استفاده بهتر از لنزهای تله فوتو

نویسنده:

۱۱:۱۷:۴۹

لنزهای تله فوتو برای ثبت عکس های کلوز آپ از فواصل دور و فشرده تر کردن عمق میدان در یک صحنه بسیار مفید هستند. عکس های حاصله هموارتر و صمیمی ترند و این فاصله اضافی به شما اجازه می دهد تا بازتابنده ها ، منشورها و فلاش ها را بهتر در جای خودشان قرار دهید. توصیه های زیر به شما نشان خواهند داد که چگونه حداکثر بهره را از لنزهای تله فوتو با به کارگیری خلاقیت ، زوایای پایین وعمق های کم میدا ببرید.

لنزهایی با فاصله کانونی طولانی تر از 200 میلی متر بعنوان لنزهای تله فوتو شناخته می شوند. آنها سوژه را بزرگتر جلوه داده و نمای کم عرض تری را ارائه می دهند. آن ها عمق میدان را هم فشرده تر می کنند و باعث می شوند که نتایج مسطح تر ،یکنواخت تر و البته صمیمی تر به نظر بیایند.

فاصله طولانی تری که در اثر استفاده از لنزهای تله فوتو حاصل می شود به شما اجازه می دهد که از منشور ها ، بازتابنده ها و فلاش ها هم استفاده کنید.


موازی با سوژه کار کنید

وقتی که در نزدیکی سوژه کار می کنید ، عمق میدان به چند میلی متر می رسد. برای حداکثر کردن ناحیه ای که به صورت واضح ثبت می شود ، بسیار مهم است که روشمند کار کنید. سعی کنید دقیق باشید و تنبلی به خرج ندهید چراکه نتیجه ای جز عکس های ضعیف کسب نخواهید کرد.


عمق کم میدان

با سوژه هایی که سریعا حرکت می کنند مانند مارمولک ها یا قورباغه ها که به ندرت می ایستند و ثابت می مانند ،سعی کنید از گشودگی های بالای دیافراگم برای دستیابی به سرعت های بالای شاتر برای ایستا جلوه دادن سوژه استفاده کنید.

کاری که باید انجام دهید کاهش عمق میدان است که در این صورت فوکوس اهمیت زیادی پیدا می کند. به جای آن ، از گشودگی پایین دیافراگم و نور فلاش هم می توان استفاده کرد تا حرکت را به صورت فریز شده ثبت نمایید. (اگرچه این حالت غیر طبیعی به نظر نخواهد آمد)


زوایای پایین

گذاشتن دوربین روی یک صندلی و استفاده از زاویه یاب ها یا Live View در دوربین باعث می شود که در حین عکاسی از فاصله نزدیک و از زوایای پایین دچار گرفتگی عضلات گردن نشوید. با این کار هم پس زمینه و هم پیش زمینه جلوه ای محو شده به خود می‌گیرند.

با قرار دادن سوژه در یک سمت قاب یک ویرایشگر تصویر می تواند به چندین روش از این عکس استفاده کند و با برش زدن آن ترکیب بندی مورد نظر را به وجو بیاورد.


فاصله‌های بیشتر

لنزهای تله فوتو در هنگام عکاسی از حیوانات خطرناک و سمی بیش از پیش مزایای خود را آشکار می سازند. مارها ، عقرب ها و زنبورهای قرمز از جمله مخلوقاتی هستند که عکس های آن ها از فواصل دور بهتر به نظر می رسند !البته فقط به دلایل امنیتی!

سوژه های ظریفی مثل یخ یا تارهای به هم بافته شده عنکبوت ها هم بهتر است از فواصل دورتر ثبت شوند چراکه حتی نفس گرم شما ممکن است این صحنه را از بین ببرد.

برگرفته از
فوت و فن عکاسی
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه