان هستند. آنها با دانش، سواد بصری و رسانه‌ای که دارند می‌توانند تشخیص دهند که نیت اصلی سازمان صداوسيما ایجاد فضای شادی و نشاط است. دوستان اجازه دهند کار دیده شود و بعد قضاوت کنند.»

آمادگی ۷ هزار پزشک با هدف اعتراض به صداوسیما

با آغاز پخش اما نه تنها حاشیه‌های "در حاشیه" کمتر نشد، بلکه به تازگی رئیس کل سازمان نظام پزشکی در نامه‌ای به رییس سازمان صداوسیما نسبت به آنچه که آن را "تخریب رابطه پزشک و بیمار و عواقب واکنش احتمالی جامعه پزشکی به نهادهای امنیتی و قضایی" نامیده است، هشدار داد.

علیرضا زالی در این نامه آورده است: «تصویر کلی حاصل از برنامه های صدا وسیما متاسفانه نمایی غیرقابل اعتماد، ناامیدکننده و آکنده با انواع ناهنجاری‌ها و فسادها را در ذهن مخاطب از نظام سلامت به یادگار می‌گذارد. این در حالی است که بدون شک جامعه پزشکی ایران یکی از موفق‌ترین و سالم‌ترین نظام‌های سلامت در منطقه و حتی جهان است.»

همچنین رضا لاری‌پور، مشاور رئیس سازمان نظام پزشکی، در گفت‌وگو با یکی از رسانه‌های داخلی از آمادگی بیش از هفت هزار پزشک برای شرکت در تجمعی با هدف اعتراض به صداوسیما خبرداد.

دفاع سازمان صدا و سیما از "در حاشیه"

با بلند شدن صدای اعتراض سازمان نظام پزشکی، روز یکشنبه (۱۶ فروردین / ۵ آوریل) مدیرکل روابط عمومی سازمان صداوسیما به ایرنا گفت: «این سریال قصد تخریب و توهین به هیچ قشری علی‌الخصوص پزشکان را ندارد. سریال مدیری تنها یک برنامه تلویزیونی است که مسائلی در حوزه پزشکی و معضلات مرتبط با آن را با زبان طنز بیان می‌کند.»

مدیرکل روابط عمومی سازمان صداوسیما با تاکید بر پایین بودن آستانه تحمل شهروندان در کشور گفته است: «برخی افراد و گروه‌ها تنها با ساخت و تولید یک برنامه طنز تلویزیونی تلقی توهین و تخریب می‌کنند، اما این مسئله واقعیت ندارد. هدف سازندگان سریال "در حاشیه" تخریب نیست. هدف اصلی از ساخت و تولید یک برنامه طنز ارائه معضلاتی است که در جامعه وجود دارد و شاید به دفعات نیز در رسانه‌های مختلف در قالب مقالات، سخنرانی‌ها و مصاحبه‌های مطبوعاتی بیان شده است.»

اعتراض به طرح معضل "زیرمیزی" در قالب طنز

یکی از مسائلی که در این سریال مورد انتقاد شدید بسیاری از پزشکان و سازمان نظام پزشکی قرار گرفته است، معضل "زیرمیزی" گرفتن پزشکان از بیماران است.

مدیرکل روابط عمومی سازمان صداوسیما هم با اشاره به همین نکته گفته است: «در رسانه‌های مختلف از گذشته به معضل "زیرمیزی" پرداخته شده است و تاکنون هیچ عکس‌العمل تندی هم در کار نبوده، اما وقتی یک کارگردان آن را در قالب طنز بیان کرده و نیت تخریب و توهین نیز نداشته، با آماج معترضان این صنف روبه‌رو می‌شود.»

به گفته مدیرکل روابط عمومی سازمان صدا‌وسیما، از زمان کوتاه آغاز پخش این سریال تاکنون تماس‌های تلفنی بسیاری با صداوسیما گرفته شده و بسیاری از مردم سریال "در حاشیه" را تمجید کرده‌اند.

حاشیه‌های "در حاشیه" در شبکه‌های مجازی

به دنبال اعتراضاتی که به پخش سریال جدید مهران مدیری شده، بسیاری از کابران شبکه‌های مجازی هم به اظهارنظر و بیان تجربیات شخصی خود در برخورد با پزشکان در ایران پرداخته‌اند.

کاربری در فیس‌بوک در واکنش به خبر اعتراض پزشکان به معضل "زیرمیزی" می‌نویسد: «آخ آخ ببخشید که "بعضی" پزشکان زیرمیزی نمی‌گیرند. برخی از پزشکان تا پول میلیونی به حسابشون ریخته نشه، مریض رو به مرگ رو جراحی نمی‌کنند. ببخشید که اشتباه که نه، بی‌مسئولیتی بعضی پزشکان باعث مرگ الکی خیلی از بیماران شده. ماهایی که یکی از عزیزامون رو بخاطر قصور پزشکی از دست دادیم به خاطر اینکه بهتون برخورده ازتون عذرخواهی می‌کنیم.»

کاربر دیگری اما در دفاع از جامعه پزشکان در ایران می‌نویسد: «امیدوارم کسانی که ناجوانمردانه جامعه پزشکان را نقد می‌کنند، یک روز در اوج نیاز، یک پزشک زندگیشان را نجات بده تا این طور پزشکان را به باد انتقاد نگریند.»

کاربر دیگری هم می‌نویسد: «هیچکس نمی‌تونه منکر زحمات پزشکان باشه. پزشک‌هایی هم هستن که کاملا اخلاقی و حرفه‌ای کار می‌کنند، ولی پیغمبرسازی از هیچ قشری کار درستی نیست.»

با کدام حرفه می‌توان شوخی کرد؟

حاشیه‌های سریال "در حاشیه" همچنان ادامه دارد. این بار جامعه ‌پزشکان به سریال "در حاشیه" انتقاد دارند، اما داستان این ‌گونه انتقادها در جامعه ایران سری دراز دارد.

پیش از این جامعه پرستاران به فیلم "بچه‌های نسبتا بد" به خاطر به تصویر کشیدن دریافت رشوه از سوی یک پرستار اعتراض کرده بودند. بار دیگر جامعه وکلا به سریال "او یک فرشته بود" که یک وکیل در آن در نقش "شیطان" ظاهر شده بود، معترض شده بودند.

کارمندان اداره ثبت احوال هم از معترضان به سریال‌های تلویزیونی بودند. آنها به نقش مسعود شصت‌چی، کارمند بایگانی اداره ثبت احوال در سریال "مرد هزار چهره" که آن هم از ساخته‌های مهران مدیری بود، اعتراض کرده بودند.
ماموران پلیس، فوتبالیست‌ها و کارمندان شیرخوارگاه‌ها هم در صف شاکیان توهین به حرفه‌شان در سریال‌های تلویزیونی و یا فیلم‌های سینمایی که در سال‌های اخیر پخش یا اکران شده هستند.

پرداختن به حرفه‌های مختلف در سریال‌ها و فیلم‌ها، به ویژه مجموعه‌های طنز در ایران، کار ساده‌ای نیست. به خاطر شمار بالای مخاطبان این‌گونه برنامه‌ها، شاید بتوان از آن به عنوان یکی از خطوط قرمز اهالی تلویزیون و سینما نام برد.

برگرفته از
در حاشیه
لینک کوتاه

دیدگاه

0 دیدگاه برای “آمادگی ۷ هزار پزشک برای شرکت در تجمع اعتراضی علیه صداوسیما”
 1. برای زایمان دوقلوها م خانم دکتر تقاضای مبلغ یک ملیون دویست هزار تومان قبل از زایمان در مطبش کرد یعنی دو از چشم بیمارستان درعوض با مراجعه به دکتری دیگر ایشان زایمان را با همانتعرفه بیمارستان انجام داد دکترهایی عزیز از این سریال دلگیر نشد در تمام اقشار وانصاف خوب و بد وجود دارد و باید نقد بشه ما ایرانیها ظرفیت دمکراسی را نداریم نفد وانتقاد خوبه ولی برای دیگران واقعا ازبکی از تحصیل کردشان این جامعه که اطلا باشند بعید است البته نه همه این عزيزان پس در این صورت نقد وطنز در مورد رییس جمهور و سایر مقامات با این دیدگاه باید یک جرم تلقی شود ب امید بالا رفتن ظرفیت تمام اقشار جامعه بخصوص تحصیل کردها

 2. باسلام…

  اگه ما نتونیم با پزشکامون شوخی کنیم پس با کی شوخی کنیم؟؟؟؟؟؟؟

  این هم قبول کنید که تو همه ی شغل ها و اصناف ادم خوب پیدا میشه …ادم بد هم چیدا میشه.

  فدا مدا

 3. نزدیک6سال پیش پدربزرگ من قلبش روعمل کرد
  اما چون حال وخیم بود دربان بیمارستان بهمون پیشنهاد داد با1میلیون تومن پول زیرمیزی که بهش بدیم نوبت عمل قلب باز رو جلو بندازه
  وقتی دربان بیمارستان رشوه بگیره دیگه شما حساب دکتر وبقیه پرستارا روبکنید

 4. با سلام.. اول از همه یه خسته نباشید به آقای مدیری بگم و بچه ها حاشیه.. بعد خدایی من موندم چرا تا کسی حرف حق میزنه به یه سری بر میخوره…البته تجربه من تو این 30 سال زندگی میگه…زمانی یه توهین به کسی بر میخوره یا یه تهمت که طرف اون کاره باشه..احتمالا این آقایون دکتر جز این قشر هستند …… البته بازم میگماوواحتماللللللللللللل……

 5. باسلام و عرض ادب به تمامی خوانندگان محترم
  سلام گرم و عرض ارادتی هم خدمت آقای مهران مدیری و تمام تیمش عرض مینمایم، امیدوارم همیشه صحیح و سالم و سلامت باشن تا همچنان با کارهاشون خنده روی لبان مردم عزیز کشورم بمونه.
  از ریاست محترم صدا و سیما و همچنین ریاست محترم شبکه سه نیز تشکر میکنم بابت تمام تلاشهای بی شائبه شان،
  آقایان علیرضا زالی و رضا لاری‌پور بنظر بنده اول به کتاب علامه دهخدا یا دکتر معین مراجعه فرمایید و معنای لغت طنز را با تمسخر مغایسه کنید و بعد حتما به بیمارستان ها سر بزنید و از مراجعین سوالات درست و بی قصد و غرضی بپرسید تا ببینید چی دستگیرتون میشه، بد نیست دیگه الان سر از لاک خودتون در بیارید؟؟!!! شماها بقالی رو سراغ دارین که بگه ماست من ترشه؟؟؟؟!!!!
  در پایان هم وظیفه خودم میدونم که از وزیر بهداشت تشکر کنم که پیگیر رفع خیلی از مسایل و مشکلات مردم هست و به فکر منافع شخصی خودش مثل دیگر دوستان نیست.
  با آرزوی موفقیت روزافزون برای تمامی افرادی که خالصانه برای این سرزمین زحمت میکشن.
  یاعلی، حق نگهدارتون

 6. آقا جان هفت هزار که نه هفتصد هزار اعتراض کنن ما این قشر دلسوز مردم رو موقع جان کندن مردم بسیار دیده ایم آقای مدیری همیشه چیزهایی رو به تصویر میکشد که بقیه جرٱتش رو ندارند البته ما منکر عده ای از پزشکان متعهد و با ایمان که جان بیمار کمتر از جان عزیزمان نیست نبوده و نیستیم و بر دستانشان بوسه ها میزنیم و از دلسوزی هاشان قدر دانی مینماییم