پلیس غزه، گرافیتی فروخته شده بنکسی را توقیف کرد

نویسنده:

۱۲:۳۸:۰۸

بلال خالد، متهم است این اثر را که بنکسی بر روی در خانه‌ای متعلق به خانواده‌ای به نام «داردونه» خلق کرده، بدون آن که آن ها را از ارزش واقعیش مطلع کند، خریداری کرده است. او روز جمعه گفت که پلیس این اثر را با حکم دادگاه توقیف کرده است. خانواده بی خانمان اهل غزه ادعا می‌کنند که این مرد، به آن‌ها ارزش واقعی این اثر را نگفته و آن‌ها را فریب داده است.

بنکسی هنرمند خیابانی که ترجیح می‌دهد ناشناس باقی بماند، در اواخر فوریه ویدیویی بر روی وبسایت خود منتشر کرده و 3 اثری را که بر روی دیوارها و ویرانه‌های شهر غزه که در حملات هوایی اسرائیل خراب شده‌اند، کشیده بود نشان داد. گرافیتی مورد بحث که بر روی در فلزی خانه خرابه این خانواده کشیده شده، ایزد یونانی نیوب را نشان می‌دهد که در حال گریستن است.
خالد می‌گوید که این اثر در کتابخانه عمومی خان یونس باقی خواهد ماند تا ارزش واقعی آن تعیین شده و مسأله حل شود. او ادعا می‌کند که از حقوق خود دست نخواهد کشید و مدارک و سند مالکیت این اثر را دارد.

رابیه داردونه، 33 ساله، می‌گوید که بلال خالد به او مراجعه و خود را خبرنگار و عکاس معرفی کرده است: "او به من گفت که دفترش این نقاشی‌ها را بر روی این در و درهای دیگر کشیده و حالا آن‌ها قصد جمع کردن آن‌ها را دارند. او به من 200 دلار داد و در را برد."

آثار بنکسی در غزه به عنوان انتقادی تند از بمباران غزه توسط اسرائیل شناخته شده است. در این حمله بیش از 100000 خانه آسیب دیدند و 2200 فلسطینی که بیشتر آن‌ها غیر نظامی بودند، کشته شدند.

 

برگرفته از
بنکسی
لینک کوتاه