ساخت باتری آلومینیومی برای گوشی‌های هوشمند

نویسنده:

۰۷:۵۰:۱۵

دانشمندان آمریکایی نوعی باتری ارزان، قابل‌انعطاف با ماندگاری طولانی ساخته‌اند. این باتری از آلومینیوم ساخته شده و در گوشی‌های هوشمند کاربرد دارد. طبق ادعای این دانشمندان، این باتری آلومینیومی در عرض ۱ دقیقه شارژ می‌شود.

این محققان که نتیجه تحقیقات خود را در نشریه Nature منتشر کرده‌اند، اظهار داشتند این باتری آلومینیوم-یونی جدید می‌تواند جایگزین باتری‌های لیتیم-یونی شود که در میلیون‌ها دستگاه لپ‌تاپ و گوشی همراه به کار رفته است.

این باتری جدید علاوه بر شارژ سریع، ایمن‌تر از باتری‌های لیتیم-یونی فعلی است که گاهی آتش می‌گیرند.

در گذشته محققان زیادی تلاش کردند باتری از جنس آلومینیوم بسازند؛ اما موفق نشدند. آلومینیوم یک فلز نسبتاً ارزان‌قیمت و سبک‌وزن است که ظرفیت بالایی در زمینه شارژ دارد.
یک گروه تحقیقاتی به رهبری استاد شیمی دانشگاه Stanford کالیفرنیا، Hongjie Dai، به طور کاملاً تصادفی متوجه شدند گرافیت یک مکمل خوب برای آلومینیوم است.
در نمونه آزمایشی این باتری، آلومینیوم را برای ساخت آندی که به صورت منفی شارژ می‌شود و گرافیت را برای کاتدی که به صورت مثبت شارژ می‌شود، به کار برند.
طبق گفته این دانشمندان، این باتری نمونه در عرض ۱ دقیقه شارژ شده است.

Dai در این رابطه گفت: «باتری‌های لیتیم-یونی ممکن است شعله‌ور شوند؛ اما باتری جدید ما، حتی اگر آن را سوراخ کنید، آتش نمی‌گیرد».
همچنین این باتری جدید دارای ماندگاری طولانی و انعطاف‌پذیر است.

باتری‌های لیتیم-یونی حدود ۱۰۰۰ چرخه دوام داشتند؛ اما این باتری آلومینیومی جدید می‌تواند حتی بیش از ۷۵۰۰ چرخه شارژ شود و همچنان ظرفیت خود را حفظ نماید. این باتری را می‌توان خم و راست کرد.
طبق گفته Dai، باتری‌های آلومینیومی بزرگ‌تر را نیز می‌توان برای ذخیره انرژی تجدیدپذیر در شبکه‌های برق شهری مورداستفاده قرار داد.

 

برگرفته از
باتری آلومینیومی
لینک کوتاه